Američki stelt bombarderi se gomilaju opasno blizu Irana: Kruže spekulacije da se sprema udar na nuklearna postrojenja
Komentari29/03/2025
-22:20

Sjedinjene Američke Države rasporedile su nevidljive (stealth) bombardere B-2 Spirit u vojnu bazu "Dijego Garsija" u Indijskom okeanu, što je potez koji bi navodno mogao biti povezan sa pripremama za potencijalni napad na iransku nuklearnu infrastrukturu.
Axios je potvrdio raspoređivanje bombardera na tu lokaciju, pozivajući se na američkog zvaničnika koji je rekao da akcija "nije nepovezana" sa dvomesečnim rokom američkog predsednika Donalda Trampa koji je dao Teheranu da pristane na novi nuklearni sporazum.
Upozorenje, navodno sadržano u direktnom pismu iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hameneiju, uključuje i predloge za obnovu pregovora i pretnju posledicama ako Iran nastavi sa širenjem svog nuklearnog programa, prenosi Defence Blog.
Bombarderi B-2 mogu nositi precizno navođene bombe GBU-57 Massive Ordnance Penetrator, poznatije kao "razarači bunkera" (bunker buster). One su sposobne da unište ojačana podzemna postrojenja, uključujući ključna iranska nuklearna postrojenja.
Prema izveštaju, najmanje tri B-2 stigla su u stratešku bazu, zajedno sa pratećim tankerima za dopunu goriva u vazduhu.
Portparol američke Strateške komande potvrdio je prisustvo bombardera. Na nekim satelitskim snimcima vide se tri, a na drugima četiri letelice na tlu. Kako se navodi, Stratcom (Strateška komanda Sjedinjenih Država, jedna je od jedanaest objedinjenih borbenih komandi u Ministarstvu odbrane Sjedinjenih Država) "rutinski sprovodi globalne operacije u koordinaciji sa drugim borbnim komandama, službama i učestvujućim američkim vladinim agencijama kako bi odvratio, otkrio i, ako je potrebno, suzbio strateške napade protiv Sjedinjenih Država i njihovih saveznika".
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči izjavio je da je Teheran poslao zvaničan pismeni odgovor na predlog Trampove administracije. Govoreći na konferenciji za novinare, Aragči je isključio direktne pregovore sa Vašingtonom u sadašnjim uslovima, ali je ostavio otvorena vrata za indirektne pregovore preko posrednika.
"Ostajemo predani našem stavu... ali smo otvoreni za dijalog putem odgovarajućih diplomatskih kanala", izjavio je Aragči.
Omanska vlada navodno je obavestila američke zvaničnike o iranskom odgovoru i planira da ga dostavi Beloj kući u narednim danima.
Raspoređivanje bombardera i diplomatske razmene dolaze u vreme povišenih tenzija. Procene obaveštajnih službi pokazuju da se Teheran približava tehničkom pragu za razvoj nuklearnog oružja.
Vojni analitičari ističu da bi bilo kakav napad na iranske široko raspršene i utvrđene nuklearne lokacije zahtevao visoko koordinisane, precizne udare dugog dometa, što su misije veoma prikladne za flotu B-2.
Na društvenim mrežama pojavio se i snimak navodnog sletanja jednog B-2 Spirit u bazu "Dijego Garsija", ali autentičnost još nije nezavisno potvrđena.
U međuvremenu, agencija AP je izvestila da je, dok SAD nastavljaju sa vazdušnim napadima na jemenski šiitski pokret Ansar Alah (Hute), koje podržava Iran, njihova analiza satelitskih snimaka pokazala da je američka vojska premestila najmanje četiri bombardera B-2 u bazu "Dijego Garsija". Kako navodi AP, ta je baza daleko izvan dometa pobunjeničke grupe, a tim se potezom izbegava korišćenje savezničkih baza na Bliskom istoku, kako prenosi The Times of Israel.
Navodi se da su tri bombardera viđena u bazi ranije ove nedelje.
Ako su ove informacije tačne, to bi značilo da je četvrtina svih B-2 sposobnih za nošenje nuklearnog oružja koje SAD imaju u svom arsenalu sada raspoređena u bazi u Indijskom okeanu.
Administracija bivšeg predsednika Džozefa Bajdena koristila je bombardere B-2 sa konvencionalnim bombama u napadima na mete Huta tokom prošle godine, podseća izraelski medij.
Komentari (0)