Politika

Kurti na meti kritika Trampovog specijalnog izaslanika, analitičari poručuju: Izvršenje Grenelovih predloga 100% moguće

Komentari

Autor: Euronews Srbija

08/01/2025

-

17:38

Kurti na meti kritika Trampovog specijalnog izaslanika, analitičari poručuju: Izvršenje Grenelovih predloga 100% moguće
Kurti na meti kritika Trampovog specijalnog izaslanika, analitičari poručuju: Izvršenje Grenelovih predloga 100% moguće - Copyright Tanjug/Rade Prelić

veličina teksta

Aa Aa

Na Kosovu i Metohiji u toku je kampanja uoči izbora koji su zakazani za 9. februar, a deluje da se i ovoga puta politička borba albanskih stranka odvija preko leđa srpskog naroda. Nakon što je krajem decembra kosovska policija nasilno ušla i zatvorila nekoliko institucija na severu, jutros su upali u kancelarije Poreske uprave u Kosovskoj Mitrovici. Za to vreme stižu kritike na račun premijera Aljbina Kurtija od strane Ričarda Grenela, koji je budući izaslanik za specijalne misije izabranog predsednika SAD. Analitičari upozoravaju da bi te poruke vlasti u Prištini trebalo da shvate ozbiljno i očekuju da će i dijalog Beograda i Prištine biti jedan od Grenelovih zadataka. 

Dugo smo čekali koju funkciju će Ričard Grenel, koji je bio američki izaslanik za dijalog Beograda i Prištine u vreme prvog mandata Donalda Trampa, da zauzme u novom mandatu republikanskog predsednika. I za vreme Bajdenove administracije, dok nije zauzimao nikakvu zvaničnu poziciju, Grenel je često kritikovao prištinske vlasti zbog jednostranih poteza koji su ugrožavali dijalog.  

Donald Tramp je sredinom decembra objavio da će Grenel biti izaslanik za specijalne misije navodeći da će on raditi u nekim od žarišta širom sveta, posebno ističući Venecuelu i Severnu Koreju. Budući američki predsednik nije pominjao druge konkretne zemlje, ali se iz skorašnje Grenelove izjave može naslutiti da Balkan, odnosno dijalog Beograda i Prištine neće ostati van njegovog radara.  

Ričard Grenel je istakao da su odnosi između Kosova i SAD u poslednjih 35 godina bili u krizi jedino za vreme mandata aktuelnog premiejra Aljbina Kurtija. On je zapravo u izjavi za "Nacionale" odgovrio na Kurtijeve reči da su odnosi između Kosova i SAD odlični, uz pominjanje upravo bliskog Trampovog saradnika.  

"Ibrahim Rugova, Hašim Tači i Avdulah Hoti su svi imali odlične odnose sa republikancima i demokratama u Americi. Jedini put u 35 godina kada su odnosi između Kosova i SAD (takođe Kosova i EU) postali partijski i u krizi, su oni sa Aljbinom Kurtijem kao premijerom", rekao je Grenel.

Tanjug/AP/Alex Brandon

 

Kurti je prethodno u intervjuu za "Kosova pre", rekao da Kosovo ima odlične odnose sa SAD, ne samo u oblasti diplomatije, već i u oblasti odbrane i razvoja. 

"Ne vidim nikakve poteškoće za odlične odnose sa SAD, koje su naš glavni partner", rekao je Kurti i dodao da će sarađivati i komunicirati sa predsednikom Trampom, te da se "komunikacija odvija zvanično, između državnih institucija, a ne sa kompanijama ili izaslanicima". 

"Grenelove odluke mogle bi da imaju posledice po Kosovo"

Za prištinske analitičare Grenelova poruka upućena Kurtiju je zabrinjavajuća. Oni ocenjuju da bi njegove odluke mogle da imaju posledice po Kosovo. 

Predsednik Udruženja "Prijatelji Amerike" Agim Redžepi je podsetio da je Grenel godinama izjašnjava o odnosima sa Kurtijevom vladom. 

"Jučerašnja njegova izjava me veoma uznemirava, jer će, prema zvaničnim informacijama, Grenel biti specijalni izaslanik predsednika Trampa. To znači da će imati i ovlašćenja za donošenje odluka i izvršni predlog u tom obliku koji može imati direktne ili indirektne posledice po Kurtijevu vladu. To može uključivati izveštaje, čak i donošenje odluka za procedure ili za razgovore", rekao je Redžepi, prenosi "Ekonomija onlajn".  

Redžepi je apelovao na Kurtijevu vladu da hitno promeni strategiju delovanja zato što Tramp preuzima vlast 20. januara. Podseća i da su republikanci osvojili većinu u Senatu i Kongresu, zbog čega će imati veliku moć.

"Grenel je preuzeo na sebe izuzetnu odgovornost, jer sam izraz specijalni izaslanik mnogo znači onima koji se bave diplomatijom. Činjenica je da je Grenel već upozorio da će postojati dve problematične zemlje - Venecuela i Severna Koreja, ali i Balkan koji će biti pod njegovim uticajem. A, činjenicu da Grenel ima takva ovlašćenja, Kurtijeva vlada treba da uzme u obzir", naveo je.  

Tanjug/Dopisnik KiM, profimedia

 

Napominje da je Greneovo upozorenje veoma uznemiravajuće zbog činjenice da je on visoki funkcioner sa mnogo ovlašćenja i sa mogućnošću velikog uticaja na predsednika SAD, prenosi Kosovo online.

"Tramp je pobedio na izborima većinom glasova. Dobio je većinu čak i u Senatu i u Kongresu, pa je mogućnost izvršenja Grenelovih predloga 100 odsto", ukazao je Redžepi.

"Priština mora da uzme u obzir sugestije saveznika"

Inače, odnosi Kosova sa tradicionalnim saveznicima su jedna od tema u predizbornoj kampanji jer je kosovska vlada tokom protekle godine bila na meti kritika međunarodne zajednice, SAD i EU zbog nedostatka koordinacije svojih akcija, posebno na severu zemlje.  

Kosovo online piše da, uprkos tome, predstavnici vladajućeg Samoopredeljenja smatraju da su odnosi vlade sa saveznicima na dobrom nivou. S druge strane, iz opozciije dolaze kritike zbog nedostatka koordinacije, što je dovelo do sankcija od strane EU.  

Opozicija je zabrinuta da bi Kosovo moglo da se suoči sa velikim posledicama u međunarodnoj areni. Poslanica DPK Blljerta Deljiu rekla je da činjenica da je Kosovo pod sankcijama jasno pokazuje da je međunarodna zajednica nezadovoljna postupanjem vlade Aljbina Kurtija. 

"Kosovo mora da uzme u obzir zahteve i sugestije saveznika, posebno u vreme kada postoje napori za članstvo u međunarodnim mehanizmima. To se ne može desiti, ako delujemo sami", rekla je Deljiu. 

Poslanik DSK Besijan Mustafa kaže da će nova Vlada imati obavezu da popravi odnose sa saveznicima, uz konstataciju da je Kurtijeva vlada napravila veliku grešku u odnosima sa partnerima tokom poslednje četiri godine. 

Stručnjak za međunarodne odnose Ljutfi Biljalji veruje da Kosovo mora da zadrži dobre odnose sa partnerima koji ga podržavaju, da bi bilo uspešno u spoljnoj politici. Zato kritikuje Kurtijevu vladu zbog stvaranja podela. 

"Neophodna je koordinacija i saradnja sa saveznicima. Vlada je preduzela neke hitne korake u tom pravcu. Ili su ovi koraci Vlade namerni ili deo naivnosti ili zbog neiskustva", kazao je Biljalji.

Šta će biti sa dijalogom Beograda i Prištine?

Pitanje koje je analizirano mnogo puta u prethodnom periodu je kako će se dijalog Beograda i Prištine odvijati za vreme nove američke administracije, odnosno kakav će ona stav zauzeti prema tome. Analitičar Mentor Nazarko je ukazao da Priština ostaje važan centar interesovanja za SAD istakavši da očekuje da će dijalog biti u okviru radnog portfelja Ričarda Grenela, prenosi "ABC njuz Albanija". 

Nazarko je naglasio da je glavni uzrok neuspeha kosovsko-američkih odnosa premijer Aljbin Kurti, takođe ukazujući na Grenelovu izjavu. 

"Iako se gospodin Grenel bavi ovim važnim temama - njegov mandat uključuje Venecuelu i Severnu Koreju između ostalih, našao je vremena da se pozabavi dešavanjima na Kosovu. Grenel, koji se bavi komunikacijama, zna da ova izjava dolazi u vreme izborne kampanje. Dakle, ovom porukom on je jasno uključen u ovu kampanju, jer kritikuje tačno premijera Kosova, za koga se smatra da je jedna od pobedničkih snaga ovih izbora", izjavio je Nazarko. 

Prema njegovim rečima, očekuje se da će dijalog između Kosova i Srbije biti u okviru Grenelovog radnog portfelja

Tanjug AP/Virginia Mayo

 

"Jasnoća sa kojom govori, pozivanje na 35 godina od prvih susreta lidera Rugove sa američkim diplomatama, pozivanje na sve lidere koje je Kosovo imalo u ovom periodu, čine to svesnom izbornom porukom. Dakle, kosovskom glasaču bi trebalo da bude jasno šta je uzrok. Američki ambasador Hovenijer, na primer, rekao je da ne treba mokriti na vratima kluba u koji ste hteli da uđete, a verujem da je Grenelova vrlo jasna poruka", naveo je.  

Dodao je da treba istaći da, iako Grenel ima sveobuhvatan mandat, on nalazi vremena da se uključi u izbornu kampanju na Kosovu i to pokazuje da se dijalog Kosova i Srbije očekuje u njegovom radnom portfelju. 

"Uzimajući u obzir neuspeh EU, Lajčaka, Bajdenove administracije, reaktuelizaciju Vašingtonskog sporazuma iz 2020. godine – gde je Grenel protagonista, jedina nada ostaje da će upravo on uspeti nešto da promeni“, zaključio je Nazarko.

Les: SAD spremne da ponovo preuzmu odgovornost

Dijalog Beograda i prištine nedavno je komentarisao i vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les. On je izjavio da očekuje da će administracija novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa zauzeti pozitivniji stav prema Srbiji, uz uvažavanje potrebe Srbije da reši pitanje AP KiM, ali i uz želju da se udalje od Kine i Rusije. 

On je na pitanje Tanjuga da li bi Trampova administracija mogla i više da se angažuje u dijalogu Beograda i Prištine rekao da očekuje to obzirom da je prva Trampova administracija, kako je rekao, potvrdila vođstvo u dijalogu, a nakon što je EU dokazala "svoju nesposobnost da posreduje u pronalaženju rešenja". 

"Znamo da je predsednik Tramp zainteresovan za rešavanje statusa Kosova kako bi sprečio Kinu i Rusiju da steknu uticaj u Srbiji i kako bi dozvolio američkim trupama na Kosovu da se vrate kući da bi zabeležio uspeh u spoljnoj politici. U tom pogledu, imenovanje Ričarda Grenela od strane predsednika Trampa za izaslanika za specijalne misije snažan je signal da su SAD spremne da ponovo preuzmu odgovornost", ocenio je Les. 

Upitan da li misli da će izborni proces koji Priština organizuje 9. februara promeniti nešto i da li nakon toga može da dođe do napretka u dijalogu, Les kaže da ne veruje, jer aktuelne ankete pokazuju da bi Pokret Samoopredeljenje Aljbina Kurtija mogao da opet pobedi, što podrazumeva nastavak Kurtijeve politike, odnosno odbijanja da se Srbima na severu da autonomija, i nastojanja da se sever silom integriše, a ubede zapadne vlade da prihvate Prištinu u međunarodnim institucijama

Euronews Srbija

 

Ipak, Les smatra da Trampova administracija neće pasivno prihvatiti taj politički stav, kao i da će pitanje razmene teritorija "ponovo da se vrati na sto". 

"Umesto toga, pod pretpostavkom da su dešavanja iz 2017. i 2018. godine vodič, očekujem da Trampova administracija odustane od Ohridskog sporazuma koji nije njena kreacija i ionako je mrtvo slovo na papiru - preterano propisan, neprivlačan za obe strane i bez ikakvih sredstava za sprovođenje. Umesto toga, SAD će se fokusirati na centralno pitanje šta je srpskoj vladi potrebno od Kosova. Time će se ideja o podeli ponovo staviti na sto, uz pitanje statusa Srba na jugu Kosova i Albanaca u Preševskoj dolini. Pitanja oko dokumenata, nacionalnih simbola, imovine Srpske pravoslavne crkve i tako dalje, biće tretirana kao sporedna u odnosu na ova fundamentalnija pitanja. Ako vlada na Kosovu odbije da sarađuje, predviđam da će je Trampova administracija kazniti sankcijama, trgovinskim tarifama, povlačenjem pomoći i ulaganja i pristanak na poteze koji bi Srbiji omogućili da ostvari svoje pravo na sever. Nasuprot tome, ako Kosovo sarađuje, SAD će ga ekonomski nagraditi za to", ocenio je Les. 

On dodaje da to ne znači da će Beograd biti oslobođen pritisaka. 

"Ako vlada u Beogradu odbije da sarađuje u političkom procesu koji na kraju zahteva od Srbije da se odrekne Kosova, onda i ona može da očekuje kaznu od Trampove administracije. Međutim, stvari verovatno neće doći do ove tačke", rekao je on. 

Komentari (0)

Srbija