Mojsilović: Vojska Srbije je sposobna da zaštiti Srbe na Kosovu i Metohiji
Komentari31/12/2024
-11:55
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović izjavio je da je bezbednosna situacija u Srbiji stabilna, uz postojanje pokazatelja moguće destabilizacije stanja na AP Kosovo i Metohija, da Vojska Srbije prati moguće oblike ugrožavanja bezbednosti Srbije i u stanju je da zaštiti Srbe na KiM ukoliko bi režim Aljbina Kurtija oružjem pokušao da zaokruži tzv. "suverenitet" na celoj teritoriji ove autonomne pokrajine.
"'Oluje' neće biti. Vojska Srbije poseduje sposobnosti da zaštiti Srbe i drugo nealbansko stanovništvo na prostoru naše južne pokrajine ali duboko sam uveren da je u interesu i Srba na Kosovu i Metohiji i države da se za Kosovo i Metohiju u sastavu Republike Srbije borimo diplomatskim putem", rekao je Mojsilović u intervjuu za Večernje novosti.
Odgovarajući na pitanje da li je nedavno odbijanje Kurtijevog zahteva da pošalje tzv. KBS na sever AP KiM, posle napada na kanal Ibar-Lepenac, nagoveštaj da se međunarodne snage vraćaju svom mandatu, Mojsilović je naveo da Srbija u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, Vojno-tehničkim i svim drugim potpisanim sporazumima, Kfor prepoznaje kao jedinu legitimnu oružanu formaciju na AP KiM.
"Vojska Srbije se, kao kredibilan i pouzdan partner, dosledno pridržava Vojno-tehničkog sporazuma, a sa Kforom ostvaruje profesionalnu saradnju na svim nivoima radi praćenja situacije na terenu, smanjenja napetosti i sprečavanja nastanka i eskalacije krize", istakao je on.
Prema rečima Mojsilovića, Srbija čvrsto stoji na poziciji vojne neutralnosti i otvorena je za saradnju sa partnerima na Istoku i na Zapadu, svesna da ta saradnja doprinosi očuvanju stabilnosti i bezbednosti u našem regionu.
Kada je reč o nabavci "rafala" za Vojsku Srbije, on je naveo da se do tog izbora došlo pre svega na osnovu taktičke studije za opremanje višenamenskim borbenim avionom koji će dugoročno obezbediti potrebne sposobnosti za naše ratno vazduhoplovstvo.
"Kao optimalno rešenje, pokazao se avion "rafal" koji u potpunosti ispunjava sve potrebe Vojske Srbije i koja će apsolutno odgovoriti zahtevima za kontrolu i zaštitu našeg vazdušnog prostora, vazduhoplovnu vatrenu podršku, izviđanje iz vazduha i biti faktor odvraćanja od potencijalne agresije na našu zemlju", rekao je on.
Istakao je da će prelazak na nove avione biti izazov za naše pilote, ali da imajući u vidu da je raspoloživi letački sastav kvalitetan po odabiru, usvojenom sistemu rada i nasleđenim procedurama obuke, priprema i izvršenja letenja, nema dilemu da će uspešno obaviti i ovaj zadatak.
Kada je reč o isporuci naoružanja koje je ugovoreno sa Ruskom Federacijom pre početka rata u Ukrajini, Mojsilović je rekao da je ona u ovom trenutku praktično onemogućena.
"Diplomatskim kanalima pokušavamo da pronađemo način da prevaziđemo novonastalu situaciju. Neke ugovore smo raskinuli, a neke odložili u nadi da će se situacija u međudržavnim odnosima na globalnom nivou normalizovati i omogućiti realizaciju ugovora", rekao je on.
Odgovarajući na pitanje šta će od naših borbenih sredstava biti uvršteno u upotrebu tokom 2025. godine i da li će prednost imati srpski dronovi samoubice ili će biti uvođeni i složeniji sistemi, naveo je da je opredeljenje Vojske Srbije da se naše jedinice primarno opremaju naoružanjem iz fabrika domaće odbrambene industrije, koje naravno mora zadovoljiti naše zahteve i standarde po pitanju kvaliteta i za koje postoje tehnologije i proizvodni kapaciteti u našoj zemlji, kao i stabilni sistemi daljeg snabdevanja, održavanja i remonta tokom godina eksploatacije.
"I ove godine će u jedinice Vojske Srbije biti primljeni novi kontigenti savremenog naoružanja sa domaćeg tržišta. Biće isporučena oklopna borbena vozila, "lazar" i "miloš", dronovi samoubice, artiljerijski raketni sistemi, bespilotni vazduhoplovi, različito streljačko naoružanje, ubojna i vazduhoplovno-ubojna sredstva. Očekujemo i isporuke modernizovanih automatskih pušaka M-70, koje će biti namenjene vojnicima na služenju vojnog roka. Nastavićemo i sa uvođenjem složenijih bespilotnih sistema sa inostranog tržišta, ali i drugih borbenih platformi čijim će uvođenjem u operativnu upotrebu biti znatno unapređene sposobnosti Vojske Srbije", rekao je Mojsilović.
Istakao je da se Vojska Srbije intenzivno priprema da u septembru 2025. godine primi vojnike na obavezno služenje vojnog roka.
"Radimo na stvaranju uslova za prijem regruta kroz prilagođavanje organizacije jedinica , stvaranje infrastrukturnih uslova i obezbeđenje logistike za izvršenje tog zadatka", rekao je on.
Dodao je da su izgrađeni novi planovi obuke i da je urađena procena potreba za poligonima i vežbalištima, nastavnim sredstvima, simulatorima i trenažerima. Mojsilović je ocenio i da je predloženo trajanje vojnog roka od 75 dana u ovom trenutku optimalno.
Komentari (0)