Politika

Direktno sa Minjom Miletić: Pavlović i Petrov o studentskim zahtevima i izveštaju ekspertske grupe

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

13/03/2025

-

22:00

veličina teksta

Aa Aa

Politička situacija u Srbiji dostigla je tačku usijanja. Za subotu je najavljen protest u Beogradu, a ovaj datum predstavlja se kao "Dan D". Predsednik republike tvrdi da zna kakvi su planovi njegovih političkih protivnika i poziva aktere na političkoj sceni da ne sprečavaju kretanje drugih ljudi, da ne izazivaju talačke krize tako što će nekome onemogućiti rad i život, te da ne napadaju policiju.

Ovo je bila tema emisije "Direktno sa Minjom Miletić" u kojoj su govorili advokat i narodni poslanik pokreta "Mi, glas iz naroda" Branko Pavlović i profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov.

Govoreći o studentskim zahtevima zbog kojih više od četiri meseca traju protesti, Pavlović kaže da su neki od njih opravdani i korisni, dok za neke tvrdi da su problematični.

"Pre svega mislim na prvi zahtev gde se traži transparentnost, to je sve nužno i dobrodošlo jer mi imamo problem i sa korupcijom i sa kriminalom. Drugi zahtev da se procesuiraju oni koji su napadali studente i druge koji su demonstrirali, takođe nešto što treba pozdraviti. Koliko vidimo tu još postoji jedan deo gde tužilaštvo nije izašlo sa jasnim stavom u javnost da li su sve situacije procesuirane ili ne. Treći zahtev, da ne budu procesuirani studenti je vrlo loš i on je apsolutno da se zakon na studente ne primenjuje. Taj zahtev je potpuno suprotan od njihove ideje da bude pravde u Srbiji. Četvrti zahtev je po meni moralno upitan jer se vezuje neki materijalni položaj univerziteta sa pogibijom ljudi. To nije dobro po sadržini. On je jednim delom opravdam, to su ovi materijalni troškovi za neke fakultete", rekao je Pavlović.

Komentarišući događaje u Skupštini Srbije, Pavlović je istakao da su druge poslaničke grupe, koje su bacale dimne bombe i baklje, izabrale put rušenja državnih institucija. On je naglasio da njegova poslanička grupa ne podržava ovu vrstu nasilja i da se ne može dozvoliti ugrožavanje državnog sistema u ime političkih promena.

Izveštaj ekspertske grupe

Govoreći o izveštaju ekspertske grupe za ispunjenost studentskih zahteva, Petrov kaže da je za njega bilo prilično iznenađujuće kada je video da taj izveštaj nema nijednu oznaku koja bi ga činila zvaničnim izveštajem. Kako je rekao, nikada nije objavljena odluka o imenovanju ekspertske grupe. On tvrdi i da je izveštaj napisan konfuzno.

Euronews Srbija

 

"S rezervom da sam ja najmanje kompetentan za ocenu o ispunjenosti prvog zahteva koji se tiče građevinske dokumentacije, ja mislim da bi tužilaštvo moglo najviše da obrati pažnju na taj deo. Kada je reč o ovom drugom delu takođe, mada u izveštaju onoliko koliko sam ja stigao da pročitam, jer je konfuzno dosta napisan, vrlo je teško izjasniti se o sadržini tog izveštaja u smislu da nam on baš pomaže da znamo šta jeste, šta nije ispunjeno", rekao je Petrov.

U vreme tenzija taman posla da neko previdi neki dokument, makar on bio nepotpisan, kaže Pavlović govoreći o pomenutom izveštaju. Njega treba analizirati, dodaje on.

"Upravo zato što je došlo do obnevidelosti velikog broja ljudi koji odbijaju razgovor o činjenicama, u tom smislu je naravno važno analizirati dokument, kao što sam analizirao i samo veštačenje u krivičnom postupku koje je potpisalo 18 doktora nauka. Taj prvi deo koji se odnosi na građevinsku dokumentaciju, najveći nedostatak u izveštaju je u tome što se oni uopšte ne referišu na veštačenje. Veštačenje je reklo šta su uzorci pada nadstrešnice, oni analizirajući građevinsku dokumentaciju uopšte ne kažu nedostajuća dokumentacija bi mogla da utiče na neke drugačije zaključke koje su veštaci izneli zbog toga i toga. Ne. Oni se prave kao da veštačenje ne postoji", rekao je Pavlović.

Na pitanje da li bi on prihvatio poziv ekspertske grupe da je pozvan, Petrov kaže da bi, ali ne pod ovim uslovima.

Euronews Srbija

 

Govoreći o tome jesu li tri zahteva ispunjena ili ne, Pavlović kaže da misli da je prvi zahtev u ključnim elementima ispunjen i da se baš zato i ne dovodi u vezi sa veštačenjem jer nema šta da se kaže.

"Drugi deo je vrlo dobro ukazan u tom dokumentu da postoje nedostaci, u smislu da policija nije identifikovala određeni broj lica. Treći deo, on je u ovom obrazloženju pravno apsolutno neprihvatljiv", naveo je Pavlović.

O studentskim protestima

Studenti imaju pravo da se organizuju kako misle da treba da se organizuju, ali nemaju pravo da sprečavaju duge da se obrazuju, kaže Pavlović. Dodaje da je blokada rada fakulteta protivustavna i kršenje ljudskih prava.

Govoreći o važnosti dijaloga, Petrov kaže da je više puta pozivao na razgovore. Na pitanje da li je ovakvu situaciju moguće institucionalno rešiti, Petrov kaže da nije veliki optimista.

"Ne samo kada je reč o institucionalnom rešavanju, nego pre svega o dijalogu između profesora međusobno, između uprava fakulteta univerziteta, između različitih grupa studenata, jer to nisu samo dve grupe. Ne vidim gotovo nigde među tim grupama spremnost da se razgovara", kaže Petrov.

Kada je reč o protestu najavljenom za 15. mart, Pavlović se još jednom osvrnuo i na dešavanja u parlamentu.

Euronews Srbija

 

"Moram da kažem da je ista ta grupacija koja je pravila haos podnela veliki broj amandmana i na zakonske predloge koji nisu prvi, nego po dubini. Oni su imali taktiku hajde da budemo u prenosu RTS pa da tu imamo prostor, pa je neko doneo odluku da se eskalira sukob, želeći da se nekako priključe studentskom protestu. Oni pokušavaju da pokažu kako su oni spremni lične žrtve da podnesu i zato idu u eskalaciju. Ono što mene ohrabruje to je da su studenti potpuno svesni da se to nasilje može dogoditi i 15. marta. Oni su se organizovali tako da će imati četiri svoja kordona sa svojom kontrolom koji će biti okrenuti prema onima koji su došli na miting. Šta je moja poruka svima koji dolaze sa najboljim namerama na miting, ako vidite da je došlo do nekog sukoba između onih koji protestuju i policije, to znači da su oni probili četiri studentska kordona i istog trenutka se udaljite sa tog skupa. Svaki sukob sa policijom znači da je neko zloupotrebio studente, da su probili četiri njihova kordona jer su se oni pripremili da do nasilja ne dođe i istog trenutka napustite taj skup", rekao je Pavlović.

Kada je reč o blokadi ulaza u RTS od pre nekoliko dana, upozorenjima da bi u subotu moglo da dođe do upada u neke institucije, ali i reakciji policije, Pavlović kaže da to što su studenti blokirali ulaz u RTS, to je povreda ustavnog prava na rad jer čovek ima pravo na rad i ima pravo na bezbednost na svom poslu. Prema tome, državni organi su dužni da obezbede pravo na rad i bezbednost.

Euronews Srbija

 

"To treba prepustiti njima, u svim takvim situacijama unutar policije postoje krizni štabovi, sa većim brojem ljudi, sa obaveznim prisustvom lica iz BIA, zna se kako se postupa, kao što sam siguran da imaju vrlo razrađen plan za 15. mart koji će garantovati bezbednost prisutnima jer možemo očekivati tu ubačene elemente. Pazite, da se sad ne napravimo mi naivni, pogledajte stepen ukidanja prava Srba da biraju svoje predstavnike u Republici Srpskoj, pogledajte šta rade u Rumuniji, kako je odjednom podjareno u Siriji, pogledajte Ukrajinu, da se mi politički ne pravimo naivni, taj globalistički svet hoće da sve što može razbukti", kaže Pavlović.

Prelazna vlada

Govoreći o prelaznoj vladi na koju poziva deo opozicije, Pavlović kaže da je pozicija "Mi, glas iz naroda" da Srbija u skladu sa Ustavom treba ili da izabere vladu kada bude konstatovana ostavka Vučevića ili da se ide na nove izbore. Kako kaže, prelazne vlade služe da se napravi jedna "nekontrolisana situacija".

Za Petrova je prelazna vlada potpuno nelegitimna i nelegalna kategorija.

"Možemo novu vladu da izaberemo, kakva će da bude ta vlada, ko će da bude u njoj, da li će to biti ista ova osovina SNS-SPS ili će tu ući još neko, ili će možda uvesti neke eksperte, to su sve moguće kombinacije. Ključni problem kod svih varijanti oni se ne zasnivaju ni na kakvom legitimitetu koji proizlazi iz izbora", rekao je Petrov.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija