Društvo

Između euforije i tame: Influenserka Melinda Đorđević za Euronews Srbija o životu sa bipolarnim poremećajem

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

08/04/2025

-

17:32

veličina teksta

Aa Aa

Brzi usponi, duboki padovi, u jednom danu euforija, kreativni zanos, neprospavana noć, a u drugom tišina, povlačenje, potpuni mrak. To nije nestalno raspoloženje, to je realnost života sa bipolarnim poremećajem. 

U emisiji Hajde da razgovaramo, Melinda Đorđević, influenserka, aktivistkinja i žena koja otvoreno govori o životu sa bipolarnim poremećajem, podelila je svoje iskustvo, kako izgleda njena svakodnevica, kako porodica, posao i okolina reaguju na dijagnozu koju mnogi čak i ne razumeju. 

"Bipolarni poremećaj je jedno ozbiljno psihijatrijsko oboljenje koje treba lečiti. Sastoji se od plus faze, kao što ste vi na početku rekli, i od minus faze. I negde postoji ta remisija", rekla je Đorđević.

Prema njenim rečima, žene prvo dobiju depresivnu fazu, a muškarci maniju.

"Obično žene osećaju tu depresiju, ne mogu da ustaju iz kreveta, ne mogu da rade. Znači, obično počinje sa depresijom, tako je počelo i kod mene. I onda kad se potraži stručna pomoć, obično daju dijagnozu klinička depresija. Sve dok ne vide kako ide tok bolesti i dok ne padnete u euforiju, da bi dobili dijagnozu bipolarnog poremećaja.

Euronews

 

Prva dijagnoza može da se dobije oko 21. godine, a može i kasnije da se pojavi tokom života. Terapije su doživotne i moraju redovno da se uzimaju da bi ljudi normalno funkcionisali.

"Ja sam već prešla 30 godina tad, pre 17 godina. Rodila sam jedno dete, drugo i onda sam pala u neku depresiju i mislili su da je to postporođajna depresija. Pošto sam dojila dete, pila sam samo prirodne preparate koji su me malo smirili, ali posle sam upala u veliku euforiju i dobila i dijagnozu", dodala je Đorđević.

Više o ovoj temi pogledajte u video prilogu. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija