Društvo

Analiza Gradske čistoće: Gde ima više bakterija - u kontejneru, sunđeru ili ženskoj torbi

Komentari

Autor: S. Tuvić

10/12/2021

-

08:37

Analiza Gradske čistoće: Gde ima više bakterija - u kontejneru, sunđeru ili ženskoj torbi
Analiza Gradske čistoće: Gde ima više bakterija - u kontejneru, sunđeru ili ženskoj torbi - Copyright gradskacistoca.rs

veličina teksta

Aa Aa

U laboratoriji Gradske čistoće proveli su ispitivanje tokom kojeg su uporedili gde ima više mikroorganizama - u kontejneru, kuhinjskom sunđeru ili ženskoj torbi. Rezultati su pokazali da je kuhinjski sunđer, koji se svakodnevno koristi u domaćinstvima, ubedljivo najzagađeniji bakterijama i gljivicama.

Tokom istraživanja analizirani su uzorci uzeti sa 1.000 beogradskih kontejnera neposredno pre i posle njihovog pranja. Dobijene nalaze uporedili su sa rezultatima analize uzorka kuhinjskog sunđera i brisa uzetog sa ženske tašne.

"Na jednom od 1.000 kontejnera zabeležena je brojnost kolonija mikrooganizama, veća nego na ostalim i to 45 miliona, ali nijedan kontejner nije uspeo da nadmaši kuhinjski sunđer koji je imao 75 miliona mikroorganizama na sebi", kaže za Euronews Srbija Mina Cakić iz Gradske čistoće.

Ženska torba je čistija od sunđera i neopranog kontejnera. U njoj je potvrđeno oko 200 kolonija mikroorganizama. Međutim, interesantno je da isto toliko kolonija ima i kontejner nakon pranja vrelom vodom.

Istraživanje je, zapravo, pokazalo da kontejneri nisu najprljaviji predmet sa kojim građani svakodnevno dolaze u kontakt. Prosečna brojnost mikroorganizama na beogradskim kontejnerima iznosi 32.000, a analizma su izolovani mikroorganizmi iz rodova bacillus-a, staphylococcus i streptococcus, kao i na kuhinjskom sunđeru i tašni, dok je razlika samo u njihovoj brojnosti.

Inače, Gradska čistoća kontejnere pere vrelom vodom i deterdžentom bez sapunice. U tom komunalnom preduzeću navode da su analizu zagađenosti kontejnera sproveli da bi videli da li i koliku učinkovitost pranjem kontejnera ostvaruju.

"Često se dešava da građani imaju strah da otvore i zatvore kontejner da ne bi ugrozili zdravlje. Ispitivanje je pokazalo da je kuhinjski sunđer leglo gljivica i bakterija, a svakodnevno ga koristimo u domaćinstvu", navodi Gradska čistoća.

Iz Čistoće apeluju na sugrađane da slobodno koriste poklopce kontejnera, da naravno posle odlaganja otpada operu ruke i da u tom slučaju sigurno neće ugroziti svoje zdravlje.

 

Preporuka za vas

Kosovski institut za javno zdravlje: Analiza pokazala da voda u Dečanima nije zatrovana

Komentari (0)

Srbija