Gde je dozvoljeno bacati pirotehniku za vreme praznika i kakve su kazne za nepropisnu upotrebu?
Komentari24/12/2024
-07:02
Za vreme novogodišnjih i božićnih praznika građani znatno više kupuju pirotehniku, a posledice nepravilne upotrebe mogu dovesti do teških povreda.
U prethodne tri godine zabeleženo je negde oko 50 povreda i to su uglavnom neke opekotine, ali i gubitak vida i druge povrede sa trajnim posledicama.
O ovoj temi razgovarali smo sa pomoćnikom načelnika za preventivnu zaštitu od požara i eksplozija Radetom Miloševićem koji ističe da je zakonom jasno određeno kome je zabranjena upotreba pirotehničkih sredstava.
"Maloletnim osobama isključivo je zabranjeno korišćenje pirotehničkih sredstava kao i njihova kupovina. Dakle, punoletne osobe mogu da koriste pirotehnička sredstva i isključivo one mogu da kupuju pirotehnička sredstva. Ono što želim da kažem, jeste da je naš apel, da i pored toga što je punoletnim osobama dozvoljeno da koriste pirotehnička sredstva, smanje njihovu upotrebu, odnosno da ih ne koriste, a nikako ne da dozvoljavaju maloletnim licima da pirotehnička sredstva koriste", objašnjava on.
Prema Zakonu o javnom redu i miru, kazne za bacanje nepropisno bacanje pirotehnike kreću se od 50 do 100.000 dinara, dok prekršajna kazna može biti u trajanju od 60 dana.
Milošević ističe da "ako već moraju da se kupuju pirotehnička sredstva", da se to čini u radnjama koje je odobrilo Ministarstvo unutrašnjih poslova.
"Statistika negativna"
Kada je reč o mestima na kojima ne bi smelo da se koriste pirotehnička sredstva, naš sagovornik ističe da to ne treba raditi u blizini objekata zdravstvene zaštite, socijalnih ustanova, svih onih mesta gde se skladište ili nalaze lako zapaljive i eksplozivne materije i u blizini samih, neposredno u same blokove zgrada.
"Određena pirotehnička sredstva, pored tog zvučnog efekta, imaju zapaljiv efekat. I pored oštećenja koja mogu da nastanu kada se koriste nepravilno, nestručno ili na nepropisnim mestima, mogu da izazovu požare i da se time stvore posledice većeg obima", dodaje on.
Govoreći o povredama, Milošević naglašava da je statistika negativna.
"Imamo i dalje veliki broj povreda različitog tipa, od amputacija prstiju do gubitka vida, opekotina po rukama, po licu i drugih vidova povreda. Ono što je možda pozitivno u celoj priči je da se trend korišćenja pirotehničkih sredstava smanjuje. Možda ste i primetili da to više ne počinje već negde početkom novembra, nego se to sužava u sredini decembra i hvata negde do pravoslavne Nove godine. Naš apel je svim sugrađanima da kao vid zabave ne koriste pirotehnička sredstva i još jednom naglašavam da nikako ne dozvoljavaju maloletnim licima da koriste pirotehnička sredstva, jer su iz nekih prethodnih perioda najčešće povrede upravo nastale kod dece", zaključuje on.
Komentari (0)