Demonstracije protiv reforme pravosuđa od Tel Aviva do Jerusalima
Komentari12/08/2023
-23:26
Jedan izraelski demonstrant uhapšen je danas tokom protesta zbog reforme pravosuđa pod sumnjom da je napao policajca ispred kuće predsednika parlamenta Amira Ohana u Tel Avivu.
Ispred kuće predsednika Kneseta okupilo se više desetina hiljada demonstranata, a policija je saopštila da su prekršili naređenje da odtanu na udaljenosti od 300 metara.
U Izraelu su nastavljeni protesti širom zemlje zbog reforme pravosuđa koju je promovisala vlada Benjamina.
Procenjeno je da se nešto više od 100.000 ljudi okupilo na glavnom protestu u ulici Kaplan u Tel Avivu.
Džeruzalem post je objavio da je policija tokom protesta u Tel Avivu uhapsila tri mlada Palestinca koji su ilegalno ušli u Izrael.
Napominje se da je policija uspela da ih identifikuje u gomili od više hiljada demonstranata.
Incident se dogodio tačno nedelju dana nakon tragičnog terorističkog napada na Zapadnoj obali u Tel Avivu u kojem je ubijen izraelski policajac.
Deo Tel Aviva, gde se nalazi kompleks vladinih zgrada, potpuno je blokiran za saobraćaj. Ulica Kaplan i obližnji putevi i raskrsnice bili su ispunjeni demonstrantima, a policija i hitna pomoć su bili na licu mesta.
Demonstranti su uzvikivali antivladine parole i mahali zastavama, a organizatori su obećali da će potpuno paralisati privredu zemlje ako vlada ne ispoštuje odluke Vrhovnog suda, koji će u septembru raspravljati o kontroverznom zakonu u okviru reforme pravosuđa, prenose RIA Novosti.
Izraelski opozicioni lider Jair Lapid pridružio se glavnom protestu u Tel Avivu.
"Danas smo došli da kažemo da je vlada koja ne poštuje sudove i zakon nelegalna vlada“, napisao je političar na društvenoj mreži X, ranije poznatoj kao Tviter.
Masovni protesti u Izraelu protiv vladine reforme pravosuđa, koji ne jenjavaju od početka godine, rasplamsali su se nakon što je parlament odobrio jedan od najznačajnijih i najkontroverznijih zakona u okviru reforme pravosuđa.
Usvojen u julu, zakon lišava sudove, uključujući Vrhovni sud, mogućnosti da osporavaju izvršne odluke za koje se smatra da su „van razumnih standarda“.
Zagovornici reforme tvrde da je to neophodan korak da bi demokratski izabrana vlada vodila politiku u interesu većine građana zemlje.
Protivnici zakona tvrde da će to otežati Vrhovnom sudu da interveniše kada izabrani zvaničnici donose proizvoljne, ekstremne ili korumpirane odluke.
Netanjahu je više puta naveo da reforma koju predlaže njegova vlada ima za cilj postizanje ravnoteže između tri grane vlasti kroz kompromisna rešenja i da ne podrazumeva „potčinjavanje” Vrhovnog suda parlamentu, kako to vide protivnici reforme.
Komentari (0)