Kako se postaje najbolji kuvar: Milana Čugalj je pobednica takmičenja na vinskoj viziji Otvorenog Balkana
Komentari02/12/2024
-18:42
Restoran Ginza Kitafuku u Tokiju je najskuplji restoran koji je dobio Mišelinovu zvezdicu za ovu godinu. Najbolji meni tog restorana košta čak 2,130 dolara. Šta toliko košta i kako se postaje najbolji kuvar za Euronews Srbija govorila je Milana Čugalj. Ona je pobednica takmičenja na nedavno završenoj vinskoj viziji Otvorenog Balkana, a u emisiji Hajde da razgovaramo gostovao je i Velibor Ivanović iz Kulinarske federacije Srbije.
Milena je na početku razgovora rekla da je zamisao takmičenja bila da se predstavi neko naše tradicionalno jelo na savremeni način. Inspiracija za njeno jelo bila je jagnjetina sa ražnja.
"Segmenti koji su se nalazili oko glavnog proteina, odnosno jagnjetine, činili su tu priču da prikažemo život jagnjeta, odnosno hranu jagnjeta koju je konzumiralo tokom svog životnog ciklusa i u toku nekih godišnjih doba... Sve je bilo zaokruženo sosom na bazi crvenog vina, naše domaće autohtone sorte Slankamenka, kako bi se postigao ukus dima sa ražnja. Čitav tanjir bio je infuzovan dimom od hikorije i ruzmarina, tako da je to dalo nekako i vizuelno lepe efekte, ali i svakako i ukusu", rekla je Čugalj.
Dodaje da je konkurencija ove godine bila izuzetno velika - bilo je više od 30 takmičara, a sa njom je bilo još troje takmičara sa Prirodno-matematičkog fakulteta.
Velibor Ivanović istakao je da je Kulinarska federacija Srbije ponosna na rezultate koje ostvaruju sve mlađe kolege sa Katedre za gastronomiju na Prirodno-matematičkom fakultetu, ali i napor i trud studenata i želja koje oni pokazuju kako bi se takmičili na ovakvoj vrsti takmičenja.
Prema njegovim rečima, tajna je zadržati se na našim područjima, našim namirnicama, tradicionalnom kvalitetu koji je ono što održava našu gastronomiju.
"Ako pogledamo, sve više turista koji dolaze na naše krajeve nisu zadovoljni samo ukoliko vide predivne predele naše prirode koja je božanstvena, ali prosto žele još nešto da vide, a to su upravo ti autohtoni proizvodi, jela i gastronomija na kojoj mi moramo zaista da budemo ponosni. Pomenuli ste i vina, zaista veliki broj vinograda koji se nalaze na našim planinama je ono što odlikuje zapravo samu ponudu gastronomsku", rekao je Ivanović.
Kada su u pitanju Mišelinove zvezde i njihovi kuvari, jelo iz najave koje je koštalo 2.130 dolara je snežni morski rak, omiljeno jelo japanske kraljevske porodice.
Inače, Mišelinove zvezdice su najveće i najvrednije priznanje u kulinarskom svetu koje dobijaju restorani sa pestižnom ponudom i uslugom.
"Japanski restoran je najskuplji trenutno na toj Mišelinovoj listi restorana. Međutim, kada govorimo o finom obedovanju, sama kolevka je zapravo Francuska, odakle je sve krenulo, zahvaljujući Cezaru Ricu, i mnogo faktora utiče na visoku cenu obruka. Naravno, na ostvarivanje pogodnosti i sreće da dobijete Mišelinovu zvezdu utiče isključivo ukus vaših namirnica, odnosno početnih sirovina, ali i gotovog jela, dok na cenu koštanja celog proizvoda, odnosno usluge, utiče mnogo faktora", ističe Ivanović.
Kako kaže, postoje mnogi faktori i uslovi koji treba da se zadovolje da bi jedan restoran dobio makar jednu Mišelinovu zvezdu, pa čak i preporuku.
"Inspektori su tajni. Niko od nas ne zna, ne možemo baš sa sigurnošću reći, ali ljudi koji se bave gastronomijom, retko će znati ko je inspektor koji je došao da proba jelo. Vrlo često ćemo videti kasnije kada se stekne ta zvezda. U intervjuima mnogi nikada nisu upoznali svog inspektora koji je probao jelo. Ocenjuju lokalne namirnice i ukus. To je ono što je najbitnije. Naravno, i sirovina koja se koristi, osnovna sirovina koja ne znači uvek kvalitetno jelo, ali je dobar preduslov za to".
Kompletnu emisiju pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)