Aleksandar Đurđev: Sudbina Republike Srpske je sudbina Srbije, vlast ispunila zahteve demonstranata u rekordnom roku
Komentari27/12/2024
-15:14
Predsednik Srpske lige Aleksandar Đurđev je, komentarišući jučerašnje gostovanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na javnom servisu, rekao kako je predsednik naveo ključne probleme koje očekuje državu i istakao ozbiljnost nedavnih dešavanja u Bosni i Hercegovini.
"Mislim da je naveo ključne probleme koje očekuju naš narod i državu, kao i na koji način planira da se bori sa tim. Ono što je najsnažnije odjeknulo, jeste situacija u Republici Srpskoj, odnosno u BiH, dakle hapšenje funkicionera srpske nacionalnosti koji je ministar u Federaciji BiH. Mislim da je to zaista veliki udar na naš narod, smatram da to nije udar samo na Republiku Srpsku, nego i na Srbiju", rekao je Đurđev u gostovanju u emisiji Euronews jutro.
Predsednik Srpske lige smatra kako postoji singerija interesa između Zagreba, Sarajeva i Prištine kada je u pitanju odnos prema Beogradu.
"Sada je to potpuno očigledno da je u toku sinhronizovani napad kako iz Sarajeva, tako iz Prištine, tako iz Zagreba. Tu više nema nikakvih maski, nema više nikakvih tajnih, više se niko ni ne ustručava. Opozicija, mi ne možemo ni da ih nazovemo opozicijom, već akterima koji prosto sprovode blokadu države Srbije, koji su po svemu sudeći profesionalni rušitelji legalno izabranih vlasti svugde u svetu, pa tako i ovde u Srbiji, dobijaju nedvosmislenu podršku kako ključnih političkih lidera u Zagrebu, tako i u Sarajevu, tako i u Prištini", kaže Đurđev.
"Republika Srpska i Srbija su organski povezane države"
On je prokomentarisao na koji način dešavanja u Republici Srpskoj utiču na Srbiju.
"Republika Srpska i Srbija su organski povezane države, imamo niz potpisanih sporazuma, Srbija je garant i međunarodni faktor kada je u pitanju postojanje Republike Srpske. Sudbina Republike Srpske je automatski sudbine Srbije i obrnuto. Poslednjih godina rukovodstva Republike Srpske i Srbije imaju odličnu saradnju, tu više nema nesuglasica kakve smo imali prilike da vidimo ranije , kao i kolike je to probleme nanosilo kako njima, tako i nama", kaže Đurđev i dodaje:
"Važno je predočiti ono što je predsednik sinoć rekao, da se ne radi samo o jednom ili više problema, nego je to niz velikih, ozbiljnih udara na Republiku Srbiju koji za cilj imaju da je slome što pre. Kada su u pitanju krizna žarišta širom sveta gde obično buknu Kavkaz, Bliski istok pa i Balkan, vidimo da je Balkan najmirniji. Bez obzira što imamo sve ove probleme koje imamo, hvala Bogu nema nikakvog rata, nema žrtava, ipak nije isključeno da neće ni biti", objašnjava on.
"Za organizaciju ovakvih protesta su potrebni resursi"
Na pitanje kome odgovara sukob, Đurđev ističe kako Srbija nastoji da po svaku cenu sačuva mir i stabilnost u regionu.
"Samo srpskim neprijateljima, nama ne ide u prilog, mi se iz petnih žila trudimo da sačuvamo stabilnost i mir u regionu, prosto izlazimo svima u susret. Kada kažem svima, ovo što je najaktuelnije, to su tzv. studentski protesti, ja ću ih nazvati takozvanim zato što nisu podržani od strane svih studenata, ali ima jedan određeni broj studenata koji je motivisan, a na kraju ćemo videti čime je motivisan, da parališu državu potpuno, gde ispadaju pomalo smešni i komični, da imaju određene zahteve prema državi, prema vladi Republike Srbije, koje je vlada Republike Srbije ispunila, a oni nisu zadovoljni i stalno izlaze sa nekim novim zahtevima koje isčekujemo da čujemo, a oni nemaju ništa unapred definisano, nego idu od prilike do prilike i vidi da čekaju neku instrukciju sa strane, neku instrukciju sa zapada ne bi li našu državu doveli do te tačke gde bi organi reda morali da primene silu ne bi li ogromnoj većini građana omogućili da normalno funkcionišu, jer ukoliko se blokiraju saobraćajnice, to nije samo smetnja, što ne može neko da se kreće, nego neko kome je pozlilo ili ko žuri na operaciju može da izgubi život. Dalje, to su međunarodni koridori u pitanju koje vi ne možete tek tako da blokirate, prosto je neozbiljno, nijedna država to ne može da dopusti, bez obzira koliko ona bila tolerantna granice uvek postoje", kaže on.
Na pitanje da prokomentariše navode predsednika Vučića da proteste u Srbiji podržavaju Aljbin Kurti, svi hrvatski političari i mediji, svi sarajevski političari, Milo Đukanović i njegovi studenti i fakulteti, Đurđev je objasnio kako svaka organizacija zahteva resurse.
"Pre svega, za organizaciju ove vrste demonstracija neophodni su resursi koji su dobijeni sa nekog izvora. A naša javnost će sigurno doći do tih podataka, jer na ovaka način se ne organizuje ništa spontano", kaže on i dodaje:
"Tu je najmanje reč o studentima, možemo da vidimo jedan konglomerat, jedan holding zainteresovanih strana za rušenje države i gde je upravo ispravno detektovano, ukoliko oni imaju iste principe, koje i jedni i drugi podržavaju, od Aljbina Kurtija do nekih političkih ekstremnih lidera u Zagrebu, istih takvih u Sarajevu, onda mi vidimo da to nema nikakve veze sa našim državnim ili nacionalnim interesom. Kada pogledate parole koje oni ističu na tim njihovim protestnim šetnjama, vi vidite da većina građana Srbije, kako god da posmatrate, da li kroz neka istraživanja javnog mnjenja ili spontano kroz prijatelje, rođake i saradnike koje poznate, vidite da među njima nema ništa što se tiče našeg državnog interesa".
Vlast ispunila zahteve studenta u rekordnom roku
Govoreći o prefesorima koji podržavaju javno proteste, Đurđev je istakao vezu između bivšeg režima i dela akademske zajednice.
"Mi smo već videli da neki profesori Beogradskog univerziteta javno podržavaju studente, a ti profesori su radili u kancelariji predsednika Republike Borisa Tadića do 2012. godine. Vidimo da neki dekani kako beogradskih, tako i novosadskih fakulteta su bili visoki funkcioneri demokratske stranke Borisa Tadića i Dragana Đilasa. Prosto to ne možemo da zanemarimo. To ne treba ni da se pretirano krije, ne treba da se ljudi lažno predstavljaju, nek izađu sa svojim zahtevim", ističe Đurđev.
"Oni su lešinarili na nesreći koja je zadesila Srbiju koju i koju i dalje politički zloupotrebljavaju. Međutim, oni nemaju organizacione kapacitete i sposobnosti da to sprovedu i parališu državu u meri u kojoj se to sada čini i očigledno je da je u pitanju spoljni faktor kroz više decenijsku podršku u nevladinom sektoru u Srbiji koji ima prosto tu vrstu organizacijskog kapaciteta sa kojim vidimo da naša vlast još uvek ne izlazi na kraj, ali ja duboko verujem u snagu države, u odlučnost našeg rukovodstva da će umeti da izađu na kraj", navodi on.
Komentarišući izjavu predsednika Republike Srbije kako su studenti već pobedili svojom energijom, snagom i jedinstvom, Đurđev je rekao kako je pobeda očigledna.
"Pobeda studenta je očigledna, oni su imali određene zahteve koji su ispunjeni u rekordnom roku. Uzimajući u obzir demonstracije bilo gde u Evropi, ja zaista nisam video da je neka vlada u toj brzini i sa tom efikasnošću ispunila sve te zahteve kao što je uradila Vlada Srbije. Očigledno je naša vlada bila informisana da se sprema ovo što nam se sada dešava i zato je htela da predupredi dalju eskalaciju. Međutim, ono što imamo prilike da vidimo je da demonstrani ne žele da završe eskaliranje tih problema, već nameću nove i nove teme i mislim da će im se to na kraju obiti o glavu i da bi svi trebalo da dobro da razmislimo koje su to ključne poruke koje demonstranti nama šalju. Tvrdim da tu zaista ima malo toga što su ključni nacionalni, državni i građanski interesi svih nas koje živimo u Republici Srbiji", kaže Đurđev.
Naftna industrija Srbije žila kucavica privrede
U kontekstu najavljenog uvođenja sankcija, Đurđev konstatuje kako treba sačekati sankcije kako bi se utvrdili efekti.
"To čemo tek da vidimo, hajde da sačekamo da ih prvo uvedu da bismo videli šta piše u tom dokumentu, koje su mere protiv NIS-a, kao i da li će te mere uopšte biti donete, a onda da vidimo kakve će negativne efekte one imato po nas. NIS je jedna od najznačajnijih kompanija koje posluju u Srbiji, žila kucavica privrede, a ukoliko budemo imali problem sa snabdevanjem, to će biti veliki problem za funkcionisanje države, to će biti veliki udarac za Republiku Srbiju, ali ne samo za Republiku Srbiju, nego i za region, biće veliki udarac i za Hrvatsku, jer se Srbija snabdeva naftom preko naftovoda Janaf naftom, snabdeva se jedina rafinerija koju imamo, to je rafinerija u vlasništvu Naftne industrije Srbije", kaže Đurđev i dodaje:
"I ukoliko to ne bude bilo moguće, onda to biti problem Hrvatskoj, zato što je njima NIS glavni klijent. On je najveći kupac, preko 80 procenata nafte koje oni transportuju kupuje NIS. Dalje, to je problem i za Bosnu i Hercegovinu, to je problem za Crnu Goru. Mislim da je to procesno-sistemski problem koji će zahvatiti čitav region i nadam se da SAD neće želeti da naruše svoj imidž u regionu, nadam se da neće želeti da region i Srbija ispaštaju zbog geopolitičkih problema koje imaju sa drugim silama".
"Verujem da će rat da stane ubrzo po stupanju Trampa na dužnost predsednika"
Govoreći o geopolitičkoj situaciji u kojom se nalazi Srbija u kontekstu neuvođenja sankcija Ruskoj Federaciji, Đurđev smatra kako Srbija već ima koristi od takve odluke.
"Srbija jedina evropska država koja nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji i ja to podržavam svom snagom. Mislim da je to ispravna i dalekovida politička odluka već donosi i koja će tek doneti korist našoj državi, našim građanima i našem narodu", kaže sagovornik.
"Međutim, ono što mi ne smemo da prenebregnemo, bez obzira na to kakav je režim u Kijevu, da li je on legitiman ili nije legitiman, tamo izbori nisu održani, a kada su bili održani, kada je Zelenski pobedio,on je pobedio sa proruskom političkom agendom, a onda je odmah okrenuo ćurak. Dakle radio je sve protiv Rusa da bi na kraju i izazvao jedan zaista tragičan rat, da negde reafirmiše sve one neke negativne političke i ekstremne sile u samoj Ukrajini, mislim na pojavu nacizma i svega onoga što ne treba i čime su sebe trajno negde unazadili , Verujem da će rat vrlo brzo da stane kada bude stupio na dužnost predsednik Donald Tramp", zaključuje Đurđev.
Upitan da prokomentariše borbu protiv korupcije koju je predsednik Vučić najavio za mart, Đurđev je podsetio na hapšenja koja su se već desila.
"Već smo videli kada se desila strašna nesreća u Novom Sadu kako su bila određena privođenja i kako su određeni ministri podneli ostavke i mislim da je ministar Vesić pokazao visok stepen političke odgovornosti, iako nema nikakvu odgovornost vezano za tragediju koja se desila i za pad nadstrešnice na železničkoj stanici. On je iz moralnih i političkih razloga podneo ostavku, videli smo da su nadležni organi postupili privođanjem, on je stupio u štrajk koji je, kako smo imali prilike da čitamo iz medija, da ga košta i života. Mislim da će se tu neke stvari videti, ali mislim da svi ovi protesti i pritisci koji traju ni najmanje ne doprinose da se zaista dođe do istine, nego da su određeni opozicioni mediji, opozicioni lideri i ovi tzv. studentski lideri naneli štetu pravdi i da se do pravde dođe zahtevajući streljanja i vešanja pre utvrđivanja istine i odgovornosti onih koji zaista jesu odgovorni za te propuste i ja verujem da do istine će se doći", navodi Đurđev.
Celo gostovanje Aleksandra Đurđeva možete videti u snimku na početku teksta
Komentari (0)