Dačić i Sijarto: Odnosi Srbije i Mađarske na najvišem nivou u novijoj istoriji
Komentari10/05/2023
-16:10
Prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić razgovarao je danas sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom, koji boravi u Beogradu u okviru 13. zasedanja Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju između Republike Srbije i Mađarske.
U izuzetno prijateljskoj i srdačnoj atmosferi, ministri su konstatovali da su sveobuhvatni bilateralni odnosi Republike Srbije i Mađarske na najvišem nivou u novijoj istoriji, što potvrđuje i Ugovor između Vlade Republike Srbije i Vlade Mađarske o prijateljskim odnosima i saradnji u oblasti strateškog partnerstva, koji je stupio na snagu januara ove godine, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Kako je navedeno, u duhu postojećih strateških odnosa i partnerstva, ministri su razgovarali i o predstojećim bilateralnim aktivnostima na najvišem nivou, predviđenim za jun ove godine, koje će dodatno unaprediti dobrosusedske odnose i uspešnu saradnju između Republike Srbije i Mađarske.
Dačić je, u ime Republike Srbije i srpskog naroda, zahvalio Mađarskoj na nedavnom postavljanju u pogledu zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope, navedeno je u saopštenju.
Sijarto: Srbija danas potrebnija EU, više nego Srbiji članstvo u EU
Sijarto je danas ocenio u Beogradu da su Evropi u ovim i za ekonomiju i privredu nimalo jednostavnim trenucima protebni novi članovi kako bi se proširilo delovanje i konkurentnost evropskih kompanija i naglasio da je upravo zato Srbija danas potrebnija EU, više nego Srbiji članstvo u Uniji.
Sijarto je to rekao otvarajući Srpsko-madajrski poslovni forum koji organizuje Privredna komora Srbije u saradnji sa Ministarstvom za spoljne poslove i trgovinu Mađarske i Agencijom za promociju izvoza Mađarske, a na kojem učestvuje 70 kompanija iz obe zemlje, povodom održavanja 13. zasedanja Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju kojom perdsedava zajedno sa ministrom unutrašnje i spoljne trgovine Tomsiavom Momirovićem.
Govoreći o situaciji u kojoj se Evropa našla i zbog rata u Ukrajni, a koja otežava trgovinu, kida ustaljene mreže saradnje, čime između ostalog, onemogućava trgovninu između Istoka i Zapada na uhodanim stazavama, kao i samom zančaju jačanja evropske privede i evropskih kompanija ugroženim sankcijama, Sijarto je naglasio i da Budimešta ne opravdava snishodljiv stav Brisela prema Srbiji.
“Mislim da bi proširenje pomoglo konkurentosti EU i zato bi nam bili potebni novi članovi, da proširujemo područje dalovanja EU. EU je Srbiji danas potrebna više nego Srbiji članstvo u EU i zato smatramo da nije uredu stav Brisela koji se snishodljivo odnosi prema Srbiji”, rekao je Sijarto i naglasio da Mađarksa podržava incijativu Otovreni Balkan i da je zato predložila da se naredni skup održi u Budimpešti kako bi pokazali da članice EU i zemlje u okviru inicjative OB treba da sarađuju u cilju jacanja konkrutentosti.
Mađarski ministar krikovao je i pojedine stavove koji nisu blagonakloni prema onima koji nastoje da reše problem na drugačiji način.
"Ako neko pokuša da racionalno sagleda sistem odnosa izmejdu istoka i zpada odmah mu se prebaciju da je prijatelj Putnina, propagandsita Kremlja, teško je voditi razumnu poltiku danas i još dodatno Brisel otežava situaciju evoropske privrede što uvodi mere usled rata koje dovode u izuzento tešku situacijhu sve privrede u Evropi kao i evropske privedne subjekte, dok američke firme imaju prednost pred evrpskim preduzećima a mi sami sebi nanosimo negativne posledice zbog sankcija”, rekao je Sijarto.
On je ocenio da je jedini "trn u dlanu" između dve zemlje predstavlja gružva na graničnim prelazima, te je izrazio zadovoljstvo što će problem biti rešen tako što će se izgraditi jedan od najmodernijih graničnih prelaza u Evropi.
Upravo to što dve zemlje nemaju nijedno otvoreno pitanje prilika je i za građane Srbije da u Mađarskoj potraze posao.
Stalni privedni rast i investicioni rekord koji Mađarska beleži zemlji daje mugćnost da otvori tržište rada i za građane Srbije, rekao je Sijarto i dodao da u njegovoj zemlji već radi 5.400 sprskih državlajna.
Sijarto je nagalsio da u ovakvim uslovma moramo da budemo uspešni i podsetio na zajendički stav prema turskom - balkanskom toku i to što nisu dozvolili da ih saveznici odgovore od toga, iako su im prijateljski pretili sankcijama – da je bilo drugačije ne bismo imli dovoljno gasa za privedu i građane.
Naglasio da je uravo taj primer pokazatelj da treba jačati saradnju između Srbije i Madajrske.
Moramo da imamo dobre partnere, partnere od poverenja i zato msilim da bliska saradnja između Srbije i Mađarske može da pomogne da se prevlada ova sitaucija, rekao je Sijarto i izrazio zadovoljstvo zbog sprazuma potpisanih sa Srbijom koji će doprinetei energetskoj bezbednosti obe zemlje.
"U Mađarskoj nemamo energetsku bezbednost bez Srbije, kao što u Srbiji nema energetske bezbednosti bez Mađarske", rekao je Sijarto.
Mađarski ministar izrazio je zadovoljstvo što će biti izgrađen novi naftovod između Mađarske i Srbije, kod mesta Alđe do Novog Sada, dug preko 100 kilometara, u saradnji mađarskog preduzeća Mol i srpskog Transnafta.
Sijarto je to rekao na skupu na kojem je govorio i predsednik PKS Marko Čadež koji je ocenio da Srbija i Mađarska neguju dobrosusedske odnose praveći klimu koja nikada nije bila bolja kada je reč o političkim odnosima i zajedničkim projektima.
"Imamo odlične temelje za još bolju privrednu, trgovinsku i investicionu saradnju, rekao je Čadež i ocenio da je u teškim trenucima potrebno imati prijatelje i dobre susede i raditi na otklanjanju svih barijera i povezivanju tržišta unutar regiona, kao i približavanju ekonomija Zapadnog Balkana evropskom tržištu.
Prema njegovim rečima, zajednički infrastrukturni projekti, energetski i saobraćajni, su od velikog značaja jer će omogućiti snabdevanje energentima građana i privrede dve zemlje i veću energetsku sigurnost i bolje saobraćajno povezivanje.
Nakon plenarnog dela počeli su bilateralni razgovori srpskih i mađaraskih kompanija iz sledećih sektora - građevina, metalska, IКT, tretman voda, tretman otpada, reciklaža i kompostiranje, energetika, farmacija, zdravstvena industrija.
Momirović i Sjarto: Uklonićemo "trn" u našim odnosima i modernizovati prelaze
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović ocenio je danas saradnju Srbije i Mađarske kao izuzetno dobru, ali je naglasio i da je neophodno napraviti radikalne korake na modernizaciji graničnih prelaza kako bi građani obe zemlje videli dubinu tih odnosa i zajedničke ambicije Beograda i Budimpešte.
Momirović je to izjavio na otvaranju Srpsko-mađarskog poslovnog foruma u Privrednoj komori Srbije, na kojem je učestvovalo 70 kompanija iz obe zemlje u okviru održavanja 13. zasedanja Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije sa Mađarskom, a na gde je govrio i mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.
"Napravili smo neverovatne korake u odnosima kako na političkom tako i u ekonomskom smislu, ta alijansa Srbije i Mađarske jasan je signal da naše dve zemlje ne prihvataju da budu poražane ni na jednom polju u ovim turbulentim vremenima, ali to se ne vidi na graničnim prelazima i zato tu moramo nešto radikalno da učinimo kako bi svi građani videli koliko su naši odnosi duboki, naše ambicije velike, koliko nam je budućnost naših država i naroda važna", rekao je Momirović.
On je naglasio da mu je upravo zato drago što su danas postignuti dogovori kako bi što pre granicu kroz koju prolazi jako puno građana čitave Evrope doveli na potreban nivo.
Ta granica je, kako kaže, simbol našeg prijateljstva i zajedništva koje će zauvek ostati čvrsto i stub ne samo bezbednosti Srbije i Mađarske već i cele Evrope.
Sijarto je, govoreći na temu koju je nazvao "jedinim trnom" u odnosima dve zemlje, kao dobro ocenio to što je postignut sporazum da se taj problem reši na tri prelaza između Srbije i Mađarske.
"Sporazumeli smo se da ćemo se osloboditi jedinog trna koji nam smeta, izvući ćemo ga iz dlana, a to je situacija da se na granicama čeka i satima. To čekanje ne oslikava naše dobre odnose, dogovorili smo se da ćemo između Reske i Horgoša izgraditi jedan od najmoderijih prelaza, urediti prelaz Bački Breg-Hercegsanto za teretni saobraćaj, a Bački Vinogradi-Ašothalom za autobuski, što će rasteriti granični prelaz na autoputu", rekao je Sijarto na skupu koji je organizovala Privredna komora Srbije sa mađarskim Ministarstvom za spoljne poslove i trgovinu i Agencijom za promociju izvoza Mađarske.
Momirović je na skupu izrazio zahvalnost svim prisutnima koji su u ovim "teškim trenucima, u kojima svi osećamo neizmernu tugu, smogli snage i uložili napor da profesionalnim angažmanom organizuju izuzetno značajan poslovni forum", u sklopu Zajedničke komisije kojom predsedava zajedno sa Sijartom.
Podsetio je da su prioritetne oblasti saradnje dogovorene u martu na satanku predsednika Srbije i premijera Mađarkse a to su energetika, infrastruktura, agrar, bezbednost naročito po pitanju migracija.
Momirović je ocenio da upravo ovakvi susreti doprinose odličnim bilateralim, ekonomskim odnosima i unapređenju tih ključnih pitanja za naše dve zemlje.
"Koliko su naše dve zemlje otišle ne samo u politčkom smislu već i u ekonomskom smislu svedoči podatak da je izvoz Srbije u Mađarsku 2012. godine iznosio je 245 miliona evra, dok je u 2022. godini bio 1,5 milijardi evra", rekao je ministar.
Podsetio je da je uzvoz iz Mađarske 2012. godine bio 727 miliona evra, a 10 godina kasnije 2,1 milijardu evra. To su zaista veliki rezultati i govore koliko se naša privreda i naši odnosi promenili na bolje", rekao je ministar i naglasio da je povećanjem izvoza iz Srbije, vođen rastom izvoza delova i komponenata autoindustije smanjen trgovinski deficit.
Pokrivenost uvoza izvozom u 2012. godini bila je 33 odsto, u 2020. 70 odsto, rekao je on i naglasio da su to veliki koraci, ali ne i dovoljni rezultati koje Srbija želi da postigne.
Momirović je naglasio da se definisani prioriteti saradnje odnose na polje energetske bezbednosti i stabilnosti, projekte poput razvoja Panonskog koridora za prenošenje energije, izgradnje naftovoda od Novog Sada do Mađarske, skladištenja gasa, uspostavljanja boljih infrastruktrunih veza kroz modernizaciju pruge Subotica-Budimpešta, Subotica-Segedin, uspostavljanja zelenih koridora, saradnje između EU i CEFT-e odnosno Zapadnog Balkana i, naravno, pitanja graničnih prelaza.
Osim Sijarta i ministra Momirovića, na skupu je govorio i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, koji je ocenio da Srbija i Mađarska neguju dobrosusedske odnose praveći klimu koja nikada nije bila bolja kada je reč o političkim odnosima i zajedničkim projektima.
"Imamo odlične temelje za još bolju privrednu, trgovinsku i investicionu saradnju, rekao je Čadež i ocenio da je u teškim trenucima potrebno imati prijatelje i dobre susede i raditi na otklanjanju svih barijera i povezivanju tržišta unutar regiona, kao i približavanju ekonomija Zapadnog Balkana evropskom tržištu.
Prema njegovim rečima, zajednički infrastrukturni projekti, energetski i saobraćajni, su od velikog značaja jer će omogućiti snabdevanje energentima građana i privrede dve zemlje i veću energetsku sigurnost i bolje saobraćajno povezivanje.
Poslovni forum u Privrednoj komori Srbije počeo je minutom ćutanja za stradale u dve velike tragedije koje su zadesile Srbiju, u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu i u selima Malo Orašje kod Smedereva i Dubona kod Mladenovca.
Komentari (0)