"Beneton" zatvara proizvodni pogon u Nišu: Koji je razlog i šta to znači za tekstilnu industriju?
Komentari11/02/2025
-18:00
Jedan od najvećih modnih brendova u Evropi, italijanski “Beneton”, zatvara svoj proizvodni pogon u Nišu nakon 14 i po godina rada. Ova odluka ostavlja bez posla oko 900 radnika i postavlja pitanje – da li je tekstilna industrija u Srbiji na izdisaju?
Naime, “Beneton grupa” iz Italije saopštila je da je primorana da ugasi pogon u Nišu zbog ogromnih finansijskih gubitaka i globalne krize u modnom sektoru. Ova kompanija beleži gubitke od 230 miliona evra samo u prošloj godini, a u poslednjoj deceniji čak 1,6 milijardi evra.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kaže da će posledice zatvaranja ove firme biti poprilično vidiljve u ovom gradu.
“Mora da znate da ovi radnici neće sutra da ostanu bez svojih ugovora, već će sukcesivno, kako je najavljeno iz kompanije, u roku od dva meseca radnici će da ostanu bez ugovora o radu. Proizvodnja će raditi do onog trenutka dok budu imali porudžbine”, kazao je Pavolović.
Smanjenje potražnje, rast konkurencije s Istoka, prebacivanje proizvodnje u jeftinije regione – faktori su koji su pogodili ne samo “Beneton”, već i brojne druge modne brendove u Evropi. Mnogi od njih nisu se uskladili ni sa digitalnim kanalima prodaje.
Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu kaže da se ceo svet nalazi u krizi.
“Ono što ne treba zaboraviti jeste da su i velika tržišta, poput Kine i SAD-a, ipak trenutno u jednoj blagoj silaznoj putanji kada je reč o kupovini ovih proizvoda”, kaže on.
Slična sudbina zadesila je i proizvodne pogone “Benetona” u Hrvatskoj. Kako bi lokalni, manji brendovi uspeli da pronađu svoje mesto na tržištu, modni dizajneri ukazuju da je potrebna podrška države – od finansiranja lokala i plata radnicima do pomoći u izvozu.
Dizajnerka i vlasnica brendova Irena Grahovac kaže da se njene kolege i ona suočavaju sa brojnim izazovima.
“Kod nas su male šivare sa po nekoliko krojača. Mali je tiraž za naše tržište, pogotovo jer su opterećeni raznim pritiscima, taksama, porezima i troškovima energenata. Naš proizvod ne može biti konkurentan”, kaže Grahovac.
Evropska modna industrija suočava se sa promenama, a stručnjaci kažu da opstanak zavisi od prilagođavanja novim trendovima, ulaganja u održivu proizvodnju i oslanjanja na lokalne resurse.
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže da je bilo kakav vid pomoći uvek dobar.
“Možda vredi subvencionisati proizvodnju u podsektorima tekstilne industrije, poput specijalnih odela za vojsku, policiju, ronilačkih odela”, rekao je on.
Zatvaranje “Benetona” u Nišu nije usamljen slučaj. Iz Mreže za poslovnu podršku upozoravaju i da bi i druge tekstilne fabrike u Srbiji mogle da zatvore svoja vrata.
Komentari (0)