Politika

Đurđević-Stamenkovski za Euronews: Obrazovanje dece ne sme trpeti zbog političkih podela, treba nam stabilna Vlada

Komentari

Autor: Euronews Srbija

24/02/2025

-

17:04

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Predsednica Srpske stranke Zavetnici i ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević-Stamenkovski bila je gošća emisije "Hajde da razgovaramo" i tom prilikom je govorila o trenutnim društveno-političkim događajima u Srbiji ali i o svom učešću na završnom predizbornom skupu Alternative za Nemačku koja je na parlamentarnim izborima u toj zemlji ostvarila istorijski rezultat i postala druga politička snaga Nemačke.  

Đurđević-Stamenkovski ocenila je da su rezultati nedavno održanih izbora u Nemačkoj potvrdili značajan rast uticaja AfD i da ulaganje u partnerstvo sa političkim snagama čija je budućnost izvesna donosi rezultate.

"Ankete su predviđale istorijski uspeh AfD-a, a to se i dogodilo. Oni su duplirali broj mandata, sa prethodnih 76 na sadašnjih 152, i biće respektabilan politički faktor, bez obzira na to da li će ostati u opoziciji ili učestvovati u vlasti", rekla je Đurđević-Stamenkovski u emisiji "Hajde da razgovaramo".

Ona je istakla da će buduća nemačka vlada imati ozbiljne izazove ako odluči da isključi AfD iz koalicije.

"Postoji veliko interesovanje Trampove administracije da AfD postane deo vladajuće strukture u Nemačkoj. Ako ih nova nemačka vlada isključi, rizikuje da se ozbiljno zameri američkim vlastima. Međutim, još veći problem bi bio ignorisanje narodne volje, jer su građani Nemačke, uprkos snažnoj medijskoj kampanji protiv AfD-a, u velikom broju podržali tu stranku", naglasila je Đurđević-Stamenkovski.

Euronews Srbija

 

Govoreći o značaju AfD-a za Srbiju, podsetila je da su poslanici te stranke u prethodnom sazivu Bundestaga podneli inicijativu za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova i otvaranje novih pregovora o statusu te teritorije.

"AfD je prepoznao da Srbija nije imala ravnopravnu poziciju u pregovorima o Kosovu i Metohiji, već su joj nametani uslovi na koje je teško pristati. Srpski narod na Kosovu i Metohiji suočava se sa ozbiljnim kršenjem osnovnih ljudskih i političkih prava, a međunarodna zajednica to koristi za pritiske na Beograd", navela je ona.

Đurđević-Stamenkovski je ocenila da se globalna politička scena menja u pravcu koji ide u korist Srbiji.

"Ovaj globalni talas promena nam ide na ruku i teško je setiti se povoljnije geopolitičke situacije za nas. Na Srbiji je da to iskoristi i pravilno se pozicionira. Ako Evropa ne prepozna ove promene, može se suočiti s izolacijom, što ne bi bilo dobro ni za nju, ni za nas", rekla je naša sagovornica.

"Odlazak na završni predizborni skup AfD autonomna politička odluka" 

Izjavila je da je njena saradnja sa Alternativom za Nemačku (AfD) rezultat autonomne političke odluke, koja je poznata i uvažena od strane najviših državnih zvaničnika.

"Sve činjenice koje sam iznela poznate su i predsedniku Vlade i kolegama iz Vlade, kao i predsedniku Republike. Oni poštuju autonomiju moje političke organizacije i saradnju koju imamo sa AfD-om. Naša stranka je u više navrata bila gost AfD-a, kao što su i oni dolazili kod nas, a plod te saradnje bio je i moj poziv da se obratim na njihovom završnom skupu", rekla je Đurđević-Stamenkovski.

Ona je istakla da njena odluka nije bila predmet rasprave u Vladi, jer su svi saglasni da je to autonomna politička odluka.

"Naravno da mi je uvek prioritet državni i nacionalni interes i nikada ne bih partikularne ili partijske stavove stavila iznad toga. Pošto smo imali apsolutni kompromis i saglasnost da je to politička odluka moje stranke, nije bilo potrebe da o tome dodatno ubeđujem ni kolege iz Vlade, ni premijera, ni predsednika", naglasila je ona.

"Obrazovanje dece ne sme trpeti zbog političkih podela"

Ocenila je da je situacija u zemlji redovna, ali da postoje razlozi za zabrinutost, pre svega zbog dubokih podela u društvu i problema u prosveti.

"Atmosfera u zemlji je promenljiva, ali kao članovi Vlade, pre svega kao građani, zabrinuti smo zbog onoga što se dešava. Najviše nas pogađa stanje u prosveti. Deca u osnovnim i srednjim školama propuštaju lekcije koje se kasnije teško mogu nadoknaditi. Ne postoji nijedan valjan razlog, a najmanje politički, da deca ne idu u školu. Protivim se tome jer to nije pravo na slobodu mišljenja, već uskraćivanje osnovnog prava na obrazovanje", istakla je Đurđević-Stamenkovski.

Ona je naglasila da maloletna deca ne mogu donositi odluke o pohađanju nastave i da je neodgovorno prebacivati na njih teret takvih odluka.

"Kada biste pitali bilo kojeg tinejdžera da li želi da ide u školu, odgovor bi verovatno bio negativan. Ali odgovornost odraslih je da obezbede njihovo obrazovanje. Obrazovni sistem nije smeo da trpi ni u ratnim vremenima, a danas kada nema takvih okolnosti, moramo učiniti sve da nastava funkcioniše normalno", poručila je ona.

Ministarka je posebno ukazala na probleme sa obrazovanjem studenata medicinskih fakulteta.

"Razgovarala sam sa jednom medicinskom sestrom koja je ukazala na ozbiljan problem: studenti medicine su dve godine studirali u uslovima pandemije, a sada se suočavaju sa blokadama fakulteta. Kako će nadoknaditi propušteno znanje? Ko će ih sutra želeti za lekare? To su pitanja o kojima svi moramo razmišljati", rekla je Đurđević-Stamenkovski i dodala da političke strasti ne smeju biti ispred interesa budućih generacija i da svi društveni akteri, bilo u vlasti ili opoziciji, snose odgovornost za budućnost zemlje.

"Potrebna nam je posvećena i stabilna vlada"

Ministarka za brigu o porodici i demografiju istakla je da je Srbiji potrebna vlada koja će biti vredna, posvećena i prisutna među građanima, kako bi u neposrednoj komunikaciji rešavala njihove probleme.

"Zagovaram dubinsku rekonstrukciju koja ne podrazumeva samo promene u vladi, već i kadrovski reset na svim nivoima. I predsednik Republike je to najavio – potrebni su nam novi ljudi koji će se istinski posvetiti poslu. To znači i promene u lokalnim samoupravama, gde moramo osvežiti kadrovsku strukturu. Oni koji nisu bili dostupni građanima i nisu pokazali predanost ne mogu nastaviti da obavljaju javne funkcije", naglasila je Đurđević-Stamenkovski.

Ona je dodala da služba narodu nije samo obaveza, već i čast.

"Ukoliko neko ne oseća politiku kao poziv i privilegiju, onda se njome ne bi ni trebao baviti. Posebno sada, kada Srbiji predstoji period u kojem će imati priliku da kandiduje srpsko pitanje na Balkanu. To nije samo pitanje Kosova i Metohije ili Republike Srpske, već i ekonomije, infrastrukture, porodičnih vrednosti i identiteta. Bez unutrašnje stabilnosti, nećemo moći da odgovorimo na sve izazove ", rekla je ona.

Euronews Srbija

 

Ministarka je naglasila važnost tima koji je spreman na borbu i odgovornost prema zemlji.

"Ovi izazovni trenuci su pokazali ko su oni koji kalkulišu i ko bi lako promenio dres kada nastupe previranja. Dres se ne menja kada nosite Srbiju u srcu. Bez obzira na pritiske, važno je ostati odan svojoj zemlji", zaključila je Đurđević-Stamenkovski.

Kompletno gostovanje pogledajte u video prilogu na početku teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija