Politika

Studentski predstavnici zagrebačkog Sveučilišta, među kojima su i ukrajinski državljani, u poseti kolegama u Beogradu

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/12/2024

-

15:52

Studentski predstavnici zagrebačkog Sveučilišta, među kojima su i ukrajinski državljani, u poseti kolegama u Beogradu
Studentski predstavnici zagrebačkog Sveučilišta, među kojima su i ukrajinski državljani, u poseti kolegama u Beogradu - Copyright Euronews/Nataša Kovačev

veličina teksta

Aa Aa

Protesti i blokada nastavnog procesa na fakultetima u Srbiji traju već mesec dana, uprkos tome što su zahtevi koji su upućeni državnim institucijama ispunjeni objavljivanjem dokumentacije o padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, uz druge zahteve koji su se ticali incidenata na protestima, te povećanja izdvajanja od 20 odsto za visokoškolske ustanove.

Podrška blokadama nastavnog procesa i neformalnim grupama među kojima su studenti, koji su organizatori blokada, kao i protestima, ubrzo je stigla i iz regiona, a posebno sa univerziteta u Zagrebu, čija su predstavnička tela, kao i pojedinci pružili podršku i ličnim prisustvom na blokadama.

U beogradskim medijima su se tako od jutros pojavile informacije da su upravo studenti iz Zagreba, među kojima su i državljani Ukrajine koji studiraju u Zagrebu, došli u Beograd u posetu kolegama na Tehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Istaknutim predstavnicima studentskih tela Marku Juriću, Eli Kumer, Antoniu Damjanoviću, Marinu Capanu, Katarini Pešić, Lovru Ragužu, Luki Zadru i Karli Baričević pridružili su se i, kako je rečeno, ukrajinski državljani Oleksej Čumakov i Dmitro Paščenko, koji su kolege posetili i početkom decembra, u okviru programa "Erazmus +", obišavši i snimivši tom prilikom i lokacije koje su bile predmet NATO agresije 1999. godine.

Iskustvo blokada iz 2009. godine preneseno kolegama

Predstavnici studenata iz Zagreba kolegama u Beogradu preneli su i utiske sa studentskih blokada pre 15 godina, kada je tokom niza studentskih protesta blokiran nastavni proces u velikim univerzitetskim centrima u Hrvatskoj, od proleća do jeseni 2009. godine.

Hrvatskim studentima su se tada u blokadi nastave pridružili i srednjoškolci, a u svrhu ukidanja Bolonjske reforme visokog školstva, razrešenja pitanja studentskog smeštaja i korupcije u Studentskom centru u Zagrebu, ali i u svrhu smene legitimnih studentskih tela, kao i donošenja odluke o obezbeđivanju besplatnog visokog školstva za studente.

Blokade su prvo uvedene na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, da bi se proširile i na druge fakultete zagrebačkog Univerziteta, a zatim i na druge fakultete i univerzitete u zemlji.

Kako je tada objavljeno, legitimna i legalna studentska tela, poput Studentskog zbora, što je pandan Studentskom parlamentu u Srbiji, nisu učestvovala u donošenju odluka, već je ova dužnost poverena "plenumima", telu koje je predstavljeno kao predstavničko telo svih studenata, a koje odluke donosi "direktnom" demokratijom, kako je pisala Slobodna Dalmacija.

Rešenje krize na univerzitetima u Hrvatskoj doneto je u vidu novog modela plaćanja visokog obrazovanja koji je primenjen od naredne godine.

Druženje u Klubu studenata tehnike u Beogradu?

Beogradski mediji su izvestili i o tome da su se studenti iz Zagreba prisustvovali i zabavi u Klubu studenata tehnike (KST), popularnom studentskom okupljalištu.

Studenti iz Hrvatske nisu želeli da daju izjave za beogradske medije, dok su organizatori žurke u KST-u obavestili novinare da studenti beogradskog Tehničkog fakulteta svake godine organizuju zabavu na koju bivaju pozvani i studenti sa Elektrotehničkog fakulteta u Zagrebu.

Posete studenata iz Hrvatske kolegama u Srbiji učestale su prethodnih nekoliko godina, posebno kroz saradnju omladinskih udruženja i organizacija, poput Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) i Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR).

Tako je i jedan od studenata koji je ovom prilikom pružio podršku kolegama, Marin Capan, predsednik NVO "Mreža mladih Hrvatske", na poziv omladinskih organizacija iz Srbije, pre nekoliko godina učestvovao na seminaru o budućnosti Balkana, održanom u Užicu, gde je diskutovao o ulozi mladih u jugoistočnoj Evropi.

Komentari (0)

Srbija