Lončar: Klinika za ORL i MFH jedna od najboljih u regionu zahvaljujući lekarima
Komentari06/12/2024
-11:57
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je danas, povodom veka postojanja Klinike za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Beogradu, da su lekari te klinike prevazišli teške trenutke i doprineli da klinika postane jedna od najboljih u regionu.
On je prilikom otvaranja dvodnevne konferencije posvećene obeležavanju jubileja klinike istakao da vek postojanja nije nešto što treba da uspava lekare, već im na teret stavlja dodatnu odgovornost.
"Tu odgovornost morate da shvatite na najozbiljniji način, da se potrudite još više i da napravite strategiju za naredni vek. Potrebno je da napravite strategiju kako će raditi buduće generacije i da odredite šta su njihovi zadaci da bi postigli sve ono što ste vi postigli i što su vaši učitelji tražili od vas", rekao je ministar zdravlja.
Govoreći o ulaganjima u zdravstvo, Lončar je istakao da država radi svoj deo i ulaže u opremu koja je lekarima neophodna za rad.
"Sem što država ulaže u opremu, država zapošljava najbolje studente, tj. lekare, daje specijalizacije i šalje na usavršavanje kada je to potrebno. Drugi deo zavisi od vas lekara, odnosno od toga kako se organizujete. Vi treba da napravite organizaciju za celu Srbiju što znači da ste odgovorni za sve lekare koji dođu iz drugih mesta kod vas na specijalizaciju. Morate da ih naučite da urade posao kako treba u svojim bolnicama da pacijenti ne bi morali da dolaze u Beograd", rekao je on.
Dodao je da lekarima idu najveće zasluge za to što na ovoj Klinici nema lista čekanja, kao i da je to pokazatelj dobre organizacije i kvalitetnog rada.
Direktor Klinike za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju u Beogradu Nenad Arsović rekao je da vek postojanja te klinike označava i vek razvoja otorinolaringologije u Srbiji što jubileju daje ne samo nacionalni karakter, već i posebnost u istoriji medicine Srbije i regiona.
"Klinika za otorinolarigologiju i maksilofacijalnu hirurgiju je od svog osnivanja bila centar inovacija, istraživanja i obrazovanja u toj medicinskoj oblasti. Generacije lekara i medicinskog osoblja koje su stasavale u ovoj instituciji ostavile su trajan pečat na razvoj medicine doprinoseći očuvanju života i zdravlju pacijenata", istakao je Arsović.
Predsednik Evropskog audiološkog društva Robert Trotić istakao je da koreni Klinike za ORL u Beogradu sežu u 1895. kada je u Opštoj državnoj bolnici postojalo odeljenje za lečenje ušiju koje je 1924. pretvoreno u Kliniku.
"Ovakvom jubileju bi mogli da pozavide i u mnogim evropskim državama. U Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca otorinolaroingologija je 1924. uspela da se izbori da medicina, koja je do tada bila jedinstvena nauka, počne da se usmerava i to pretvaranjem dotadašnjeg odeljenja u Kliniku", rekao je on.
Dodao je da su odsek za audiologiju i vestibulologiju i odsek za audiološku rehabilitaciju dali prvu predstavnicu Srbije u Evropskom audiološkom društvu Branku Mikić.
"Ona je svojim širokim i stručnim znanjem iz ove oblasti međunarodno profilisala kliniku, što su uspešno nastavili njeni naslednici u Evropskom audiološkom društvu", istakao je Trotić.
Komentari (0)