Politika

Vuletić za Euronews: Blokada RTS-a ne iznenađuje, najavljena je i za 15. mart kroz "Operaciju" koja kruži internetom

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

12/03/2025

-

13:05

veličina teksta

Aa Aa

Dve teme dominiraju na naslovnicama dnevnih novina u Srbiji ovog jutra. Jedna je poseta Donalda Trampa Mlađeg Beogradu prilikom koje se sastao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a druga je 22-časovna blokada Radiotelevizije Srbije koja je sinoć završena, a zbog koje radnicima RTS-a nije bilo omogućeno da uđu u zgradu.

Teme dnevne štampe za Euronews Srbija je komentarisao sociolog i nekadašnji član Upravnog odbora RTS-a Vladimir Vuletić.

"Jedna reč je iskorišćena da bi se stekao utisak da je blokada spontana reakcija"

U vezi sa 22-časovnom blokadom RTS-a oglasio se i predsednik Upravnog odbora RTS-a, Branislav Klanšček, koji je u saopštenju istakao da pravo na okupljanje ne može opravdati kršenje drugih prava zagarantovanih Ustavom, a naveo je da tu pre svega misli na slobodu kretanja i pravo na rad. koje je, kako ističe, oduzeto zaposlenima u Radioteleviziji Srbije, a što za posledicu, kako kaže, predstavlja ozbiljan način zastrašivanja.

Inače, studenti su se u ponedeljak uveče okupili oko 22.30 ispred RTS-a, nakon što ih je, kako su oni naveli, novinarka RTS-a Bojana Mlađenović u intervjuu sa predsednikom Srbije nazvala ruljom. Mlađenović je to demantovala, a od sporne izjave se ogradila i u toku razgovora sa predsednikom, rekavši da pod "rulja" ne misli na studente.

"Sve to vidim na način kako je predstavljeno da je reč o nekoj vrsti spontanog okupljanja, revolta protiv nečega što je bila svojevrsna uvreda. A zapravo kada sada pogledamo, imate ovaj program, on kruži internetom, program "15. za 15", strategija onoga što se priprema za 15. mart. Vidite da u nekim od tih pripremnih akcija stoji između ostalog i upravo ovo, tzv. Operacija. Operacija koja u stvari podrazumeva blokadu RTS-a i gde se kaže da će vreme i način biti naknadno saopšteni. Dakle, bilo je planirano u svakom slučaju da se RTS nađe pod nekom vrstom blokade, a ovo u čemu se radi je neka vrsta manje blokade", kaže Vuletić i nastavlja:

"Ja sam gledao posle ponovo taj deo intervjua i zaista se ne može reći da je to bila na bilo koji način uvreda upućena studentima. Iskorišćena je jedna reč da bi se eto, opravdao i da bi se stekao nekakav utisak da je reč o spontanoj reakciji. Ničega zapravo više nema spontanog u ovome što se dešava. Pa tako ni ovo okupljanje ispred RTS-a", ističe Vuletić.

Euronews Srbija

 

Vuletić takođe ističe da je RTS meta demonstracija od 9. marta 1991. godine zbog svoje nekadašnje uloge na polju informacija.

"Zanimljivo je, ja se sećam i sam sam se okupljao, što bi se reklo, ispred RTS-a toliko puta i mogu negde i da razumem ljude koji su poput mene nekada išli tamo. Ta dinamika i psihologija mase utiče na svakog od nas da nekritički postupa, vođeni smo tom nekakvom solidarnošću, gubimo osećaj odgovornosti pre svega. I to je ono što predstavlja problem i što je predstavljalo problem u onome što se dešavalo i u događajima koji su rezultirali između ostalog i ovim ozbiljnim povređivanjem ovoga čoveka, ali ima još jedna stvar", kaže on i dodaje:

"Znate, RTS je sad već postao nekako kultno mesto, jer i 9. mart 1991. se vrteo zapravo oko RTS-a i tada su bili ključni zahtevi nas, koji smo tamo bili, ostavka direktora tadašnje televizije Beograd, Dušana Mitevića. Od tada, pa eto ja ne znam više koliko je svih protesta bilo kasnije, uvek je RTS bio nekakav epicentar oko koga su se demonstranti okupljali. I to je sada razumljivo, ako govorimo o 90-im godinama. Zaista tada ste imali maltene jedan informativni centar iz koga su onda informacije išle. To je bio RTS, odnosno tadašnja televizija Beograda", kaže on.

"Pored RTS-a postoji i nekoliko manjih televizija koje govore tačno i sa kojih ne dolazi govor mržnje"

S druge strane, Vuletić navodi i to da nekadašnji primat koji je RTS kao informativni centar imao, više nije slučaj, zbog medijskog prostora koji je razuđen, a kojim dominiraju drugi izvori informisanja.

"Danas, međutim, medijski prostor je u toj meri rasprostranjen, pre svega društveni mediji, pa onda i kablovske televizije, šta god hoćete, tako da RTS definitivno nije to mesto uz pomoć kojeg, ukoliko ga na bilo koji način kontrolišete, možete da utičete na medijsku sliku. To je nešto što je činjenica", kaže on.

Vuletić takođe izražava sumnju u uvreženo mišljenje da je RTS najgledanije televizija u svakom trenutku.

"Pa iskren da budem, to nije baš činjenica uvek. Ono što sam ja imao dok sam imao pristup tim informacijama, to je obično istina kada je reč o sportskim prenosima. Rukovodstva televizija vole, i to znaju svi, da se hvale, da objavljuju informacije, podatke o tome da su najgledaniji. To utiče između ostalog i na cenu reklamnog prostora, mada oni koji to plaćaju itekako dobro znaju istinu. Dakle, jeste jedna od gledanijih televizija. Iako to ne bi trebalo, po mom mišljenju, da bude glavni kriterijum javnog servisa", ističe on.

Euronews Srbija

 

Takođe, sociolog Vuletić govoreći o programu javnog servisa, tj. o izveštavanju RTS-a, ističe da su neke primedbe verovatno bile osnovane, ali da je RTS uvek govorio tačno i bez govora mržnje.

"Kada govorimo o informativnom programu, koliko god ja bio kritičan prema radu RTS-a uopšte, kao što sam uvek i bio, meni se čini da je informativni program RTS-a u situaciji u kojoj živimo daleko iznad onoga što su informativni programi drugih gledanih ili vrlo gledanih televizija. Čak u poslednjih mesec dana stvari su se izmenile, ili i ranije. Možda nije uvek govorio sve, ali je uvek govorio tačno i bez govora mržnje. To je retkost", kaže Vuletić i dodaje:

"Postoji nekoliko manjih televizija, pa eto mogu da kažem da zato rado dolazim i na vašu televiziju, koje se drže takođe tih principa, ali RTS jeste jedna od tih televizija i to može da kaže kogod. I sada imate ovu situaciju da pod pritiskom ili ne, kako god, ali RTS zapravo ništa više i ne krije. Sada možete da kažete da je to ono što je nekada bilo 'vaše pravo da znate sve'. Znači, u tom smislu, RTS kao meta jeste nešto što bi trebalo da simbolički predstavlja neku vrstu cilja, a inače ne vidim baš mnogo razloga da se sada kritikuje, kao što je verovatno bilo razloga u različitim periodima", ističe on.

Gostovanje Vladimira Vuletića u celosti pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija