Da li su Simpsonovi još 2000. godine predvideli ishod američkih izbora? Animirane šale više puta postajale realnost
Komentari05/11/2024
-10:47
U svetu pop kulture utemeljeno je verovanje da serija "Simpsonovi" poseduje neobičnu sposobnost predviđanja budućnosti. Nedavno je klip koji je već nekoliko puta postao viralan ponovo privukao pažnju fanova, sugerišući da bi Kamala Haris mogla da pobedi na izborima.
Dok su američki izbori u toku i trka je veoma neizvesna, posebno u svetlu rezultata anketa, neki možda pronalaze utehu u spoznaji da, u zavisnosti od ishoda, možemo dobiti odgovor na večito pitanje - da li Simpsonovi zaista mogu predvideti budućnost?
Dugi niz godina, ova popularna animirana serija poznata je po tome što su njen sadržaj i šale često zapanjujuće tačne. Neki veruju da je to rezultat neobične "predikcije" koja prevazilazi fikciju. Bilo da se slažete s tim ili ne, teško je ignorisati reakcije koje su umetničke i predviđajuće moći ovog serijala, izazvale tokom vremena.
Uzmimo kao primer epizodu iz 1990. godine, u kojoj su ljudi protestovali protiv golotinje Mikelanđelovog Davida – što se zaista i dogodilo kada je škola na Floridi primorala direktora da podnese ostavku zbog pritužbi na lekciju koja je uključivala ovu skulpturu. Tu su i epizode iz 1994. "Lisa protiv Malibu Stejsi", koja izgleda kao da je predvidela histeriju oko Barbie povezanu sa objavljivanjem filma Grete Gerwig i hapšenje Donalda Trampa; zatim epizoda iz 1996. "Homerpalooza", koja je predvidela da će hip-hop sastav Cypress Hill deliti scenu sa Londonskom simfonijom — što se desilo ove godine; kao i precizno predviđanje iz 1998. da će Disney kupiti 20th Century Fox.
Tu je i epizoda "Elementary School Musical" u kojoj su Lisini drugari predvideli dobitnika Nobelove nagrada - iako je u seriji pobedio Martin, prema papiru koji drži, tačnu prognozu dao je Milhaus, koji je predvideo da će priznanje uzeti Bengt R. Holmstrom, koji ga je zaista osvojio 2016. godine.
Neki obožavaoci "Simpsonovih" smatraju da je serija predvidela i epidemiju ebole 17 godina pre nego što je do nje zapravo došlo. U sceni iz epizode "Lisin saksofon" iz 1997. Mardž drži knjigu pod nazivom "Radoznali Džordž i virus ebole". Taj virus otkriven je 1976. a najveća epidemija zabeležena je 2014. i 2015. godine, dakle godinama nakon emitovane epizode "Simpsonovih".
Lisa u ljubičastom odelu
Možda najpoznatiji slučaj jeste epizoda iz 2000. godine "Bart u budućnosti", koja je pomenula Donalda Trampa kao bivšeg predsednika. U ovoj epizodi, Lisa je predsednica, a dok sedi u Ovalnoj kancelariji izjavljuje: "Kao što znate, nasleđujemo prilično veliki budžetski problem od predsednika Trampa".
Nedelju dana nakon što je Tramp postao 45. predsednik Sjedinjenih Amričkih Država 2017. godine, ponavljajući natpis na tabli na početku serije glasio je: "Grozno je biti u pravu".
Ova epizoda je ponovo postala viralna kada je Kamala Haris postala prva žena potpredsednica SAD, jer je Lisa nosila prepoznatljivo ljubičasto odelo uz bisernu ogrlicu i biserne naušnice.
Sada, sa najavom Trampove kandidature za predsednika 2024. godine - iste godine koju su Simpsonovi prvobitno predvideli - fanovi veruju da već uspostavljene sposobnosti predviđanja epizode ukazuju na to da će Kamala Haris pobediti na predstojećim izborima.
"Znamo da Simpsonovi imaju ovu neobičnu sposobnost da predviđaju budućnost. U jednoj epizodi, Lisa postaje predsednica i nosi ljubičasto odelo i bisere, slično kao Kamala Haris na njenoj inauguraciji. Slučajnost? Mislim da ne", jedan je komentar na društvenim mrežama.
"Ako su Simpsonovi ikada zaista predvideli budućnost, neka to bude ovoga puta", prokomentarisao je drugi korisnik.
Nema sumnje da ćemo kada budu objavljeni rezultati najneizvesnijih izbora u SAD, saznati imaju li Simpsonovi i dalje tu čuvenu "moć" predviđanja.
Komentari (0)