Tintor za Euronews: Blažići nisu mogli da dobiju više od po 20 godina, to se neće promeniti čak i da se promeni zakon
Komentari13/12/2024
-10:20
Prvostepene presude od po 20 godina zatvora, koje je juče Viši sud u Smederevu izrekao Urošu i Radiši Blažiću zbog pucnjave koja se dogodila 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona i u kojima je živote izgubilo devet osoba, a njih 12 ranjeno, najviše je što je moglo pravno da se izvuče, rekao je adovkat Jugosla Tintor u prelistanju štampe za Euronews Srbija.
Podstimo, Blažić je osuđen za delo teško ubistvo - 20 godina, nedozvoljena proizvodnja i držanje oružja - 10 godina, otmicu - 10 godina, neovlašćeno korišćenje vozila - tri godine. Njegovom ocu, Radiši Blažiću se sudilo zbog sumnje da je nabavio oružje kojim je njegov sin počinio zločin. On je juče dobio dvanaest godina za nedozvoljenu proizvodnju, držanje i promet oružja i deset godina za teško delo protiv opšte bezbednosti, što je preinačeno u jedinstvenu kaznu od 20 godina zatvora. Detaljnije čitajte u posebnoj vesti.
Porodice i njihovi pravni zastupnici su ispred suda rekli da pravda nije u potpunosti zadovoljena, kao i da su svesni da je tužilac Ivan Konatar uspeo da izvuče maksimalnu kaznu zatvora, ali smatraju da ona nije dovoljna.
Tintor kaže, da što se tiče krivičnog zakona, Blažići više od toga nisu mogli da dobiju, te dodaje da čak i promena zakona, kada god da bude, ne može da ispravi situaciju u ovom slučaju.
"Ovo je maksimalna kazna, sve i da se promeni zakon, ne može da se menja ova presuda jer okrivljenik ima pravo da mu se sudi po zakonu koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela. Izrečene su maksimalne kazne po zakonima ove zemlje. Po meni, pravda nije zadovoljena svakako, ali mislim da bilo koja kazna, čak i doživotna robija, ne bi bila srazmerna dimenziji zločina koje je počinio", rekao je Tintor.
Inače, u toku je rasprava o Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, što Tintor smatra dobrim, ali navodi da tome treba pristupiti temeljno i pažljivo, kao i da je izmena jednog člana krivičnog zakonika laka, ali, dodaje, treba razmišljati i o posledicama za celo društvo.
"Ne prave se kazne i ne propisuje se kazna u zakonu za pojedinačne slučajeve. Mi imamo situaciju da je sad poslednji predlog izmena krivičnog zakona predviđao doživotni zatvor i za obično ubistvo i za teško ubistvo. Kada to uradite, onda brišete razliku između običnog i teškog ubistva. Takođe, ne možete i da krivčno-pravnu odgovornost spustite na 10 ili 11 godina. To se onda odnosi na svu decu. Postoji mnogo drugih mehanizama koje opet neko sa pozicije državne vlasti može da aktivira i stavi u funkciju, u cilju prevencije nekih situacija. Doduše, to je teže, komplikovanije, zahteva sistemska rešenja, a izmene jednog člana krivičnog zakonika mogu se izmeniti za mesec dana", rekao je on.
Detaljnije o svim temama o kojima je govorio adovkat Jugoslav Tinotor pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.
Komentari (0)