Društvo

Ima li rešenja za Apoteke Beograd: Koji su zahtevi zaposlenih i kako stabilizovati poslovanje

Komentari

Autor: Euronews Srbija

03/02/2025

-

15:32

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Radnici preduzeća Apoteka Beograd blokirali su juče na pola sata jednu od najprometnijih raskrsnica u glavnom gradu, jer su nezadovoljni trenutnom situacijom u tom preduzeću. Jedna od glavnih poruka jučerašnjeg protesta bila je da radnici ne žele privatizaciju. Na protestu su bili zaposleni iz Apoteke Beograd, ali i farmaceuti i tehničari iz drugih delova Srbije. Njihovi zahtevi su da Apoteke ponovo budu državne, a ne da njihov osnivač bude lokalna samouprava, kao i da se ukinu centralne javne nabavke koje su im, kako tvrde, donele najviše problema u poslovanju. 

Oni traže da se isplate sve ostale zarade, da se subvencioniše taj dug, ali i da se procesuiraju svi oni koji su odgovorni za situaciju u koju su došle Apoteke. 

U Sindikatu Opstanak navode da su još prošle godine sagledali probleme i preneli svoje viđenje rešenja koja bi, kako smatraju, mogla da stabilizuju poslovanje i da se Apoteke vrate u nadležnost države. 

Najavili su da će se opet obratiti državnim institucijama, kao i intenziviranje protesta. 

Predsednica Sindikata Opstanak Jelena Šikuljak kaže za Euronews Srbija da im je prvo prošle godine kasnila plata i da nije bilo dovoljno robe za rad što je, kako navodi, ukazalo na to da se nešto dešava. 

"Onda smo krenuli da postavljamo pitanja, prvo svojoj firmi, pa nakon toga i upravnom, nadzornom odboru, osnivaču. I došli smo do nekog dijaloga u gradu. U stvari, mi smo sagledavši te neke probleme, preneli šta mi vidimo kao neka rešenja koja bi mogla da stabilizuju poslovanje i da se mi vratimo tamo gde smo bili", rekla je ona. 

Ona je potvrdila da su dobili neku pomoć ali i navela da ta pomoć nije bila dovoljna da se situacija promeni onako kako treba da se promeni. 

"Posle toga više nije bilo od strane osnivača ka nama nikakvih konkretnih koraka. Sad je najavljen neki reprogram duga koji još uvek nije počeo. A nama je svaki dan jako važan, nama je svaki dan problem", rekla je Šikuljak. 

Euronews

 

Ona kaže da su u kontaktu sa kolegama i koleginicama iz drugih gradova, navodeći Kragujevac, Kraljevo, Užice, kao i da su u tim gradovima problemi skoro isti. 

"Odlučili smo da sada da ti zahtevi protesta budu da se mi vratimo na ugovaranje sa Fondom, odnosno da budemo ponovo državni, da se sa lokalne samouprave prebacimo na državu, da se ukinu te centralne javne nabavke koje su nam donele najviše problema u poslovanju i zbog čega su sve ove ustanove koje sam nabrojala, a i ostale koje su ugašene, došle u problem. I naravno, da se isplate sve ostale zarade, da se subvencioniše taj dug, ali i na kraju da svi oni koji su odgovorni, zbog čega smo se svi mi našli u ovoj situaciji, budu procesuirani", rekla je Šikuljak. 

"Uvek smo dobijali izgovore"

Na počeku 2024. u preduzeću Apoteka Beograd bilo je oko 800 zaposlenih, sada ih je oko 590.

U međuvremenu, zatvoreno je oko 30 apoteka. 

U Sindikatu Opstanak kažu da zaposlenima nisu isplaćene dve i po plate samim tim nisu im uplaćeni doprinosi. 

Navode da su se više puta obraćali nadležnima, ali da su uvek dobijali izgovore. 

"Uvek kad se obraćamo nema para. Mislim, mora da se nađe para, neko mora da brine o javnom zdravlju ljudi, a i uostalom treba da brine o tim nekim svojim javnim preduzećima. Znači, to su uvek bili izgovori", rekla je Šikuljak. 

Ona kaže da zaposlenima u Apoteci Beograd nisu isplaćene dve i po plate.

"Samim tim nisu bili uplaćeni doprinosi za prethodnu godinu, što je rezultiralo da nama prvi put, od kada ja radim 29 godina, mi nismo imali zdravstveno osiguranje do polovine januara. To isto nas čeka i u junu, jer nama i dalje duguju plate, doprinosi se ne uplaćuju na vreme, tako da nešto mora da se rešava. Mi sad ovog puta ne možemo više da dajemo toliko vremena i toliko prostora, da upućujemo molbe, zahteve, neke dogovore, da se dogovaramo o nečemu što je u vazduhu. Znači, mi želimo konkretan dogovor, ali mi sada mislimo da ne može lokalna samouprava da nam ponudi adekvatno rešenje", rekla je Šikuljak. 

Na pitanje o narednim koracima, ona kaže da će se još jednom obratiti državnim institucijama kako bi se zakoni izmenili. 

"Oni (zakoni) su doneti tako kako su doneti, tako mogu i da se izmene, da se mi vratimo gde smo bili. Mi ne tražimo da uđemo negde gde nismo bili, tražimo da se vratimo negde odakle su nas izbacili, te neke greške da se reše. Samim tim ćemo mi sami da se izborimo i da radimo normalno. Ovog puta dalji koraci su ka intenziviranju protesta, mi ćemo sada raditi sa svim gradovima u saradnji, a ako se svi prave da to nije njihov problem ili da ćute, mi ćemo to podići i na regionalni nivo", navela je Šikuljak. 

Komentari (0)

Srbija