Šta do sada znamo o eksploziji u fabrici raketa i raketnog goriva u Leštanima
Komentari24/11/2021
-07:06
Prema poslednjim zvaničnim informacijama, dve osobe su izgubile život, a 16 je povređeno u eksploziji koja se dogodila juče nešto posle 14 časova u fabrici raketa i raketnog goriva EDePro u beogradskom naselju Leštane.
Kako nezvanično saznaje reporter Euronews Srbija sa terena, pretraga terena je završena i čeka se potpuna stabilizacija kako bi vatrogasci nastavili da rade svoj posao. Na terenu se od jutros nalazi i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji je obećao pomoć porodicama stradalih u jučerašnjoj nesreći. Kako reporter Euronews Srbija javlja, put je i dalje blokiran.
Do eksplozije je došlo u magacinu površine 240 metara kvadratnih u kojem je bilo uskladišteno 500 raketa sa po 30 kilograma raketnog goriva. Prema rečima komandanta vatrogasne brigade Beograd Miloša Majstorovića, uzrok eksplozije biće poznat u narednim danima.
Vatrogasci su stabilizovali situaciju i do kasno u noć obavljali pretragu terena koristeći dron sa termovizijom kako bi se locirali eventualno stradale i povređene.
Iako još nema preciznih podataka koliko je radnika bilo u fabrici u trenutku nesreće, procenjuje se da ta brojka varira između 50 i 100.
Dvoje teže povređeno
U Urgentnom centru trenutno je zbrinuto 13 pacijenata, uglavnom sa lakšim telesnim povredama, dok dva pacijenta imaju teške telesne povrede, a ostali povređeni nalaze se na VMA. Svi povređeni su zadobili opekotine, ali se za sada ne zna kog stepena.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Meštani kažu da se sve treslo, dim se video iz većeg dela Beograda
Meštani Leštana bili su vrlo uznemireni nakon eksplozije, navodeći da su geleri stigli čak i do njihvih kuća na nekoliko kilometara udaljenosti. U trenutku eksplozije iz pravca te fabrike kuljao je gust dim koji se video iz više delova Beograda.
Zbog straha od ponovnih detonacija policija nije dozvoljavala da se priđe tom delu grada i preusmeravala je saobraćaj. Na društvenim mrežama zabeležene su i dramatične scene na kojima se vide automobili u plamenu.
Jedan od meštana čija se kuća nalazi na nekoliko kilometara od fabrike Aleksandar Kuzmanović, opisao je da je eksplozija bila veoma snažna.
"Oštećeni su mi štokovi, vrata u kući. Jednoj kući u blizini je stradao krov, druge su 'izbombardovane' kamenjem, geleri su leteli svuda. Imali smo utisak kao da je počeo treći svetski rat. Polegali smo na pod dok se nije smirilo, a zatim smo istrčali napolje", rekao je on za TV Tanjug dodajući da je video da gori fabrika.
Dodao je da se tu testiraju rakete i ponekad čuju prodorna šistanja i detonacije i da su navikli na to, ali da je ovo bilo iznenađenje.
Krater na mestu eksplozije
Na snimcima koji su potom podeljeni na društvenim mrežama može se čuti i serija detonacija koja je odjekivala nakon eksplozije, ali i gust dim koji su videli stanovnici mnogih opština u Beogradu. Kada se sve stišalo, prvi snimci pokazali su jasan krater na mestu eksplozije, a od magacina ništa nije ostalo.
Čime se bavi EDePro?
U pitanju je kompanija za istraživanje i razvoj u ostalim prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama, ali i za proizvodnju i promet naoružavanja i vojne opreme (NVO). Obavlja i proizvodnju metalnih proizvoda i spoljnu trgovinu, kao i raketno gorivo svih tipova i namena.
Kompanija EDePro došla je u žižu javnosti i 2020. godine kada je azerbejdžanski portal koji se bavi odbrambenom industrijom, Azeri Defence objavio fotografije ostatka projektila za koji je rečeno da su ih ispalile jermenske snage iz raketnih bacača BM-21 na azerbejdžanski grad Horadis, nedaleko od sporne teritorije Nagorno-Karabah.
Oznake na raketi velikog dometa G-2000 ukazivale su na to da ju je proizveo srpski državni proizvođač Krušik, dok je raketni motor napravila kompanija EDePro iz Beograda.
Ukupna težina rakete je 69 kilograma, težina bojeve glave 19,1 kilograma, maksimalna brzina leta 1.100 metara u sekundi, a maksimalna daljina paljbe 40,2 kilometra.
Inače, jučerašnja tragedija nije prvi incident na području ove fabrike. Pogon za proizvodnju goriva za protivgradne rakete fabrike "Ede Pro", u Bubanj potoku, uništen je i 2008. godine u snažnoj eksploziji u kojoj su povređena trojica radnika, pisala je tada Politika.
Komentari (0)