Politika

"Mir" u koalicijama samo privremena stvar: Od "neprijatne epizode" između SNS i SPS do "raskola" u poslaničkoj grupi SSP

Komentari

Autor: Euronews Srbija

30/10/2024

-

21:00

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Iako novi izbori nisu na vidiku, dešavanja na političkoj sceni i više su nego dinamična, a u prethodnih nekoliko nedelja to se odrazilo na trzavice u postojećim koalicijama, kako opozicionim, tako i vladajućoj.

Sve je počelo određenim nesuglasicama u vladajućoj koaliciji između Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije, a SNS je uporedo sa tim najavio i rekonstrukciju vlade. Ipak, uprkos kritičkim tonovima koje su poslanici SPS Branko Ružić i Snežana Paunović uputili na račun gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, socijalisti poručuju da kriza vlasti, makar u glavnom gradu, ne postoji.

Sa druge strane, cveće ne cveta ni u opoziciji. Iz poslaničkog kluba Stranke slobode i pravde istupila su dva poslanika Đorđo Đorđić i Željko Veselinović. Na konferenciji za medije objasnili su razloge svoje odluke, a sada najavljuju i formiranje nove partije.

Trzavica ima i na lokalnom nivou. Nosilac liste "Dr Dragan Milić" u Nišu optužio je odbornike Demokratske stranke da slabe opoziciju u tom gradu, rekavši da će sa "ovakvom opozicijom Srpska napredna stranka biti na vlasti zauvek". 

Da li je "mir" u političkim koalicijama samo privremena stvar pred izbore bila je i tema jutra na Euronews Srbija, a o tome su govorili politički analitičar Dejan Vuk Stanković i politički konsultant Dušan Milenković.

Neprijatna epizoda između SNS i SPS, bez "praktičnih posledica"

Kako je rekao Stanković govoreći o odnosu socijalista i naprednjaka, jedina bombastična medijska stvar bilo je gostovanje Branka Ružića na televiziji N1, ali SPS nije napustio vladu, a lider socijalista Ivica Dačić je stvari "neutralisao" sa dve ili tri izjave kojima je potvrdio lojalnost koalicionom partneru.

Dodaje da su trzavice između ova dva partnera postojale i ranije.

Euronews Srbija

 

"Naravno, to nije prijatna epizoda, bilo bi bolje da postoji harmonija, ali to su pak različite stranke sa vrlo sličnim biračkim telom, ali ako gledate tvrde političke činjenice, tu suštinski sukoba nema. Još jedan primer, mislim da se radi o izjavama koje su upućene gradonačelniku Šapiću. Ni tu se ništa nije desilo. Dakle, izjave su date, ali iz tih izjava nisu proizašle praktične posledice. Dakle, niste videli konferenciju za štampu u Gradskom odboru SPS-a, gde oni kažu mi napuštamo vladajuću većinu u Beogradu, neka se Šapić snalazi za novu podršku ili slično", rekao je Stanković.

I Milenković kaže da ne vidi da postoji veliki problem jer je problema bilo i ranije.

"SNS je kao jedan politički kanibal sažvakao SPS u poslednjih nekoliko godina. Oni su faktički svedeni na puko postojanje, ne pitaju se skoro ni za šta. Dačić radi i govori sve što radi i govori Vučić i podržava svaku njegovu odluku i retoriku. Ružić je ranije izlazio malo suprotno nekim stavovima, nije jedini, ali u smislu uticaja i problema, da SNS ima nekih problema u upravljanju, ja ne vidim da to postoji", rekao je on.

Trzavice u SSP očekivane

Sa druge strane, govoreći o izlasku dvojice poslanika iz poslaničkog kluba SSP, Milenković kaže  da su izjave Đorđića i Veselinovića bile mirne i pomirujuće.

"Koliko sam ja čitao iz tih izjava, pogotovo od gospodina Đorđića, problem su bili izbori u junu, to je neizlazak SSP-a na neke lokalne izbore u junu. Oni su bojkotovali beogradske izbore i još neke, neke su izlazili, tako da to nije bio u pravom smislu bojkot. I to je moglo da se očekuje. Ja sad ne znam koliko je to po dubini SSP-a i nekih drugih stranaka koje su bojkotovale, ali očigledno je da je to nešto što smo mogli da očekujemo", rekao je Milenković.

Prinstscreen YouTube/KTV Televizija - Zvanični kanal, Regionalna televizija

 

Stanković kaže da je ovo u SSP-u stvarni politički sukob.

"Sada taj klub ima dva poslanika manje, priča se o tome da će oni krenuti u formiranje samostalne organizacije i da će možda i još neki od poslanika nezadovoljni atmosferom u toj stranci krenuti njihovim putem. Dakle, to je jedan suštinski različit slučaj od konstatacije doktora Milića o ponašanju poslanika u Demokratskoj stranci. To je prosto jedan u nizu stavova u javnosti koji jeste kritički intoniran prema opozicionim strankama, ali koji suštinski ne menja nešto posebno, jer u krajnjoj liniji, koliko sam shvatio koalicije doktora Milića, ima vlast samo u jednoj opštini u okviru Niša. Nema ni gradsku vlasti, kamoli da ima neke velike uticaje na tokove političkog života u čitavoj državi", naveo je on.

Kako politički sukobi utiču na birače

Govoreći o tome koliko ovakve stvari utiču na birače i da li to zavisi i od birača o kojima se govori, Milenković kaže da zavisi.

"Malo je pitanje kompleksnije, ali hajde da pričamo o ovome oko SNS i SPS. SPS-ovi glasači su ili preuzeti od strane SNS-a, ili otišli na neku drugu stranu. Sad nemamo duboku analizu toga, imamo to da sigurno možemo da tvrdimo da u Nišu je doktor Milić dobio dosta glasača i SPS-a i SNS-a. SPS-ovi glasači sigurno im nije prijatno kada vide kako ih SNS proždire na svaki način i ponižava. I tako da postoji ta vrsta uticaja. Da li će vlast da bude oslabljena time ja ne verujem da će time da bude oslabljena u smislu moći koju poseduje trenutno i koju drži. Što se tiče nekih drugih birača, imamo različite birače, opozicione birače koji sigurno gledaju šta se dešava u opoziciji", rekao je Milenković.

Kako je rekao Stanković, govoreći o razlikama i tome zašto stranke poput SNS i SPS "preživljavaju", ističe da je zbog toga što razlike ostaju unutar same partije.

Euronews

 

"A onda se u odnosu na spoljašnji svet, na medije, na političku konkurenciju pravi jedinstven stav. Dakle, verovatno oni kada razgovaraju, ako razgovaraju o takvim stvarima, razmenjuju mišljenja. I ta mišljenja različita ostaju tamo, ali oni su odabrali onu strategiju koja ih čini prosto čvršćim u odnosu na ove druge", rekao je Stanković.

Na pitanje kako to da stranku vlasti ne poremeti to što funkcionerka koja je u više mandata bila ministarka izađe iz partije, odnosno to se ne odrazi na rezultat izbora, a kada bi se to desilo u partiji opozicije, to bi je značajno poremetilo, kao na primer što se desilo Demokratskoj stranci 2014, Milenković objašnjava:

"To što se desilo u DS 2014. godine jeste i stvar posledica unutrašnjeg procesa, ali jeste i to da su bili na vlasti pre toga četiri godine i postoje katastrofalni rezultati njihove vlasti i postoje mnogo razloga što je DS prošao tako kako je prošao. Zašto se ne odražava na SNS kada, na primer, ministarka izađe iz stranke? Zbog toga što njihova popularnost i njihova politička moć se ne zasniva na popularnosti bilo kojih od ministara ili bilo kojih od političkih kriterijuma, osim jednog aktera to je Aleksandar Vučić".

Stanković pak kaže da je teško porediti slučaj raskola u DS sa "raskolom" u SNS.

"Prvo, to je bio raskol na liniji Đilas-Tadić, pri čemu je Boris Tadić bio ključna ličnost za demokratsku legitimaciju te politike. Ne možete da poredite Zoranu Mihajlović, jer ona u nekom simboličkom poretku Srpske napredne stranke, a posebno s obzirom na potencijal u biračkom telu, nije uporediva sa onim što je bio Tadić u Demokratskoj stranci. Prvo, ona kad je izašla, nije povukla sa sobom ni poslanike, ni bivše ministre, ni stranačke odbore, ni uticajne stranačke funkcionere, Tadić jeste", rekao je Stanković.

Komentari (0)

Srbija