Studenti i dalje blokiraju zgradu RTS, blokirana i zgrada RTV, povređen pripadnik Žandarmerije
Komentari11/03/2025
-07:36
Studentska blokada Radio-televizije Srbije, koja je počela sinoć u 23 sata, traje i dalje. Plan je, kako je najavljeno, da traje 22 sata. Ispred ulaza u RTS u Takovskoj postavljeni su redari studenti, a postavljen je i šator. Stanari okolnih zgrada su, u međuvremenu, doneli hranu, osveženje i kafu. Studenti su rekli da ne nameravaju da ulaze u RTS, već da svojom akcijom svima skrenu pažnju na izveštavanje javnog servisa, kojim nisu zadovoljni.
Policija je sinoć oko 23 sata ušla u zgradu RTS-a i tom prilikom je došlo ido guranja između policije i okupljenih.
Studenti Univerziteta u Novom Sadu, koji blokiraju svoje fakultete, okupili su se sinoć ispred Radio-televizije Vojvodine, kako bi pružili podršku kolegama u Beogradu. Građani su se okupili sinoć i ispred Radio-televizije Kragujevca, kako bi pružili podršku studentima i građanima u Beogradu.
Studenti su u objavi na Instagramu naveli da će izlaz biti omogućen svim zaposlenima, ali da niko neće ulaziti dok se "ne oslobodi RTS".
Reporterka Euronews Srbija javila je da je jutros ispred zgrade RTS-a u Beogradu situacija bila poprilično mirna, sem što su mogli da se čuju zvižduci, a i trube vozača koji su prolazili.
Okupljeni su skandirali i traže da se ispune studentski zahtevi. Čule su se pištaljke i vuvuzele, a na taj način okupljeni su želeli da ometaju jutarnji dnevnik Radiotelevizije Srbije.
Veliki je broj redara i policajaca u civilu. Međutim, žandarmerije i policije, kao što je bilo sinoć, nema.
U međuvremenu, reporterka Euronews Srbija je javila da se kod RTS-a okuplja sve veći broj građana, da dolaze građani koji donose razne namirnice i osveženje, kao i da su postavljena dva improvizovana šatora.
Ona je rekla da ono što studenti ističu jeste da planiraju da blokada prođe potpuno mirno.
Rekli su da im nije namera da sprovode bilo kakvu vrstu nasilja.
Pojedini studenti su se obratili okupljenima i istakli da ih podržava deo radnika RTS-a, kao i da su im poručili da ostanu istrajni u svojim akcijama.
Okupljeni su poručili da će ostati istrajni u svojoj blokadi od 22 sata
Ekipa Euronews Srbija je bila i do Košutnjaka, s obzirom na to da se na društvenim mrežama videlo da su studenti u blokadi krenuli u Studio 9, koji se nalazi na Košutnjaku i odakle se emituje dnevnik.

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju

Pogledaj galeriju
Situacija je tamo bila poprilično mirna, a i broj pripadnika policije je smanjen.
Ispred zgrade RTS jutros je bilo nekoliko desetina okupljenih građana koji su došli da pruže podršku studentima.
Pogledajte uključenje reporterke Euronews Srbija ispred RTS u videu u nastavku teksta.
Oni se nalaze i u okolnim ulicama, a u Takovskoj se nalazi i improvizovani šator koji su oni podigli sinoć, gde komšije iz okolnih zgrada donose posluženje.
Kako je primetila reporterka Euronews Srbija, blokirana su oba ulaza u Aberdarevoj, kao i ulaz u Takovskoj kako bi se sprečili zaposleni u RTS-u da uđu u ovu medijsku kuću.
Videli su se i grafiti i poruke "Duše su vam prodane".
Na pojedinim ulazima mogu da se vide i metalne šipke, kao i metalne ograde kojima su blokirali ulaz.
Međutim, kako se nezvanično saznaje, postoji četvrti suterenski ulaz kroz koji su zaposleni i prošli kako bi došli do svog radnog mesta i kako bi se program neometano emitovao.
Okupljeni studenti planiraju da blokiraju Radioteleviziju Srbije do 21 sat danas.
Euronews/Emil Čonkić
Međutim, kako su oni istakli, oni ne žele da uđu u zgradu, a svojim činom žele da ukažu da Radiotelevizija Srbije treba da izveštava objektivno i pravovremeno, da treba više da uključi studente i da se njihov glas više čuje u njihovim informativnim emisijama.
Kako studenti kažu, inicijalna kapisla koja je dovela do ove situacije bila je rečenica novinarke RTS-a koja je mogla da se čuje sinoć, a to je da je ona nazvala studente ruljom.
Kažu da su zbog toga izašli na ulice i da upravo zbog toga žele da blokiraju ulaz u RTS.
Oni, kako oni kažu, neće sprovoditi bilo kakve akcije i ne žele da uđu u zgradu RTS-a nego, kako navode, da oslobode program u smislu da se ispune studentski zahtevi, ali i da se prestane sa nizom uvreda, kako kažu, koje su bile nanete na njihov račun od trenutka kada su počele blokade.
Prilikom blokiranja ulaza zgrade iz Aberdareve ulice sinoć je došlo do incidenta između policije i okupljenih.
Takođe, Fakultet dramskih umetnosti u blokadi na zvaničnom Instagram nalogu sinoć je pozvao građane i naveli:
"Takovska 10, RTS, svi odmah sad. Operacija je upravo počela, RTS pripada narodu".
Dodali su i da se dugo pripremala ova, kako su je nazvali, operacija.
I drugi fakulteti u blokadi su se oglasili i rekli da je ovo trenutak kada mora da se pokaže solidarnost i da ovo nije trenutak za oklevanje.
Pozvali su građane da se okupe i kod RTS-a na Košutnjaku.
Takođe, blokirana je zgrada Radiotelevizije Vojvodine u Novom Sadu, i tamo je bila prisutna policija.
Studenti i građani okupili su se ispred Radio-televizije Kragujevac u znak solidarnosti sa studentima koji blokiraju javne servise u Beogradu i u Novom Sadu.
Jutros oko pola jedan stiglo je saopštenje iz policije, u kom se navodi da pripadnici MUP-a neće intervenisati protiv onih koji sprovode blokade, kao što je to bio slučaj i do sada, osim ukoliko ne dođe do nasilnog upada u državne institucije i zgradu RTS-a, kao i napada na policiju.
Oni su dodali da je prilikom dolaska kroz zgradu RTS-a žandarmerija ometana i napadnuta.
Nakon ovoga nije bilo više nekih incidenata, kako se navodi u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova.
Studenti koji su blokirali zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) tvrde da su ih pripadnici Žandarmerije tukli pendrecima, što se vidi i na amaterskim snimcima koji su se jutros pojavili na društvenim mrežama, među kojima je i onaj koji ukazuje da je i policajca u civilu Lazara Baćića, kome je povređeno oko, udario pripadnik Žandarmerije, prenosi Fonet.
Dvojica studenta izjavila su za "Blokadni dnevnik", koji priređuju studenti Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi, da su dobili udarce od policije.
"Samo u jednom trenutku sam dobio udarac štitom u poprsje. Pokrio sam se po glavi. I samo odjednom, ono, tup udarac po lobanji", naveo je student, dodajući da su udarili njih trojicu-četvoricu. Prema njegovim rečima, udaren mu je samo lakat, ali njegov kolega je dobio "pendrek po glavi".
"Tako da, eto, policija bije decu, studente", dodao je student.
Šta se na društvenim mrežama piše o blokadi RTS i povređenom policajcu, pogledajte u KOCKI:
RTS: Apelujemo na studente da odustanu od nasilne blokade
Radio-televizija Srbije poručila je da je blokada zgrade javnog servisa u potpunoj suprotnosti sa dosadašnjim izjavama studenata u blokadi da se zalažu za slobodan rad institucija.
"Nasilno sprečavanje zaposlenih na RTS-u da dođu na svoja radna mesta predstavlja opasan iskorak u otvorene sukobe sa nesagledivim posledicama", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu javnog servisa.
Ističe se da zato RTS apeluje na studente da odustanu od nasilne blokade.
Komentari (0)