Šta se krije iza Trampovih izjava o pripajanju Kanade? "Izbacivanje iz takta" Trudoa može biti deo šireg plana
Komentari17/01/2025
-18:33
Izjave novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa o Kanadi kao 51. američkoj državi izazvale su mnogo komentara, koliko van Amerike, toliko i unutar zemlje.
Tako je kolumnista New York Times-a Ros Dautat napisao da je odlazeći premijer Kanade Džastin Trudo pozicionirao Kanadu kao državu bez suštinskog identiteta i da Trampove izjave o pripajanju Kanade ne predstavljaju pretnju, već priliku.
"Kanado, pridruži nam se" glasio je naslov kolumne New York Times-a koju je potpisao Ros Dautat 11. januara ove godine. On je napisao da je Trudo odredio Kanadu kao postnacionalnu državu koja prema njegovim rečima ne bi mogla da se uspešno renacionalizuje.
U Trampovim izjavama o Kanadi kao 51. američkoj državi on ne vidi opasnost, već priliku za zbližavanje.
"Slobodan sam da zamislim budućnost u kojoj impuls da se postane Amerikanac deluje na postepenu promenu među Kanađanima sve dok se ne identifikuju s aspektima Amerike protiv kojih su se njihovi preci definisali, uključujući i američki konzervativizam, jer ujediniti se sa nama značilo bi doći do prirodnog spajanja", piše u kolumni New York Times-a.
Podsećanja radi, Trampovu konferenciju za medije 7. januara ove godine u Palm Biču obeležile su brojne kontroverzne izjave. Poseban odjek imala je izjava da ne isključuje upotrebu vojne sile za preuzimanje Grenlanda i Panamskog kanala, ali i komentar u vezi sa Kanadom. Tada je Tramp rekao da razmatra pripajanje ekonomskom, a ne vojnom silom.
"Oslobodiš se te veštački povučene linije i pogledaš kako to izgleda. I to bi bilo mnogo bolje za nacionalnu bezbednost. Ne zaboravite, mi u suštini štitimo Kanadu. Ali ovo je problem, toliko prijatelja imamo gore. Volim Kanađane, oni su sjajni, ali trošimo stotine milijardi godišnje da ih zaštitimo", kazao je Tramp.
Na reakcije iz Otave nije se dugo čekalo.
"Ne postoji šansa da Kanada postane deo Sjedinjenih Američkih Država. Radnici i zajednice u obe naše zemlje imaju koristi od toga što smo jedni drugima najveći trgovinski i bezbednosni partner", rekao je Trudo.
Premijer kanadske pokrajine Ontario Dag Ford ocenio je Trampove komentare kao šaljive, koje kanadski zvaničnici ipak shvataju ozbiljno.
"Predsedniku Trampu ću dati kontraponudu. Šta kažete na to da kupimo Aljasku i dodaćemo Minesotu i Mineapolis u isto vreme? Dakle, to nije realno. Znam da voli da daje ovakve komentare i da voli da se šali. Ja to shvatam ozbiljno. Možda se šali, ali dok sam ja ovde, to se nikada neće dogoditi", odgovorio je Ford Trampu.
SAD i Kanada su jedni drugima glavni spoljnotrgovinski partneri. Osim poslednjih Trampovih izjava, odnose Vašingtona i Otave komplikuje i njegova najava o uvođenju carine od 20 odsto carine na uvoz robe iz Kanade.
Da iza ovih izjava stoji spremanje terena za teške trgovinske pregovore sa Kanadom, smatra novinar Euronews Srbija Ljubiša Ivanović, koji pritom odaje priznanje Trampu da je nenadmašan velemajstor u privlačenju pažnje, i to u poslednjih 100 godina.
"Iza ovoga zapravo stoji ovo što je na kraju priloga rečeno. Amerikanci se spremaju za nekakav novi trgovinski sporazum sa Kanađanima, preti im carinama, i bilo je potrebno nervirati Trudoa, koji je jedan od važnijih, ali smirenijih protivnika Trampa, pa ga je tako Tramp nazivao guvernerom Kanade. Na šta su Kanađani odgovarali da bi možda Sjedinjene Države mogle postati 11. provincija Kanade, umesto što će Kanada postati 51. savezna država", kaže Ivanović.
On dodaje da se iza svega ne krije ništa ozbiljno, kao i da nije siguran da bi eventualno pripajanje Kanade išlo u prilog Americi.
"Kanada bi sa svojim stanovništvom imala i određeni broj elektora, njih 55, 10 posto u elektorskom koledžu, to ne bi odgovaralo Amerikancima. Zatim, Kanada i Amerika imaju, iako su bliske države, jako blizu sarađuju, one imaju dosta turbulentne istorijske odnose. Kanada i Amerika su ratovali 1814. godine. Napadali su se uzajamno, razmenjivali teritorije, potpisivali čuveni sporazum iz Oregona 1817. o demilitarizaciji Velikih jezera, tako da nije to baš apsolutna harmonija", kaže Ivanović.
Ekonomski aspekt bi iz Trampovog ugla mogao da posluži kao opravdanje za njegove izjave, smatra Ivanović, s obzirom da je razmena te dve zemlje 900 milijardi dolara godišnje, ali Amerika je u deficitu 200 milijardi prema Kanadi.
"Kanada je daleko najveći snabdevač energentima Sjedinjenih Američkih Država, mimo njenih izvora, sa oko 16 odsto nafte i gasa koji dolaze iz Kanade. Da ne govorimo o rudi, o drvetu i tako dalje. Ali u ekonomskom smislu, Amerika je inferiorna u odnosu na Kanadu kada govorimo o trgovinskoj razmeni. Tako da možda to žulja Trampa, on ne može da podnese da je mlađi partner", tumači Ivanović Trampove motive.
Ostatak razgovora na temu priče o pripajanju Kanade SAD, kao i tumačenje rekacija u svetu pogledajte u videu ispod.
Komentari (0)