Ubistvo dvojice gardista na Topčideru već 17 godina bez razrešenja: Novi pokušaj traženja pravde u Strazburu
Komentari05/10/2021
-09:50
Od ubistva gardsita Dragana Jakovljevića i Dražena Milovanovića u kasarni na Topčideru prošlo je 17 godina, a istraga i dalje tapka u mestu. Do sada nije utvrđeno ko je i zbog čega ubio vojnike dok su bili na straži u okviru vojnog objekta, kao što nije potvrđena ni tvrdnja jednog od svedoka koji je kao razlog za ubistvo naveo spregu organizovanog kriminala i državog vrha, rekao je za Euronews Srbija advokat porodica ubijenih gardista Predrag Savić.
On ne isključuje ni jednu mogućnost vezanu za ovaj slučaj, ali tvrdi da se ubistvo gardista ne može osporavati jer su oni faktički bili streljani.
"Neke detalje smo saznali, ali ne iz zvanične istrage, već od reditelja koji radi na dokumentarcu i koji je u svojoj rekonstrukciji opisao da su ubice bile u radničkim odelima, a to nam je potvrdio i još jedan insajder iz vojske. Takođe, postoji i svedok Saša Reljić koji je u to vreme bio u kabinetu predsednika Tadića i koji je rekao imenom i prezimenom čoveka za koga tvrdi da je aktivan oficir policije i da je on ubio vojnike. Ako je Reljić lagao, onda bi trebalo da ga uhapse zbog ometanja pravde ili da se istraže ti navodi", kaže Savić.
On dodaje da je Reljić nakon svojih izjava saslušan, ali da dalji koraci nadležnih, nakon njegovog iskaza, nisu poznati.
Savić dodaje da se nakon izjave svedoka pretpostavlja se da su gardisti ubijeni jer su slučajno otkrili spregu države i organizovanog kriminala.
"Navodno su određene količine kokaina bile skrivene u objektu Karaš, a vojnici su slučajno naleteli na jednu grupu koja je iznosila tu drogu jer su tada bili na dužnosti. To je jedna od varijanti na koju je Reljić ukazao, a takođe je rekao da ovaj predmet neće biti rešen dok je na vlasti u Crnoj Gori Milo Đukanović", rekao je Savić.
Kako je naveo advokat, pokrenuta je još jedna prestavku pred sudom u Strazburu zbog neizvršenja odluke Ustavnog suda iz 2013. kojom je naloženo da se mora sprovesti delotovorna i na zakonu efikasna istraga. Tu predstavku je, kako je dodao, prihvatio Evropski sud, a da li će o njoj odlučivati biće poznato verovatno za godinu ili dve koliko je potrebno da se upozna sa slučajem.
Podsetimo, Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović, gardisti Vojske Srbije i Crne Gore, ubijeni su na današanji dan 2004. dok su bili na straži u okviru vojnog objekta u Topčideru. Njihova tela pronađena su u blizini podzemnog skloništa Karaš na Topčideru, a obojica su imali po nekoliko rana od vatrenog oružja.
Ni 17 godina kasnije nije utvrđeno ko je i zbog čega ubio ove vojnike koji su imali po 21 godinu.
Prva, vojna istraga, zaključila je da je Jakovljević ubio Milovanovića, a potom izvršio samoubistvo.
Drugu istragu vodila je nezavisna komisija, formirana na inicijativu Visokog saveta odbrane SCG, na čijem čelu je bio advokat Božidar Prelević i oni su zaključili da je obojicu ubila treća osoba.
Ove tvrdnje potkrepila je i laboratorija FBI-ja u Vašingtonu, a istraga i dalje tapka u mestu iako je 2016. godine Vlada Srbije formirala komisiju sa mandatom da ispita okolnosti smrti.
Porodica Dragana Jakovljevića podnela je tužbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu da bi se utvrdila odgovornost države Srbije, ali sud je odbio tužbu 5. novembra prošle godine s obrazloženjem nisu iscrpljeni svi pravni lekovi u Srbiji.
Žalba Evropskom sudu za ljudska prava podneta je 2019. zato što nije izvršena odluka Ustavnog suda iz 2013. godine da je gardistima povređeno pravo na život, a porodicama pravo na pravično suđenje, jer je slučaj isuviše dugo u početnoj fazi i da se ubice moraju pronaći.
Postojao je, a i dalje postoji veliki broj teorija o razlozima za njihovo ubistvo. Jedna od njih je bila i da se u podzemnom objektu skrivao neki od haških begunaca, a najčešće je pominjan Ratko Mladić.
Ovo je opovrgao bivši tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević tvrdnjama da se nijedan haški optuženik nije nalazio u kasarni na Topčideru u trenutku ubistva.
Komentari (0)