Šta je tačno u sporazumu o primirju u Gazi: Pominju se palestinska deca u zatvorima i dnevne "pauze" u nadletanju aviona
Komentari16/01/2025
-11:35
Palestinski portal Al Mayadeen objavio je 11 tačaka sporazuma o prekidu vatre koji je juče potpisan između Hamasa i Izraela uz posredovanje SAD, Katara i Egipta. Kako navodi ovaj medij blizak Hamasu, dogovor označava značajan korak ka rešenju rata i humanitarne krize u regionu:
Tačke sporazuma koje ističe palestinska strana su:
- Od izraelskih snaga se traži da se potpuno povuku iz svih oblasti pojasa Gaze i vrate na predratne granice
- Prelaz Rafa mora biti ponovo otvoren, a izraelske snage će se u potpunosti povući iz tog područja
- Izrael ima zaduženje da olakša putovanje povređenih lica na lečenje u inostranstvo
- Izrael mora da dozvoli ulazak 600 kamiona pomoći dnevno, prema humanitarnom protokolu koji podržava Katar
- Izrael mora da omogući ulazak 200.000 šatora i 60.000 prikolica za privremeno sklonište
- Doći će do velike razmene zatvorenika, uključujući oslobađanje 1.000 zatvorenika iz Gaze i stotine onih koji služe duge kazne
- Izrael” treba da pusti iz svojih zatvora sve žene i one mlađe od 19 godina
- Izraelske snage moraju se postepeno povući sa koridora Necarim i Filadelfi.
- Raseljenim stanovnicima mora biti dozvoljeno da se vrate svojim domovima, uz zagarantovanu slobodu kretanja širom Pojasa Gaze.
- Neprijateljski avioni moraju da napuste vazdušni prostor Gaze 8 do 10 sati dnevno.
- Sve bolnice u Gazi moraju biti obnovljene. Terenskim bolnicama, medicinskom opremom i hirurškim timovima mora biti dozvoljen ulazak
Prva faza sporazuma, koja će trajati šest nedelja, uključuje oslobađanje 33 izraelska taoca. Al Mayadeen navodi da se to odnosi na "žive ili tela preminulih", mada izraelski zvaničnici to negiraju i kažu da svi moraju biti živi. Među 33 taoca koje će Hamas osloboditi je devet bolesnih i povređenih, a u zamenu za njih biće pušteno 110 palestinskih zatvorenika osuđenih na doživotnu kaznu, navodi se u dokumentu.
Izraelski zvaničnik je napomenuo da će prva faza sporazuma uključivati oslobađanje 33 zarobljenika, uključujući "decu, žene, žene vojnike, muškarce starije od 50 godina, te ranjene i bolesne“, kao i postepeno, delimično povlačenje izraelskih invazionih snaga, prenosi CNN.
Izraelska vojska će, prema izraeskim izvorima, početi da se povlači iz populacionih centara tokom prve faze, ali će ostati duž granice Gaze i Egipta, poznate kao Filadelfi koridor. Izrael bi takođe održavao tampon zonu unutar Gaze, duž granice sa Izraelom, čija je širina bila jedna od krajnjih prepreka u pregovorima.
Ova faza takođe uključuje momentalni povratak raseljenih lica iz južne Gaze na razoreni sever, olakšan povlačenjem izraelskih snaga iz ulice al-Rašid u dubinu koridora Necarim.
Očekuje se da će sporazum omogućiti palestinskim civilima da se vrate u svoje domove širom Gaze, uključujući i razoreni sever. Došlo bi do masovnog priliva humanitarne pomoći u enklavu, čiji se građani već dugo suočavaju sa teškim humanitarnim uslovima, rekao je katarski premijer Mohamed bin Abdulrahman al Tani.
Ranjenima u Gazi će takođe biti dozvoljeno da napuste enklavu radi lečenja lečenje, dok će krenuti da stiže humanitarna pomoć uključujući rekonstrulciju bolnica i pekara.
Očekuje se da će tri žene civili biti oslobođene prvog dana primirja, a zatim, sedmog dana, Hamas će osloboditi još četiri, navodi se u dokumentu koji je podelio visoki zvaničnik Hamasa Basem Naim. Nakon toga, Hamas će svakih sedam dana puštati tri izraelska taoca, počevši od žena, civila i vojnika, navodi se u dokumentu. Naredne faze će se baviti oslobađanjem preostalih 66 talaca koje drži Hamas.
"Tokom šeste nedelje Hamas će osloboditi sve preostale zatvorenike uključene u ovu fazu, a zauzvrat će Izrael osloboditi dogovoreni broj palestinskih zatvorenika iz izraelskih zatvora, na osnovu spiskova koje je dostavio Hamas“, nastavlja se u dokumentu.
Ako dogovor uspe, postepeni prekid vatre mogao bi označiti kraj više od godinu dana sporadičnih pregovora i rezultirati najvećim oslobađanjem izraelskih talaca od ranih faza rata, kada je Hamas oslobodio otprilike polovinu svojih zarobljenika u zamenu za 240 palestinskih, navodi Al Mayadeen.
Borci Hamasa za koje je Izrael zaključio da su učestvovali u napadu 7. oktobra 2023. godine neće biti pušteni iz zatvora. Prema dokumentu, 1.000 palestinskih zatvorenika koje će Izrael osloboditi su oni koji su uhapšeni 8. oktobra 2023. godine, ali nisu bili umešani u napad Hamasa na Izrael dan ranije.
Hamas i njegovi saveznici drže 94 osobe (84 muškarca i 13 žena) odvedene iz Izraela 7. oktobra 2023. Među njima je najmanje 34 mrtvih, prema izraelskoj vladi, iako se očekuje da će pravi broj biti još veći. Osamdeset četiri su iz Izraela, dok je osam sa Tajlanda, jedan je iz Nepala, a jedan iz Tanzanije. Hamas drži još četiri taoca u zatočeništvu od 2014. godine, od kojih su najmanje dva mrtva.
Izrael drži najmanje 10.000 palestinskih zatvorenika, prema Komisiji za pitanja pritvorenika i Palestinskom zatvorskom udruženju, iako taj bilans ne uključuje nepoznati broj Palestinaca zarobljenih u Gazi.
Broj palestinskih zatvorenika koje drži Izrael uključuje 3.376 ljudi koji se drže pod "administrativnim pritvorom", što znači da protiv njih nisu podignute optužbe, niti im je suđeno, uključujući 95 dece i 22 žene.
Druga i treća faza neizvesne
O drugoj i trećoj fazi prekida vatre tek treba da se pregovara, dok se sprovodi prva. Ti pregovori će početi 16. dana implementacije sporazuma, rekao je izraelski zvaničnik.
Nije garantovano da će se prekid vatre održati nakon prve faze sporazuma. Međutim, CNN navodi da je jedan izraelski zvaničnik rekao da Izrael želi da "sve naše taoce vrati kući“ i da će ući u pregovore o drugoj fazi sa "dobrim namerama", što bi moglo dovesti do potpunog povlačenja izraelskih snaga iz Gaze.
Odlazeći američki predsednik Džozef Bajden je rekao da će druga i treća faza uključivati oslobađanje novih talaca i početak obnove Gaze.
"Kada počne druga faza, doći će do razmene za oslobađanje preostalih živih talaca, uključujući muške vojnike, sve preostale izraelske snage će biti povučene iz Gaze, a privremeni prekid vatre će postati trajni. I konačno, u trećoj fazi, svi posmrtni ostaci talaca koji su ubijeni biće vraćeni njihovim porodicama i započeće veliki plan rekonstrukcije Gaze“, rekao je on.
Al Tani je rekao da su SAD, Egipat i Katar formirali mehanizam koji će osigurati da nijedna strana ne prekrši prekid vatre.
"(Mehanizam) će biti uspostavljen u Kairu, a situaciju će zapravo pratiti zajednički tim tri zemlje koji će pratiti sprovođenje sporazuma. Sve je dogovoreno i biće na mestu, nadamo se, na dan izvršenja“, rekao je on.
Al Tani je dodao da je sporazum o prekidu vatre drugačiji od onog iz novembra 2023. koji je trajao samo nedelju dana.
"Nažalost, sporazum u novembru je bio veoma transakcijski, tako da je to bilo iz dana u dan. Ali, ovaj sporazum ima jasan mehanizam za prva 42 dana i postoji jasan mehanizam za pregovore o drugoj i trećoj fazi, a svi detalji sporazuma biće objavljeni u narednih nekoliko dana kada detalji budu finalizovani", kazao je on.
Komentari (0)