Studenti Ekonomskog traže da se Nastavno-naučno veće izjasni o on-line nastavi
Komentari03/04/2025
-17:51

Studenti Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu zatražili su od Nastavno-naučnog veća (NNV) da se izjasni o organizaciji onlajn nastave za sve studente fakulteta na isti način kao što je organizovana za studente koji pohađaju međunarodni program u saradnji sa LSE, kao i o organizaciji ispita za sve studente na način na koji su organizovani za studente međunarodnog programa u saradnji sa Freie Univerzitetom u Berlinu.
U dokumentu koji su studenti juče zvanično predali dekanki i dekanskom kolegijumu Ekonomskog fakulteta, a u koji je Tanjug imao uvid, navodi se da se na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu trenutno, suprotno Ustavu i Zakonu o visokom obrazovanju, sprovodi gruba diskriminacija studenata. Postoje privilegovani studenti kojima profesori fakulteta, tokom trajanja protivzakonitih blokada, održavaju onlajn nastavu i za koje se organizuju ispiti u prostorijama fakulteta, dok ostalim studentima nije omogućeno da na isti način pohađaju nastavu i polažu ispite.
"Protivzakonita blokada fakulteta, organizovana i podržana od strane 5% studenata Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dovela je do toga da danas postoje studenti prvog i drugog reda na našem fakultetu. Za studente koji pohađaju međunarodne programe u saradnji sa LSE i Freie Univerzitetom iz Berlina, tokom trajanja blokada organizuje se onlajn nastava, a njima je omogućeno i polaganje ispita u prostorijama fakulteta. Imajući u vidu da će po završetku navedenih programa ovi studenti, pored međunarodnih diploma, dobiti i diplome Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, potpuno je jasno da su svi ostali studenti diskriminisani – kako u pogledu (ne)mogućnosti završetka studija, tako i u pogledu zasnivanja radnog odnosa, nastavka studija u zemlji i inostranstvu itd", ističe se u dokumentu.
Studenti navode da su, s obzirom na to da je reč o krivičnom delu povrede ravnopravnosti, odlučili da podnesu krivičnu prijavu protiv dekanke, prof. dr Žakline Stojanović.
"U međuvremenu nas je 53 studenta obavestilo da žele da tuže fakultet i pojedinačno sve profesore koji su organizovali ili i dalje organizuju nastavu za određene studente, kao i profesore koji su organizovali polaganje ispita za te studente, jer ne žele da budu diskriminisani“, dodaje se u dopisu.
Ističe se da će studenti biti prinuđeni da svoja prava ostvaruju kroz redovne sudske procese, jer većini studenata koji planiraju da podnesu krivične prijave preostaje jedan ispit do kraja studija, a već tri ispitna roka im je onemogućeno da ih polože. Mnogi od njih žele da nastave studije na stranim univerzitetima, ali ne mogu da konkurišu jer nisu u mogućnosti da ostvare 240 ESPB.
"Molimo vas da imate u vidu i zabrinutost velikog broja budžetskih studenata, od kojih mnogi žive u studentskim domovima, a koji će biti prinuđeni da podnesu krivične prijave jer njihovi roditelji nemaju dovoljno sredstava da im pokriju troškove školarina, zakupa stanova itd.“, naglašava se u dokumentu.
Studenti ističu da žele samo ista prava za sve, bez obzira na socijalni status, rasnu, versku, nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost.
"Iz tog razloga molimo da se Nastavno-naučno veće izjasni o sledećem:
1) Da li ste saglasni da se organizuje nastava za sve studente Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu na isti način kao za studente međunarodnog programa u saradnji sa LSE?
2) Da li ste saglasni da se organizuje polaganje ispita za sve studente fakulteta na isti način kao za studente međunarodnog programa u saradnji sa Freie Univerzitetom u Berlinu?“
Studenti dodaju da nemaju ništa protiv da fakultet zatraži mišljenje svih profesora i studenata o tome da li su za nastavak školske godine.
„Ukoliko je većina profesora, odnosno studenata, protiv nastavka školske godine, mi ćemo tu odluku poštovati, ali samo pod uslovom da se ista odnosi i na studente međunarodnih programa (LSE i Freie)“, zaključuje se u dokumentu.
Na sastanku su bili prisutni i studenti koji su podneli krivičnu prijavu protiv dekanke Ekonomskog fakulteta.
Komentari (0)