Prelistavanje štampe sa Milanom Čavićem: Opozicija nije jedinstvena kada je u pitanju savetodavni referendum
Komentari15/01/2025
-15:34
O savetodavnom referendumu, o istraživanjima javnog mnjenja, političkoj sceni i drugim temama sa naslovnih strana, razgovarali smo sa Milanom Čavićem iz Centra za društvenu stabilnost
Komentarišući Vučićev predlog opoziciji za savetodavni referendum, Čavić ističe istraživanje CRTE povod za takav predlog.
"Verovatno je iniciralo to što je CRTA izašla sa istraživanjem po kojem 61 odsto građana podržava proteste i blokade, verovatno je na osnovu toga predsednik odlučio da ponudi opoziciji, koja se zaleže za proteste i blokade, savetodavni referendum", smatra on.
Objašnjava hipotetičke posledice ishoda savetodavnog referenduma na osnovu navedenog istraživanja.
"Da bi se pokrenuo savetodavni referendum potrebno je 100 potpisa poslanika Srpske napredne stranke i još 67 potpisa opozicije. Kako je prezentovano u istraživanju, taj referendum bi bio, kako oni kažu, imao 61 odsto glasova protiv predsednika Vučića i onda bi na nakon savetodavnog referenduma išlo izglasavanje o nepoverenju predsedniku i onda bi Narodna skupština mogla da ga razreši", kaže on.
Sagovornik, ipak, smatra kako se radi o malo verovatnom scenariju
"Oni verovatno znaju oni da to istraživanje nije merodavno, nije reprezentativno, imali smo istraživanja par istraživačkih kuća koje rade istraživanja javnog mnjenja poput 'Ipsosa' i ostalih pre Nove godine i tu smo videli koliku podršku političari u Srbiji imaju. Navedeni su svi aktuelni političari, tako da ovo sada mnogo preokreće stvari. I tada ste imali isto i proteste i sve, dakle krajem decembra su izašle te procene da oko 48 odsto podrške u biračkom telu ima predsednik Aleksandar Vučić i svi su ostali daleko ispod na negde sedam procenata" , kaže on.
Komentarišući aktuelno istraživanje, Čavić objašnjava kako postoje različiti vidovi političke borbe
"Ovo je vid političke borbe gde je sve dozvoljeno, naravno sve što je u okviru zakona, i dok se niko ne ugrožava, naravno. Svako na svoj način pokušava neki vid političke borbe, što je, kažem, uvek legitimno sve ako je skladno sa zakonom i ako nema zloupotreba", kaže on.
Saglasan je kako su podrška studentima koji blokiraju fakultete i podrška predsednika dva različita pitanja.
"Imamo obustave nastave na dosta fakulteta u Srbiji. Ono što možemo sad da vidimo, vest od juče je, da su sindikati prihvatili predlog države da stavljaju moratorijum na potpunu obustavu nastave i da od 20. januara krenu sa drugim polugodištem", kaže on i dodaje
"Međutim, imamo situaciju da grupa studenta i grupa opozicionih političara lično napada ljude koji su u prosveti, koji su sindikatima zato što su glasali za prestanak štrajka i zašto su glasali da nastave saradnji sa vladom"
Ukazuje kako se u javnosti ne govori u dovoljnoj meri o onome što je dogovoreno između prosvetnih radnika i predstavnika vlade
"Upravo su dogovorili, a niko ne govori o tome da je dogovoreno, da će kroz godinu dana imati 31 odsto povećanja plate. Tako da je to i bio osnovni razlog njihovog protesta, dakle loš materijalan status prosvetnih radnika koji nemaju izjednačene plate sa republičkim prosekom"
Čavić je komentarisao eventualni odluku opozicije prema savetodavnom referendumu
"Opozicija u ovom momentu verovatno veća i smatra da ne stoji dobro, pogotovo što postoji dosta frakcija koje su razjedinjene oko nekih svojih predloga, a tome smo bili svedoci prošle godine. Oni oko nekih svojih predloga inicijativa nisu mogli da se dogovore da potpišu svi zajedno. Ima ih 80, nisu bili jedinstveni i prema tome, zaista, tu je borba u opoziciji jer nema nekog lidera koji bi poveo, koji bi ih okupio", obrazlaže Čavić
"U ovom momentu nema tog nekog ko će povesti tu grupu, zauzeti neke jasne stavove. Vidimo kako se neki dvoume da kažu kako treba preuzeti studentske proteste koji su sada aktuelni, a dok neka druga grupa govori da ne treba, da ih treba pustiti da oni sami treba vode svoju borbu, da im treba davati samo davati podršku", objašnjava on.
Smatra kako se postojeće jedinstvo reflektuje i kada je u pitanju odnos prema referendumu
"Tako da su i po tom pitanju podeljeni i zbog toga kažem kako nisu svi saglasni da li treba prihvatiti ili ne treba prihvatiti, da li u ovom momentu imaju procenu da li je nezadovoljstvo u društvu toliko veliko da bi sa tim savetodavanim referendumom nešto postigli ili ne bi postigli. Tako da kažem, dosta je konfuzno u samim redovima opozicije oko i ovog pitanja"
Celo gostovanje možete pogledati u videu na početku teksta
Komentari (0)