Politika

Zajednica opština sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji ni na vidiku: Iz EU i SAD poručuju - ZSO se mora formirati

Komentari

Autor: Euronews Srbija

21/11/2024

-

19:41

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Zajednica opština sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji, za koju je sporazum potpisan 2013. godine, nije ni na vidiku. Iz Prištine, Beograda i Brisela dolaze različite poruke u vezi sa njenim formiranjem.

Rok za formiranje zajednice opština sa srpskom većinom, prošao je još 2015. godine, a koplja se lome oko njenog statuta, predloženog od strane Evropske unije prošle godine. Za Prištinu je taj statut neprihvatljiv.

"U zemlji Kosovo nije moguć nacrt statuta Asocijacije kakav je predložila Evropska unija i kojim se Kosovu oduzima državna nadležnost", rekao je Glauk Konjufca, predsednik kosovske skupštine.

Kosovski premijer Aljbin Kurti je predložio da sam napiše statut, Evropska unija to nije prihvatila, a i on se predomislio.

Printskrin/Facebook/Albin Kurti

 

"Premijeri ne prave asocijacije opština, opštine se same dogovaraju i sarađuju. Imamo jedno udruženje opština, a ako neko želi još jedno, to treba da urade opštine", naveo je Kurti.

Tačno je da opštine same formiraju Zajednicu, ali je i jasno ko piše statut.

"Prema sporazumima iz Brisela, Upravljački tim koji formira Vlada Kosova od predstavnika Srba sa Kosova je taj koji treba da izradi statut. On je to zapravo već i učunio i taj nacrt statuta je bio predstavljen u Briselu u maju prošle godine, međutim na tom statutu se dalje nije radilo", rekao je za Euronews Srbija politikolog Ognjen Gogić.

Evropska unija je takođe napisala svoj statut, čija sadržina javnosti nije poznata. Ali, osim statuta, potreban je još jedan dokument o kome se i ne govori.

"Vlada Kosova treba da usvoji posebnu uredbu o zajednici, kojom će onda toj zajednici da delegira dodatna ovlašćenja", podvukao je Gogić.

Beograd insistira na hitnom formiranju zajednice već godinama, a aktuelna vlast u Prištini sprovodi stavove dok je bila u opoziciji: Zajednica neće proći.

"Udruživanje je sloboda i pravo, ali ja na tome neću raditi, a posebno jer neka susedna država to zahteva", rekao je Kurti.

Tanjug AP/Denes Erdos

 

Kosovska predsednica Vjosa Osmani, ponovila je pred kosovskim poslanicima da Kosovo krene u, kako je rekla, jednostrano sprovođenje sporazuma sa Beogradom, ali uz koordinaciju i garanciju međunarodnih partnera da će postati članica NATO i drugih međunarodnih organizacija.

"Kada sam predložila da o nacrtu statuta asocijacije krene da se razgovara sa SAD, da se ovo pitanje ne prepusti Lajčaku ili drugima koji ne veruju u nezavisnost Kosova, to nije značilo da sam tražila osnivanje udruženja, već je to značilo da sam verovala  sebi i Americi više nego nekim birokratama iz zemalja koje nas ne priznaju. Verovala sam da će taj nacrt statuta štititi ustav i naš suverenitet, da će njime naše granice biti zaštićene i da je funkcionalnost države zaštićena. Bolje je da to izradimo sami, mi koji smo dobili mandat da štitimo Kosovo, nego neki 'spoljni stručnjaci', koji nikada nisu verovali u projekat nezavisnog, suverenog i slobodnog Kosova", rekla je Osmani.

Iz Evropske unije i Sjedinjenih Država poručuju: Zajednica se mora formirati. Samo nije precizirano - kada.

Nikolić: Kurti više puta rekao da nije za formiranje ZSO

Predsednica skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Danijela Nikolić rekla je za Euronews Srbija da je Priština dužna da primeni prvi i drugi Briselski sporazum. 

"Sve što je u cilju normalizacije odnosa Beograda i Prištine i napor Beograda da se postigne dogovor sa Albancima kroz jedno konstruktivno rešenje i zapravo ono za šta je Priština i sama garant, kao i međunarodna zajednica odnosa Evropska unija, a to je Briselski sporazum. Da podsetim od 15 tačaka Briselskog sporazuma, od kojih šest čini Zajednicu srpskih opština, zbog koga je Beograd u stvari  i potpisao Briselski sporazum. Zajednica srpskih opština je 'sui generis'. To je produkt jednog međunarodnog sporazuma i kao takva Priština je dužna da primeni prvi sporazum o normalizaciji odnose Beograda i Prištine i drugi sporazum koji je u stvari usko vezan za prvi - plan implementacije", rekla je Nikolić.

Euronews

Ona je dodala da je Priština trebala nakon usvajanja, odnosno potpisivanja sporazuma 2013. godine Priština je bila dužna da upodobi svoje zakonodavstvo.

"ZSO je važna zato što ćemo i na taj način ostvariti svoja kolektivna prava. Ostvariti svoja prava kada je u pitanju i obrazovanje i zdravstvo".

Ona je podsetila i na Kurtijeve reči koji je rekao više puta da ne želi da formira ZSO.

"Činjenica da on želi da to bude neka druga zajednica srpskih opština, ali da pritom lokalizuje pitanje ZSO, odnosno tih tema i na taj način...  Više nacrta statuta, ostalo je da se usaglasi i sa nekim evropskim predlogom, ali da se suštinski drže kao osnove našeg statuta ZSO", navela je ona.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija