Društvo

Hajde da razgovaramo: Kako srpski peletari mogu da opstanu i da li su krediti za mlade podigli cene kvadrata?

Komentari
Hajde da razgovaramo: Kako srpski peletari mogu da opstanu i da li su krediti za mlade podigli cene kvadrata?
Euronews - Copyright Euronews

Autor: Euronews Srbija

11/04/2025

-

08:29

veličina teksta

Aa Aa

Emisija "Hajde da razgovaramo" autorke i voditeljke Lijane Kašiković ima za cilj da donese svež pristup aktuelnim temama iz svakodnevnog života.

Gledaoci Euronews Srbije će svakog radnog dana moći od 16.00 do 17.30 da uživaju razgovorima koji se tiču porodice, društva, psihologije, ekonomije i drugih relevantnih tema koje često izostaju iz vesti dana.

U izdanju za petak, 10. april, izdvajamo: 

Domaći proizvođači peleta već godinama se suočavaju sa velikim teškoćama – od nelojalne konkurencije iz inostranstva do neadekvatnih državnih mera koje samo pogoršavaju situaciju. Sektoru koji je prepun problema, uključujući švercovani ogrev i neprodate zalihe, potrebna je hitna pomoć. Kako da srpski peletari opstanu u ovakvim uslovima? Da li je rešenje u državnim merama, ili je tržište već pred potpunim kolapsom? Na ova pitanja odgovaraće Mladen Stojadinović, predstavnik Grupacije za obnovljive izvore energije PKS.

Subvencionisani krediti za kupovinu prvog stana izazvali su veliku pažnju i interesovanje među mladima, ali da li će im ovaj model zaista omogućiti da se skuće? Iako je konkurencija za ove kredite već velika, u agencijama za nekretnine upozoravaju da je ponuda stanova koji su dostupni po povoljnim uslovima vrlo slaba. Uz to, pojačana potražnja dovodi do rasta cena. Da li će mladi uspeti da pronađu svoj prvi stan ili će cena preći njihove mogućnosti? O svim izazovima u ovom procesu razgovaraćemo sa Aleksandrom Mihajlović sa portala 4zida.rs

Na području sela Pukovac u opštini Doljevac otkriven je nelegalni poligon za hvatanje ptica pevačica lepljivim mamcima, a počinioci su privedeni zahvaljujući brzoj reakciji inspektora. Ova štetna praksa, koja pogađa populacije zaštićenih ptica, sve je rasprostranjenija u Srbiji, a svake godine gotovo 100.000 jedinki bude uhvaćeno. O tom ozbiljnom ekološkom problemu, kao i o suzbijanju ekološkog kriminala, razgovaraćemo sa Urošem Stojiljkovićem iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

U Beogradu je otvorena izložba koja nas vodi kroz fascinantnu istoriju telegrafskog saobraćaja u Srbiji, obeležavajući 170 godina od postavljanja prve telegrafske linije. Izložba osvetljava ključne trenutke u razvoju telegrafije i njen značaj za međunarodnu komunikaciju. Posetioci mogu da vide prave istorijske dragocenosti poput Morzeovog aparata i delove prve telegrafske linije, kao i brojne druge artefakte koji svedoče o pionirskom radu Srbije u ovoj oblasti. U emisiji, kustoskinja izložbe Nina Atlagić će nas provesti kroz priču o tome kako je Srbija postala ključni igrač u globalnom telegrafskom saobraćaju.

Nakon što je album „Biljur“ Bilje Krstić i orkestra „Bistrik“ ugledao svetlost dana 2023. godine, sada je dostupan i na vinilu, što donosi još impozantniji doživljaj. Bilja Krstić u Hajde da razgovaramo govori o svojoj bogatoj karijeri koja traje više od 50 godina, najavljuje koncert povodom ovog velikog jubileja i deli planove o snimanju dokumentarca o orkestru „Bistrik“ koji proslavlja 25 godina postojanja.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija