Politika

Vučić počeo konsultacije o mandataru: Veći deo opozicije bojkotuje, koliko smo blizu novoj vladi

Komentari

Autor: Euronews Srbija

02/04/2025

-

17:00

Vučić počeo konsultacije o mandataru: Veći deo opozicije bojkotuje, koliko smo blizu novoj vladi
Vučić počeo konsultacije o mandataru: Veći deo opozicije bojkotuje, koliko smo blizu novoj vladi - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otpočeo je danas konsultacije o formiranju nove vlade, a prvog dana je razgovarao sa predstavnicima četiri liste. Konsultacije će se, kako je najavljeno, završiti do petka, a iako je uputio poziv svim nosiocima lista i poslaničkim grupama, Vučić kaže da se pet ili šest lista prijavilo da učestvuje. S obzirom na to da je Skupština Srbije 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, rok za formiranje nove vlade ističe 18. aprila u ponoć. 

Vučić je danas primio prvo predstavnike Ruske stranke, a potom Saveza vojvođanskih Mađara, liste čiji su predvodnici Usame Zukorlić i Tomislav Žigmanov, a na kraju i predstavnike poslaničke grupe "Mi - glas iz naroda". Razgovori su, prema rečima nekih učesnika, bili konstruktivni.

Kako je najavljeno, na konsultacije će sutra doći predstavnici Srpske napredne stranke, a na njima će učestvovati i Socijalistička partija Srbije.

Deo parlamentarnih opozicionih stranaka, međutim, izjasnio se da se neće odazvati pozivu predsednika, navodeći da mogu da razgovaraju samo o prelaznoj vladi. U zajedničkom saopštenju koje su potpisali Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Nova demokratska stranka Srbije, POKS, Pokret slobodnih građana, Stranka Srbija Centar - SRCE i Zeleno-levi front, ocenjeno je da je "jedini način da Srbija krene napred ispunjenje studentskih zahteva" i mirna smena vlasti na "poštenim izborima", a za koje bi, kako smatraju, uslove trebalo da stvori prelazna vlada.

Prema navodima pojedinih medija, pozivu na konsultacije o novoj vladi neće se odazvati ni Demokratska stranka, kao ni pokret Ekološki ustanak čiji su predstavnici naveli da taj poziv nisu ni dobili.

Takođe, na konsultacije kod predsednika Vučića neće ići ni predstavnici poslaničke grupe "Mi snaga naroda" Branimira Nestorovića koji smatraju "da moraju što pre da budu raspisani izbori". Poslanik iz redova albanske nacionalne manjine u Skupštini Srbije Šaip Kamberi je na Fejsbuku napisao da je u ime izborne liste ''Nastavlja se politička bitka Albanaca - Šaip Kamberi'' uputio pismo predsedniku Vučiću, u kojem je naveo da neće učestvovati u konsultacijama za formiranje nove vlade.

Pavlović: Nije moguće da učestvujemo u vladi

Jedan od učesnika današnjih konsultacija Branko Pavlović rekao je za Euronews Srbija da je njegova grupa obavestila predsednika da neće učestvovati u vladi.

Euronews Serbia

"Konsultacije su definisane ustavom i zakonom, koji predviđa obaveznu konsultaciju o formiranju nove vlade. Od ključnog dela bilo je pitanje koje je, naravno, protokolarno i normalno od strane predsednika Vučića, da li naša poslanička grupa razmišlja o učešću u novoj vladi. Mi smo rekli ne, zato što su koncepcijske razlike između nas i dosadašnje politike vladajuće grupacije. Nije moguće da učestvujemo u vladi. Sve drugo je bilo u jednom vrlo dobrom tonu i na jedan način kako bi dijalog između onih koji se ne slažu zapravo trebao da se odvija", rekao je Pavlović.

Sa druge strane, Pavlović ne podržava ni opozicioni predlog o prelaznoj vladi, a kako kaže postoje dva razloga za to.

"Prvi je zbog toga što ona hoće da negira izborni rezultat, a to znači volju građana, a to znači suverenitet građana koji su oni na izborima iskazali i dali poverenje određenoj političkoj grupaciji koja ima prava da vlada jer su građani tako hteli. Prelazna vlada ima ambiciju da kaže to nema veze. Druga stvar je mnogo još možda važnija u ovom trenutku. Prelazna vlada kad kaže to podrazumeva da ona ima neki tačno definisani mandat. Ne da se bavi politikom koju vlada inače vodi, nego nešto mnogo, mnogo uže. A pogledajte vreme u kome se mi nalazimo. Pogledajte ekonomske nevolje koje dolaze. Pogledajte destabilizaciju Republike Srpske, pogledajte trojni pakt, Zagreb, Priština, Tirana i tako dalje i tako dalje. Tako da nema govora, Srbiji je neophodna vlada punog mandata koja vlada. A to što mi imamo problema sa izbornim, sa zabrinutošću značajnog broja ljudi, da taj izborni proces nije dobar, to sve možemo da rešimo unutar Narodne skupštine kroz pododbore i kroz radna stručna tela u relativno kratkom vremenskom periodu i zbog toga praviti prelaznu vladu, to je potpuno besmisleno", rekao je on.

Šta kažu drugi učesnici konsultacija

Predsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić izjavio je, posle razgovora sa predsednikom Aleksandrom Vučićem u okviru konsultacija o kandidatu za predsednika vlade, da je shvatio da je Srbija bliža tome da se formira nova vlada, ali da će o tome odlučivati najjača stranka.

"Mi smo izneli naše zahteve i viđenje sa aspekta manje brojnih zajednica u ovoj državi. Želimo da se rešavaju nerešeni problemi na terenu kao što su proporcionalna zastupljenost u institucijama, pitanje podeljenosti islamske zajednice, pitanje kriminala i korupcije, kao i pitanje koje je veoma važno za bošnjački narod, a to je odnos između Beograda i Sarajeva", rekao je Zukorlić novinarima u Palati Srbija.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Žigmanov je rekao da se participacija političkih predstavnika nacionalne manjinske zajednice u Srbiji pokazala u prethodnom periodu kao više nego pozitivna kada je reč o društvenom položaju samih zajednica i kada je reč o iskazivanju otvorenosti vlasti za stvaranje takvog upravljačkog oblika gde će i pripadnici nacionalnih manjina imati vidno i značajno mesto. 

"Mi smo iskazali naše raspoloženje da to tako i bude jer to pridonosi i relaksiranju samih društvenih odnosa unutar Srbije, ali i sa druge strane pridonosi relaksiranju odnosa pre svega među državama u regionu", dodao je Žigmanov.

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je da se nada da će biti formirana nova vlada, ali da SVM ne beži ni od izbora.

"Ne vidimo zašto ne bi bila formirana nova vlada, pošto ima nedvosmislene većine u parlamentu. Naravno, mi ne bežimo ni od izbora, ali ne vidim zašto bismo izgubili ponovo pola godine na izbornu kampanju, tako da se nadamo da će brzo biti formirana vlada i da će ta vlada početi da rešava probleme građana", rekao je Pastor novinarima.

Predsednik Ruske stranke Slobodan Nikolić izjavio je da su razgovori bili konstruktivni i da je stav Ruske stranke po mnogim pitanjima identičan sa stavom vlasti. On je dodao da na sastanku nisu dobili zvaničnu odluku da li će biti birana nova vlada ili će se ići na nove izbore.

Klačar: Čini se da smo bliži formiranju nove vlade

Izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar ocenio je da se čini da smo bliži formiranju nove vlade nego prevremenim izborima i da će glavni razgovori biti sa predstavnicima vladajuće stranke koja u ovom trenutku može da obezbedi većinu.

Klačar je za Tanjug rekao da postoji nekoliko razloga zašto se čini da smo bliži formiranju nove vlade, a ne prevremenim parlamentarnim izborima, a kao prvi je naveo da je većina izjava državnih i stranačkih funkcionera išla u tom pravcu, a vrlo su retke izjave koje mogu da se nađu a da se tiču raspisivanja prevremenih izbora. Kao drugi razlog Klačar navodi to što bi opozicija verovatno bojkotovala izbore što bi, kako kaže, otvorilo pitanje njihovog legitimiteta. Klačar je rekao da je treći razlog to što se čini da u ovom momentu ne postoje ni politički razlozi zbog čega bi se išlo na prevremene izbore.

Prema njegovom mišljenju, čini se da u ovom momentu izbori ne bi bili rešenje krize i da bi u situaciji dok i dalje traju protesti izbori više značili eskalaciju nego deeskalaciju, što, kako navodi, nije u interesu čitavog društva, pa ni države jer bi se država suočila sa brojnim problemima kako organizovati izbore.

On je podsetio da je većina iz opozicije uglavnom najavila da neće učestvovati na konsultacijama. 

"To znači zapravo da ćemo u ovoj nedelji najvećim delom prisustovati razgovoru predsednika sa onim strankama koje su odlučile da uzmu učešće, da će to biti zadovoljavanje više jedne demokratske prakse nego što se radi tu o formalnim obavezama i naravno da će najvažniji razgovor biti onaj koji će predsednik imati sa predstavnicima vladajuće stranke koja u ovom momentu može i da obezbedi tu većinu za formiranje vlade", kazao je Klačar. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija