Šta se dešava sa Apotekom Beograd? Šikuljak: Potrebna hitna rešenja kako bi se poslovanje stabilizovalo
Komentari17/12/2024
-15:59
Polovinom septembra, predstavnici sindikata zaposlenih u Apoteci Beograd održali su ključne razgovore sa nadležnima u Skupštini Grada. U njihovim izlaganjima izneseni su predlozi za oporavak ove važne zdravstvene ustanove, koji uključuju zahtev da grad preuzme dugovanje. Ali, pitanje koje se postavlja jeste - dokle se stiglo sa pregovorima?
Problem sa kojim se Apoteka Beograd suočava počeo je još 2012. godine, kada je uveden sistem javnih nabavki. Regulativa je obuhvatila sve državne apoteke, koje su bile obavezne da raspisuju javne nabavke za nabavku lekova. S druge strane, privatne apoteke nisu imale tu obavezu, što im je omogućilo da dobiju dozvolu za izdavanje lekova na recept i time postanu direktni konkurenti državnim apotekama. Ova situacija rezultirala je ozbiljnim posledicama po tržišne cene, asortiman, kao i brzinu snabdevanja proizvoda.
Predsednica sindikata "Opstanak" Jelana Šikuljak u razgovoru za Euronews Srbija istakla je potrebu za hitnim rešenjima kako bi se prevazišle poteškoće sa kojima se ova zdravstvena ustanova suočava.
"Za sada nemamo povratnih informacija od sastanka u septembru, ali verujemo da smo na putu ka rešavanju problema. Naša iskustva sa prethodnim menadžmentom dovela su nas do uverenja da bi novi menadžment mogao uspeti da prevaziđe poteškoće. Nažalost, smanjenje snabdevenosti tržišnim lekovima rezultiralo je smanjenjem novčanih sredstava, što je dovelo do kašnjenja u isplatama plata i nedostataka lekova za pacijente“, rekla je Šikuljak.
Ona je naglasila da su ovi problemi doveli do zatvaranja apoteka i odlaska stručnog kadra, kao i do povećanja tužbi i obaveza prema dobavljačima. "Na sastanku sa predsednikom Skupštine Grada, Nikolom Nikodijevićem, prepoznali smo mogućnost da Grad pošalje inicijativu za ukidanje centralnih javnih nabavki. To bi nam finansijski pomoglo da poslujemo pod istim tržišnim uslovima. Takođe, zatražili smo reprogram duga, što je tema o kojoj se trenutno razgovara“, dodala je ona.
Šikuljak je napomenula da se trenutno nemaju tačne informacije o napretku reprograma, iako postoje uveravanja o pozitivnom ishodu. "Nadamo se da će na prvoj narednoj sednici biti usvojen reprogram, a u tom smislu smo poslali dopise gradonačelniku. Konsultacije sa stručnjacima su ključne i verujemo da će doći do stabilizacije“, istakla je ona.
Kada je reč o snabdevenosti tržišnim lekovima, Šikuljak je naglasila da se u poslednje vreme beleži deficit, gde lekovi dolaze u nepravilnim intervalima.
"Tržišne količine nisu stabilne, a naši pacijenti su ti koji trpe. Sa reprogramom dugovanja, očekujemo da bismo mogli obezbediti potrebne lekove i time smanjiti posledice trenutne situacije“, dodala je.
Šikuljak se osvrnula i na zatvaranje apoteka u okolnim opštinama. "Žao nam je zbog zatvaranja apoteka u Umci, Obrenovcu i na Paliluli gde se broj apoteka drastično smanjio. Naša koleginice i kolege su pogođeni ovom situacijom, a oko sto stručnih ljudi je napustilo Apoteku Beograd. Nadamo se da će se neki od njih vratiti kada stabilizujemo poslovanje“, istakla je na kraju.
Komentari (0)