Fokus

Stelt lovci i masivni dron: Šta je sve Kina predstavila na najvećem aeromitingu

Komentari

Autor: Euronews, CNN

23/11/2024

-

14:54

Stelt lovci i masivni dron: Šta je sve Kina predstavila na najvećem aeromitingu
Stelt lovci i masivni dron: Šta je sve Kina predstavila na najvećem aeromitingu - Copyright Tanjug AP/Ng Han Guan

veličina teksta

Aa Aa

Šta Kina poseduje od naoružanja i vojne tehnologije konačno su svi zainteresovani mogli da vide na nedavno održanom najvećem kineskom sajmu avijacije u Džuhaju. Tom prilikom, između ostalog, predstavljeni su borbeni avioni, masivni dronovi i dvoslojni raketni sistem "long march 9". Aeromiting u Džuhaju otvorio je "prozor" u vojnu i industrijsku moć rastuće supersile pod kontrolom komunista, istovremeno pružajući međunarodnim stručnjacima priliku da procene sposobnosti jedne od najmnogoljudnijih zemalja sveta.

Kako prenosi CNN, stručnjaci smatraju da su mnoga nova kineska oružja razvijena tako da odgovaraju Sjedinjenim Državama, dok autoritarni Peking pokušava da modernizuje svoje oružane snage i potvrdi svoje rastuće vojno prisustvo u Aziji.

Ovogodišnji događaj predstavljao je niz novih sistema naoružanja, uključujući borbene avione i rakete. Takođe je po prvi put predstavljao namensku oblast za dronove, u znak njihove sve važnije uloge na ratištima, uključujući rat u Ukrajini - i bilo koji potencijalni budući sukob oko samoupravnog ostrva Tajvan.

Šestodnevna manifestacija privukla je skoro 600.000 posetilaca i više od 280 milijardi juana (39 milijardi dolara) globalnih porudžbina.

Evo nekih od najznačajnijih novih sistema naoružanja koji su izloženi javnosti tokom ovogodišnje manifestacije.

J35-Stelt lovac

Više od decenije u nastajanju, dugo očekivani novi kineski stelt borbeni avion, J-35A, naširoko se smatra delom nastojanja Pekinga da parira sposobnostima stelt lovca Sjedinjenih Američkih Država.

Tanjug AP/Ng Han Guan

 

J-35A je drugi kineski stelt lovac, nakon što je J-20 ušao u službu 2017. Kina je druga zemlja posle SAD koja ima dva tipa stelt borbenih aviona.

Neki posmatrači su primetili sličnost u izgledu između J-35A i američkog F-35. Iako za razliku od F-35, koji ima jedan turboventilatorski motor, J-35A je opremljen sa dva motora.

Njegova maksimalna težina pri poletanju će se verovatno približiti 30 tona, rekao je Song Ksinzhi, kineski vojni stručnjak i bivši istraživač u Vazduhoplovnim snagama PLA, za državnu televiziju CCTV, pozdravljajući to kao "proboj" za novu generaciju kineskih stelt lovaca srednje veličine.

On je dodao da je J-35A vazdušna varijanta lovca.

"Takođe ima dvostruku mornaričku varijantu, za koju se očekuje da će uskoro biti predstavljena javnosti", rekao je Song.

Vei Dongku, vojni komentator, tvrdi da je ključna karakteristika J-35A njegova očigledna svestranost, te da ne samo da može da obavlja vazdušne borbene misije, već i ... da izvodi precizne udare i na kopnene i na pomorske ciljeve".

On je napomenuo i da mlaznjak može da nosi širok spektar precizno vođene municije unutar svog unutrašnjeg odeljka za oružje, uključujući male krstareće rakete sa vazdušnim lansiranjem.

Tanjug AP/Ng Han Guan

 

Sistem protiv balističkih raketa HK-19

Stručnjaci su brzo uporedili HK-19, kineski raketni sistem zemlja-vazduh nove generacije, sa američkim sistemom vazdušne odbrane na velikim visinama (THAAD).

Postavljen na visoko pokretno vozilo 8k8, HK-19 nosi šest projektila presretača i koristi mehanizam za "hladno lansiranje" koji smanjuje stres na lanseru i omogućava mu da brzo prerasporedi presretače, navodi državna kineska televizija.

Kina nije otkrila tehničke specifičnosti sistema i, kako dodaje CNN, ostaje nejasno da li može da odgovara operativnom dometu ili brzini udara THAAD-a. U godišnjem izveštaju Ministarstva odbrane SAD o kineskoj vojsci za 2020. navodi se da je presretač HK-19 prošao testove kako bi se potvrdila njegova sposobnost protiv balističkih projektila dometa 3.000 kilometara.

Tanjug AP/Ng Han Guan

 

Kineski vojni stručnjaci kažu da ima zadatak da presreće balističke rakete van atmosfere, značajno proširujući domet presretanja prethodnih modela poput HK-9.

Najvažnije, kineski stručnjaci i državni mediji su takođe tvrdili da je HK-19 sposoban da presreće hipersonična klizila vozila u atmosferi. Takvo oružje je "izazovno zbog svoje nepredvidive putanje", rekao je stariji pukovnik PLA Du Venlong sa Akademije vojnih nauka PLA.

"Naš radarski sistem, međutim, može da prati ove složene putanje i da vodi projektile do konačnog udara. Mnoge zemlje rešavaju hipersonične bojeve glave tako što postavljaju više brzih bojevih glava, obezbeđujući bar jedan pogodak. Ali kombinacijom projektila HK-19 i našeg radarskog sistema, rešili smo ovaj problem sa jednim radarom i jednom raketom", rekao je on za CCTV.

Dron "Jetank"

Masivni matični dron koji može da nosi nosivost do šest tona, "Jetank" ima raspon krila od 25 metara i maksimalnu težinu pri poletanju od 16 tona, prema državnim medijima, što ga čini među najvećim takvim oružjem u kineskom arsenalu .

Bespilotna letelica za napad i izviđanje na mlazni pogon (UAV) ima osam spoljnih uporišta za nošenje projektila i bombi, kao i brzo zamenljivi modul misije koji može da nosi različite tipove manjih dronova.

"Prenosi koncept nosača aviona iz mora u vazduh, omogućavajući raspoređivanje brojnih dronova na bojno polje lansiranjem u vazduh", rekao je kineski vojni stručnjak Du Venlong, ocenivši to "značajnom inovacijom".

Stelt dron "Orka"

Poznat kao "Orka", JARI-USV-A je brzi bespilotni borbeni brod bez posade. Ovo plovilo, težine 500 tona, dizajnirano je da bude izuzetno otporno na radarsko otkrivanje i ima jedinstvenu trimaran strukturu koja mu pruža stabilnost u teškim morskim uslovima, navode državni mediji.

"Long March 9"

Kineska državna avio-kompanija "China Aerospace Science and Technology Corp" (CASC) predstavila je novi dizajn raketnog sistema "Long March 9", dvoslojni raketni sistem. Cilj kineske kompanije je da oba dela rakete, budu u mogućnosti da se ponovo koriste, preneo je Rojters.

To znači da bi, za razliku od prethodnih verzija, raketa mogla da bude korišćena više puta, čime bi se značajno smanjili troškovi lansiranja. Prva verzija rakete, koja je prikazana 2018. godine, bila je jednokratna, što znači da bi nakon korišćenja pala na Zemlju i bila uništena. Avio-kompanija smatra da će taj sistem biti konkurencija teškim raketnim sistemima američke svemirske kompanije "SpaceX". U intervjuu za državnu televiziju CCTV, predstavnici CASC-a izjavili su da novi raketni sistem može da prenese 100 tona tereta. "Falcon 9" kompanije "SpaceX" može da nosi 50 tona i do sada je lansiran skoro 400 puta, sa 349 uspešnih sletanja i 324 ponovna leta.

Sa dužinom od 58 metara, širinom od 23 metra i dubinom od četiri metra, "Orka" može da se kreće brzinom do 40 čvorova i ima domet od 4.000 nautičkih milja, što joj omogućava dugotrajne misije bez potrebe za dopunom, prema izveštaju portala China Military Online, zvanične veb stranice kineske vojske na engleskom jeziku.

"Kao autonomno borbeno plovilo, ono je poput pokretne tvrđave na moru, sposobno za izvršavanje zadataka kao što su vatreni udari van vizuelnog dometa, vazdušna i raketna odbrana, kao i potraga i napad na podmornice", navodi se u članku objavljenom na portalu China Military Online.

Takve platforme, kako se dodaje, mogu redovno da obavljaju vojne i nemilitarizovane operacije niskog do srednjeg intenziteta, poput patroliranja i čuvanja strateških tačaka, luka, ostrva i grebena, kao i ključnih pomorskih prolaza.

Plovilo je opremljeno sa četiri radara s faznim nizovima i sistemom za vertikalno lansiranje, koji može da nosi rakete, protivbrodske projektile, protivvazdušne rakete i daljinski upravljive borbene stanice. Takođe ima platformu za poletanje i sletanje bespilotnih helikoptera na zadnjem delu, kao i malu platformu na krmi koja se može koristiti za lansiranje malih podvodnih uređaja ili senzora za detekciju podmornica, navodi se.

Raketa vazduh-vazduh PL-15E

Kina je predstavila novu verziju svoje dugometne rakete vazduh-vazduh PL-15. Ova verzija ima sklopiva repna krilca, što omogućava kompaktnije skladištenje i prilagođavanje stelt lovcima zemlje. Na aeromitingu, PL-15E je bila izložena pored makete stelt lovca J35-A.

PL-15 je jedna od najmoćnijih kineskih raketa vazduh-vazduh, sa dometom od oko 200 kilometara i maksimalnom brzinom većom od pet puta brzine zvuka, prema podacima Međunarodnog instituta za strateške studije.

Često se poredi sa američkom raketom AIM-120, naprednom raketom vazduh-vazduh srednjeg dometa.

Stelt lovac Su-57

Na aeromitingu je bio prikazan i Su-57, najnapredniji ruski lovac, koji se prvi put pojavio van granica Rusije.

Prvo međunarodno predstavljanje Su-57 u Džuhaju poslalo je jasnu poruku o bliskoj vojnoj saradnji između Kine i Rusije.

Sergej Šojgu, bivši ruski ministar odbrane, koji je boravio u Kini radi godišnjih konsultacija o strateškoj bezbednosti, posetio je aeromiting kako bi razgledao izloženi Su-57, prema navodima državnog lista Global Times.

Na aeromitingu su potpisani prvi ugovori za izvoz Su-57 stranim kupcima, izvestila je ruska novinska agencija Tass, ali identitet kupaca nije otkriven.

Komentari (0)

Svet