Politika

Iako predizborna kampanja nije zvanično počela, političari su uveliko "na terenu": Šta očekuju Srbi od izbora na KiM?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/01/2025

-

19:06

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Predizborna kampanja na Kosovu zvanično nije počela, ali na terenu političari uveliko ubeđuju birače da glasaju baš za njih. Obećanja, kako aktuelne vlasti, tako i opozicije, čuju se svakodnevno, kao i međusobne optužbe za sve neurađeno ili urađeno loše.

Ekipa Euronews Srbija proveravala je kakva su očekivanja Srba od predstojećih kosovskih parlamentarnih izbora. 

Glavne aktivnosti u kampanji koja nije počela, ali je u toku za albanske političke partije su obilaženje dijaspore i optuživanje Beograda za sve loše što se dešava na Kosovu. 

"Deluje da će kampanja zapravo biti eskalacija svega onoga što smo gledali do sada i u tom smislu bojim se da u tim trenucima ne bude i nekih postupaka prema severu Kosova koji bi bili dodatni plus za samo Samoopredeljenje kako oni to vide u svom glasačkom telu", rekla je za Euronews Srbija novinarka Ana Marija Ivković.

"Mislim da su, da je većina Srba, pogotovo na severu Kosova, ogorčena i da im uopšte nije odgovarala ova Kurtijeva vlada zbog svih poteza koje je povukla. Tako da, u krajnjem slučaju, i neka koaliciona vlada možda bi dovela do toga da se mnoge aktivnosti obustave i primene drugačije koje idu više u korist Srba", kaže novinar Ivan Mitić. 

Da će se nešto promeniti na bolje, srpski glasači sumnjaju. 

profimedia

 

"Pa ništa naročito. Jedni isti ljudi skoro će doći i tako. Samo rokada", rekao je jedan građanin Gračanice. Njegova sugrađanka dodaje da od izbora očekujem veoma velike promene. 

"Jer dovoljno je više ova prethodna vlast šta je sve uradila. Narod je raselila", navela je ona. 

Još jedna žena iz Gračanice kaže da ne očekuje ništa izbora. 

"Kao što je bilo do sad, biće i sada. Mislim da nikakve promene neće biti. Mi ovde građani koji živimo, nemamo nikakva prava", navela je ona.

Koliko ima glasača Srba nepoznato je zbog još uvek neažuriranih biračkih spiskova, ali ako se glasa po nacionalnom opredeljenju, a glasa se, sada imaju čak šest opcija. 

"Svima je poznato da su građani ranije glasali za Srpsku listu zato što je to stranka koju podržava zvanični Beograd i zato što mnogi Srbi rade u srpskim institucijama i to je jednostavno bilo povezano sa tim. Sada su se malo stvari promenile i postoje druge neke političke opcije koje su se javile", dodao je Mitić. 

Srpske partije još nisu krenule u kampanju. Trenutno se bave borbom da na izborima učestvuju, kao i odgovaranjem na optužbe lidera albanskih stranaka kada su produžena ruka Beograda i da rade protiv interesa Kosova. Civilni aktivisti pozivaju na toleranciju. 

"Kosovu su potrebni politički lideri koji preuzimaju odgovornost za izgradnju budućnosti zasnovane na ljudskim pravima, koji se bore protiv diskriminacije i nejednakosti i koji garantuju društvo u kome se svaki građanin oseća predstavljeno i dostojanstveno", rekla je Marigona Šabiu, inicijativa mladih za ljudska prava.

A ni dostojanstveno, ni bilo kako drugačije neće glasati raseljeni Srbi, jer se u Prištinu poštom ne mogu slati glasački listići iz centralnog dela Srbije. 

Gogić: Srbi na izbore izlaze bez velikih očekivanja

Politički analitičar, Ognjen Gogić, komentarišući predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji, rekao je za Euronews Srbija da će Srbi na njih izaći bez prevelikih očekivanja.

"Srbi idu u ove izbore bez velikih očekivanja, s tim da postoji jedan procenat njih koji će ovaj put glasati mimo preporuke Beograda. Jasno je da Beograd stoji uz Srpsku listu kao opciju, ali tu postoji još pet opozicionih partija. I verovatno će jedan broj Srba pokloniti poverenje tim partijama, budući da su ipak neke greške napravljene u prethodnom periodu. Dakle, Srpska lista je donekle nekonzistentno vodila politiku. Ona je, recimo, povlačila se iz institucija, bojkotovala procese na Kosovu, a sada se vraća. I to jeste stvorilo kod nekih birača utisak da se tu

ne vodi jedna konzistentna i koordinisana politika. Tako da je to otvorilo prostor za neke nove partije", rekao je Gogić. 

Samoopredeljenje je ponovo uložilo žalbu na kandidaturu Srpske liste, a na pitanje da li možemo da očekujemo još neke opstrukcije kada je u pitanju kandidatura Srpske liste na predstojećim izborima, Gogić odgovara da je ta žalba uložena bez pravnog osnova.

"Dakle, ne postoji nikakav pravni lek koji Samoopredeljenju može koristiti budući da je taj proces završen. Dakle, izborni panel kao drugostepeni organ je naložio da se Srpskoj listi omogući da učestvuje na izborima, a to je potvrdio i Vrhovni sud u svojoj presudi. Tako da je to Samoopredeljenje uradilo na svoju ruku i ta žalba će biti odbačena", rekao je Gogić te dodao da očekuje da će biti novih prepreka, jer, kako ističe, na neki način Samoopredeljenje Srpsku listu učinilo jednom od centralnih tema svoje kampanje. 

"Dakle, za njih je to, da kažemo, izbacivanje Srpske liste iz političkog života na Kosovu, postalo je jedna od tema i oni će sigurno neke druge načine tražiti da se Srpskom listom bave tokom kampanje, da pokušavaju da je spreče na učeće na izborima. 

Na pitanje šta očekuje da će biti fokus predizbornih kampanja kada su u pitanju srpske partije i šta one mogu da obećaju biračima, on je odgovorio:

"Nažalost, ta kampanja formalno počinje 7. januara u smislu da se radnje mogu obavljati tako tada u smislu plakata, postera, spotova, konvencija. Međutim, kao i svuda, stranke su uvek u kampanji. Dakle, kampanju među srpskim strankama je, nažalost, obeležila negativna kampanja. Dakle, tu se čuju jako teške optužbe koje srpski političari iznose jedni protiv drugih. I to sve dovodi do stvaranja jedne neprijatne atmosfere u srpskim sredinama i plašim se da će se nastaviti u tom tonu", naveo je Gogić.

Celo gostovanje pogledajte u videu ispod:

Euronews Serbia

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija