Prodata zgrada misije SFRJ u Njujorku za 50 miliona dolara: Zdanje pod zaštitom države sa originalnim enterijerom
Komentari29/09/2022
-09:54
Jedna od najstarijih njujorških vila, koju je 1946. godine kupila Jugoslavija, prodata je za 50 miliona dolara u gotovini, potvrdila je kompanija Daglas Eliman, najveća agencija za posredovanje u nekretninama u Sjedinjenim Američkim Državama, prenosi američki list "Vol Strit Džurnal".
Agencija je objavila da je prodala vilu u Njujorku, rezidenciju bivše jugoslovenske misije pri Ujedinjenim nacijama, na prestižnoj Petoj Aveniji na Menhetnu, za punu traženu cenu od 50 miliona dolara u gotovini.
Prodavac vile, koju je koristila i Stalna misija Srbije pri UN, su pet država naslednica bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija i Srbija, a vilu je kupila kompanija s adresom u Njujorku.
"Novi vlasnik je upravo kupio značajan deo istorije Njujorka”, saopštio je Tristan Harper, agent kompanije Daglas Eliman koji je zaključio posao.
On je napomenuo da je predsednik bivše SFRJ Josip Broz Tito "iako komunista imao veoma dobar ukus za nekretnine".
Vila je, prema rečima agenta, prvi put ponuđena na prodaju 2017. a od tada je na tržištu i van njega bila u narednih nekoliko godina.
U junu 2021. Harper je saopštio da je dobijena ponuda u gotovini za kupovinu vile od 50 miliona dolara i da su zemlje prodavci postigle konsenzus oko prodaje.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović izjavio je u februaru, da na osnovu Aneksa B Sporazuma o sukcesija imovine nekadašnje SFRJ u inostranstvu Republici Srbiji pripada nepunih 40 odsto novca od prodaje zgrade stalne misije u Njujorku.
Slovenija je, prema saopštenju njenog ministarstva o prodaji nekretnine, prodajom zgrade u Njujorku prihodovala sedam miliona evra.
Na svoj deo od prodaje zgrade na Petoj aveniji, prema bečkom Ugovoru o sukcesiji bivše SFRJ iz 2004, ima pravo i Hrvatska, čije se ministarstvo vanjskih poslova nije oglasilo ovim povodom. Ipak, prema ugovoru o sukcesiji, Hrvatskoj pripada 23,odsto posto iznosa koji se dobije prodajom diplomatske imovine Jugoslavije, što u slučaju nekretnine u Njujorku izosi 11,5 miliona evra.
Predstavnik Srbije u Mešovitom komitetu za sukcesiju DKP imovine SFRJ, generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović, rekao je svojevremeno da će se Srbija prodajom rešiti i velikih troškova održavanja i čuvanja tih objekata.
"Stan na Petoj aveniji u Njujorku, koji je zaključan od 1992. godine i propada, mesečno nas je koštao 14.000 dolara, a ukupno do sada 2,7 miliona dolara", objasnio je Odalović.
Prema oglasu za prodaju koji je ranije objavljen, vila je sagrađena na četiri nivoa i ima dva krovna sprata, 18 soba, šest kupatila i vinski podrum.
To je bila prva zgrada s dva električna lifta, koji su još u funkciji.
U njoj je sačuvan originalni enterijer, a pod zaštitom je države i grada Njujorka od 1969. godine.
U vreme Hladnog rata, kada je ovde boravio i Tito, na vrhu je navodno bila soba koju niko nije mogao da prisluškuje, kao i neprobojni prozori prema Petoj aveniji.
Zgrada, uglavnom netaknuta decenijama, nema centralnu klimu, a gas je isključen nakon požara koji je na električnim instalacijama izbio 2018, navodi "Vol Strit Džurnal".
Prvi vlasnik objekta bio je guverner Long Ajlenda Robert Bikman Livingston, pa se po njemu zdanje naziva i Bikmanova kuća.
Kasnije je boravila i Emili Vanderbilt Vajt, supruga Henrija Vajta, nekadašnjeg ambasadora SAD u Francuskoj i Italiji, i jedna od ćerki Vilijama K. Vanderbilta, poznatog industrijalca, čuvenog po finansiranju gradnje njujorške Centralne železničke stanice.
Komentari (0)