Fokus

Da li će Volc biti prva žrtva "Signalgejta"? Moćan čovek mu navodno "radi o glavi", a Tramp ima razloge da mu ne veruje

Komentari

Autor: New York Times, Politico

30/03/2025

-

14:06

Da li će Volc biti prva žrtva "Signalgejta"? Moćan čovek mu navodno "radi o glavi", a Tramp ima razloge da mu ne veruje
AP/Alex Brandon - Copyright AP/Alex Brandon

veličina teksta

Aa Aa

Tokom većeg dela ove nedelje, predsednik SAD Donald Tramp bio je zaokupljen aferom "Signalgejt", a sada jačaju indicije da bi prva "žrtva" curenja podataka mogao da bude njegov savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Volc.

Naime, Volc je preuzeo odgovornost za incident u ponedeljak kada je urednik lista The Atlantic Džefri Goldberg ubačen u grupni čet na aplikaciji Signal u kojem su najviši američki zvaničnici planirali vazdušni udar na Jemen.

Javno, Tramp je stao u odbranu Volca, rekavši dan nakon curenja detalja o napadu da je on "dobar čovek“ koji nema za šta da se izvinjava. Međutim, kako piše New York Times (NYT), iza kulisa Tramp je bio daleko manje siguran i već je pitao saradnike i saveznike unutar i izvan administracije šta misle da bi trebalo da uradi sa njim. 

Tanjug/AP/Mark Schiefelbein

 

Tramp je takođe bio nezadovoljan medijskim pokrivanjem incidenta, ali nije želeo da deluje kao da popušta pod pritiskom medija, dodaje njujorški list. Takođe, bio je oprezan u vezi sa otpuštanjem visokih zvaničnika tako rano u drugom mandatu, svestan da bi to moglo podsetiti na "haotične kadrovske promene" iz njegovog prvog mandata, koji su obeležile najfrekventnije smene visokih saradnika u modernoj istoriji američkih administracija.

Glavni problem za Trampa nije bila Volcova nepažnja vezi sa razgovorom o vojnim planovima na komercijalnoj aplikaciji, već moguća povezanost Volca sa Goldbergom, novinarom koga Tramp, kako NYT navodi, "prezire". Tramp je navodno izrazio nezadovoljstvo činjenicom što Volc uopšte ima Goldbergov broj u telefonu, što je dodatno zakomplikovalo situaciju.

Da se Volcu ne piše dobro smatra i obično veoma upućeni portal Politico, koji je objavio da su potpredsednik Džejms Dejvid Vens, jedan od učesnika Signal četa, i još dva zvaničnika diskretno predložila Trampu da otpusti svog savetnika.

Tanjug/AP/Mark Schiefelbein

 

Na privatnom sastanku su pored Vensa navodno bili šef kabineta Suzi Vajls i najviši kadrovski zvaničnik Serđo Gor, koji su se, prema navodima dva anonimna izvora, složili da bi Volcu trebalo "pokazati gde su vrata". NYT navodi da je na sastanku bio i Trampov specijalni izaslanik Stiv Vitkof.

Predsednik SAD se složio da je Volc zabrljao, prema izvorima, ali je na kraju odlučio da ga ne otpusti iz jednog razloga, zato što bi "poklonio pobedu liberalnim medijima i demokratama".

"Oni ne žele da novinarima poklone skalp“, rekao je jedan od izvora za Politico, blizak timu Bele kuće.

Uprkos sve većem besu javnosti Volc i dalje zadržava svoj posao, ali to ne znači da je bezbedan, smatraju izvori Politica.

Oni su navodno čuli da neki zvaničnici administracije "samo čekaju pravo vreme" da ga puste niz vodu, želeći da se prvo slegne medijska prašina, pre nego što izvrše smenu.

"Oni će se držati njega za sada, ali će otići za nekoliko nedelja", predvideo je jedan od izvora.

Volc je bio u nezavidnom položaju i pre ovog incidenta, piše NYT. Neki Trampovi savetnici smatrali su ga prevelikim "jastrebom", posebno zbog njegove sklonosti ka zagovaranju rata protiv Irana. To je u suprotnosti sa od Trampove retorike, u kojoj preferira diplomatski pristup i sklapanje dogovora. 

Povezanost sa Goldbergom, koliko god bila površna, dala je Volcovim protivnicima dodatni razlog za skepticizam, navodi američki list.

Neki od Trampovih najbližih saveznika dovodili su u pitanje da li je Volc, bivši zvaničnik administracije Džordža Buša Mlađeđ, ideološki usklađen sa predsednikovom spoljnom politikom. Naime, on se ranije sukobljavao sa Vensom i Vajls u diskusijama o politici, posebno u vezi sa Iranom.

Pored toga, nakon curenja informacija, na platformi X pojavio se isečak snimka iz 2016. u kojem Volc, kao vojni veteran, osuđuje Trampa jer je izbegao vojnu obavezu i poziva da se "zaustavi Tramp sada“. Ovo je privuklo pažnju Volcovih kritičara i pojačalo pritisak na njega.

NYT na osnovu svojih izvora takođe navodi da je Volc za sada "preživeo" zahvaljujući Trampovoj želji da izbegne poređenja sa "nestabilnim" prvim mandatom, ali dodaje da on ipak ima podršku nekih ljudi u administraciji. Tramp, koji je žalio što je 2017. godine otpustio svog prvog savetnika za nacionalnu bezbednost Majkla T. Flina nakon samo mesec dana, navodno nije želeo da ponovi taj scenario i podstakne "narativ o haosu".

Portparolka Bele kuće Karolin Levit izjavila je da Tramp ima tim koji međusobno vodi debate, ali da je on taj koji donosi konačne odluke. 

"Kada on donese odluku, svi veslaju u istom pravcu da je sprovedu“, dodala je ona.

U javnosti Vens prikazuje drugačiju sliku, pa je u petak, tokom posete Grenlandu, javno podržao Volca, uprkos tome što je priznao da je kriv za dodavanje Goldberga u Signal grupu. 

"Ako mislite da ćete primorati predsednika Sjedinjenih Država da otpusti bilo koga, varate se. Predsednik Tramp je to rekao u ponedeljak, utorak, sredu, četvrtak, a ja kao potpredsednik to kažem ovde u petak: stojimo iza celog našeg tima za nacionalnu bezbednost“, kazao je Vens.

Ova izjava signalizirala je da je Tramp, bar za sada, spreman da pređe preko ove neprijatnosti, navodi se u tekstu NYT-a. 

 

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet