Umesto da su u zasluženoj penziji i dalje rade: Za neke penzionere to je izbor, ali za mnoge pitanje opstanka
Komentari24/02/2025
-19:10
Penzionerski dani nekada su značili odmor, ali danas mnogi umesto da su u zasluženoj penziji i dalje rade. Bilo da je reč o potrebi ili želji da ostanu aktivni, broj zaposlenih penzionera raste, pogotovo u sivoj zoni. Postavlja se pitanje zašto rade i da li je to način da prežive ili želja da ostanu u pokretu.
Beograđanin Zoran Stevanović ima 68 godina i 41 godinu radnog staža, ali ne i dovoljnu penziju da, kako kaže, dostojanstveno provodi penzionerske dane.
Umesto odmora svakoga dana radi kao obezbeđenje, jer iako penzija stiže, računi ne čekaju.
"Slaba mala penzija, toliko staža, a zaradiš jako malu penziju da si prinuđen da nastaviš u privatnom sektoru da radiš. Užasno je niska penzija. Znači, nema osnova za život, samo da se plaćaju računi, a ostalo nema za život. Nastavljam da radim, da bih imao da se hranim", rekao je on za Euronews Srbija.
Stevanović je, međutim, jedan od mnogih koji u penziji rade.
Koliko je zaposlenih penzionera?
Prema podacima koje za Euronews Srbija dostavio Fond PIO, u 2024. godini zabeleženo je da gotovo 60.000 penzionera ponovo zasnuje radni odnos.
Ipak, procene su da je stvarna brojka mnogo veća, jer većina njih radi na crno.
Viđamo ih u trafikama, prodaju sladoled, voze autobuse, ali pred kamerama ne žele da govore.
"Jednostavno, izgubiće i to malo sredstava koje dobijaju preko tih radnih organizacija ili gde već rade, zato što su mahom neprijavljeni i sramota ih je da su radni vek proveli, neki na boljim mestima, neki na lošijim, da ih ljudi vide kako oni ne mogu da prežive", rekao je za Euronews Srbija Miodrag Pribilović iz Udruženja penzionera Savski venac .
Ali nisu svi penzioneri prinuđeni da rade. Neki žele da ostanu aktivni.
profimedia
Tako penzioner Zoran Cvetković kaže da mu puno znači da radi, iako ima pristojnu penziju.
"Jednostavno, osećam potrebu da se družim. Navikao sam da radim, pa mi je bilo potrebno da i dalje ispunjavam neke obaveze", ispričao je on za Euronews Srbija.
Neki što moraju, neki što žele, ali i dodatna zarada izgleda da je ipak neophodna.
Kako za Euronews Srbija kažu iz Savez samostalnih sindikata Srbije, u Srbiji živi oko 1,6 miliona penzionera.
Pola miliona njih prima penziju od svega 30.000 dinara, dok milion penzionera preživljava sa 50.000, u trenutku kada samo minimalna potrošačka korpa košta 53.000 dinara.
"To znači da milion penzionera prima ispod iznosa minimalne potrošačke korpe koju mi u sindikatu zovemo mizerna, nedostojanstvena", rekao je Duško Vuković iz Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Zato ne iznenađuje to što su penzioneri postali nova radna snaga u Srbiji.
Za neke je to pitanje izbora, ali za mnoge opstanka.
Komentari (0)