Petro i Maduro razgovarali o sprečavanju prelaska granice naoružanih grupa
Komentari24/01/2025
-15:50
Kolumbijski predsednik Gustavo Petro izjavio je da je razgovarao sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom u cilju sprovođenja akcionog plana za sprečavanje prelaska granice naoružanih grupa, posle nedelju dana nasilnih sukoba, u kojima je, prema procenama vlasti, poginulo između 60 i 80 ljudi.
"Imao sam dijalog sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom o tome da zatvorim ilegalne (granične) prelaze, posebno na reci Katatumbo. (...) U toku je izrada bilateralnog akcionog plana koji ima za cilj da blokira prostore za akciju trgovaca drogom na granici", naveo je Petro na svom nalogu na društvenoj mreži Iks.
Gerilci Nacionalne oslobodilačke armije (ELN) pokrenuli su ofanzivu u severoistočnom regionu Kolumbije Katatumbo protiv grupe poznate kao 33. blok ili Glavni štab blokova (EMB), otcepljene frakcije Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia, FARC) koja je položila oružje 2016. godine.
ELN je saopštio da su ove akcije odgovor na ubistvo tročlane porodice, uključujući i devetomesečnu bebu, koje su počinili pripadnici EMB-a.
Kolumbijski institut za pravnu medicinu i forenzičke nauke saopštio je u četvrtak da je pronašao 41 telo, ali vlasti strahuju da ih ima i više jer je pristup ruralnim oblastima u kojima se vode borbe i dalje otežan, prenosi agencija EFE.
Prema kancelariji guvernera departmana Norte de Santander, gde se nalazi Katatumbo, ubijeno je 80 ljudi, dok je Kancelarija ombudsmana za ljudska prava saopštila da je uspela da potvrdi 60 slučajeva nasilne smrti.
Petro je u sredu obustavio mirovne pregovore sa ELN-om, optužujući tu grupu da je počinila "ratne zločine" i da je umešana u trgovinu drogom.
Kolumbijski ministar spoljnih poslova Luis Gilberto Muriljo rekao je u sredu u Njujorku da je kolumbijska vlada zatražila od vlade Venecuele diplomatskim kanalima da obezbedi veću kontrolu granice kako bi sprečila prelazak boraca ELN iz Katatumba.
Kolumbija i Venecuela dele granicu od 2.219 kilometara, od kojih je oko 375 kilometara u regionu Katatumbo, siromašnoj planinskoj oblasti sa ograničenim prisustvom državnih vlasti, gde se naoružane grupe decenijama bore za kontrolu useva koke i koridora za trgovinu drogom.
Komentari (0)