"Pokušaj hibridnog rata": Kome ide u prilog eksplozija na kanalu kod Zubinog Potoka i hoćemo li saznati rezultat istrage
Komentari02/12/2024
-20:00
Eksplozija kod Zubinog Potoka, na kanalu Ibar-Lepenac, je pokušaj velikog hibridnog rata na našu zemlju, tvrdi predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Vlast u Prištini optužuje Beograd za eksploziju i najavljuje opsežnu istragu, a za to vreme, na severu Kosova i Metohije pojačano je prisustvo kosovske policije. Kako javlja reporterka Euronews Srbija, na KiM trenutno ima struje, ali tamo gde ima vode ona nije za upotrebu, odnosno piće.
Pretraga terena oko mesta eksplozije na kanalu završena je juče, potvrdio je za Euronews Srbija zamenik direktora kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
Ovaj događaj otvorio je niz nedoumica - od toga da se postavlja pitanje može li se verovati organima privremenih prištinskih institucija da će voditi temeljnu i nepristrasnu istragu, preko toga šta je zaista navodno zaplenila Kosovska policija u sklopu akcije posle napada, do čak pitanja da li poslednji napad ima veze sa predstojećim izborima na KiM, kako tvrde neki poznavaoci prilika.
Ovo je bila i tema jutarnjeg programa Euronews Srbija o kojoj su govorili politikolog Ognjen Gogić i Srđan Simonović iz Humanog centra "Mitrovica".
Simonović kaže da se niko ne oseća prijatno kada se desi ovako nešto. Navodi da su građani pogođeni situacijom i naglašava da šta god da se desi, i kakav god potez jedna od dve strane da odigra, građani, naročito na severu su ti koji plaćaju cenu.
"Ja bih se osvrnuo na to da imamo nenormalno visoko prisustvo policije koje nikad nismo imali, ali ne samo u Zubinom Potoku. Zvečan je posebno pogođen, ja baš ovog jutra dolazim iz Zvečana, ja mislim da sam na relaciji od možda eto nekoliko stotina metara video nekoliko desetina policajaca koji su bili raspoređeni u tri ili četiri grupe, naravno svi pod maskama, svi u punoj ratnoj opremi, što na neki način i ne može da se komentariše u smislu da se opravda, kada se nešto ovako desi. Međutim, da se takva presija sprovodi u svim mestima na severu, to je malo za upitati se", rekao je on.
"Čudno da izađu odmah za optužbama, a da sutradan nemaju nijedan dokaz"
Govoreći o ovom događaju, kao i obraćanju kosovskog premijera Aljbina Kurtija, Gogić kaže da je Kurti napravio jednu kontradiktornost.
"On je ponovio svoje optužbe. On je, dakle, ostao pri tim ocenama koje je dao još prve večeri, ali je rekao da nema dokaza. Onda se postavlja pitanje kako vi znate ko je počinio taj čin, a nemate nijedan dokaz koji to dokazuje. Ovo se prvo desilo u Zubinom Potoku, međutim, ovde je zapravo najznačajnije to što je reč o prostoru koji u potpunosti kontroliše Priština. Dakle, to je ono što se kaže u rukama vlasti iz Prištine. Oni su jedini u prilici da prikupe dokaze i da pokažu šta se dogodilo. I zaista je, najbolje rečeno, čudno da oni u petak izađu sa jako teškim optužbama i tvrdnjama, a da nekako dan kasnije oni nemaju ni jedan dokaz s kojim to mogu da potkrepe", naveo je Gogić.
Podsetio je i u kojoj meri je kosovska policija prisutna na severu KiM, posebno u delu oko jezera Gazivode gde se ovo i dogodilo.
"Tamo su nikle baze kosovske policije. Tu je, recimo, došlo do ekspropriacije zemljišta gde bi napravili baze. Napravljene su stanice, napravljeni su punktovi policije, raspoređena je specijalna policija sa blindiranim vozilima. Dakle, vi ne možete da prođete ne znam koliko kilometara oko jezera Gazivode, a da vas ne zaustavi policija. I onda je zaista neshvatljivo da je neko mogao da unese eksploziv, postavi ga, aktivira ga i da nestane bez traga, a da to niko od policajaca nije primetio, a pritom postoji i taj obaveštajni rad. Postoje kamere, dronovi, prisluškivanje telekomunikacijskih veza itd. Tako da je zaista ovde jedna vrlo nezahvalna pozicija za Prištinu, moram da kažem, da oni objasne da su pored svog tog gomilanja policije uspeli da naprave takav propust da im se neko provuče između nogu i da ode bez traga i napravi ovakav čin. Beograd će verovatno u blagovremeno i sam da izađe sa svojim saznanjima ukoliko Priština to ne bude učinila", istakao je Gogić.
Gogić je istakao i da kanal vodi vodi do vodovoda u Južnoj Mitrovici, da je pijaćom vodom obezbeđivao niz opština, te da su ovde više pogođeni Albanci nego Srbi.
"Ostali su bez vode Zvečan i Severna Mitrovica, ali čitav ovaj pojas gde žive Albanci, dakle Vučitrn, Obilić, Kosovo Polje, Srbica, Glogovac, Južna Mitrovica, deo Prištine. I oni su svi ostali dan ili dva bez vode i postojala je opasnost da će ostati bez struje. Zato što ta voda se koristi takođe za hlađenje termoelektrane Obilić koje ne može da radi bez dotoka vode. Tako da, zaista je reč o događaju koji je pogodio desetine. Jedino je dobro to što su oni zaista uspeli da saniraju to relativno u kratkom roku. Ali ono što je mene, i tu bih želeo da završim i poentiram, dakle, najviše uplašilo ovde jesu razmere tih socijalnih i humanitarnih posledica. Zato što je reč o desetinama, ako ne i većem broju Albanaca koji su ostali bez struje i vode potencijalno zbog nečega što se desilo u srpskoj sredini. Dakle, možete zamisliti bes", rekao je on.
"Uloga KFOR-a ključna iz više razloga"
KFOR je, inače, potvrdio da je Priština tražila ovlašćenje za potencijalno slanje KBS na sever, što oni nisu odobrili. Na pitanje može li KFOR da zaštiti Srbe na KiM u ovom trenutku, Gogić kaže da je uloga KFOR ključna iz više razloga.
"Generalno, KFOR je naravno isto smanjio svoje prisustvo, ali i dalje ima tu značajnu ulogu u tom čuvanju prisustvom. Dakle, kada se KFOR negde pojavi, kada oni prošetaju, samo se provozaju, svi se nekako pomere. I to sam baš primetio iz iskustva da, recimo, specijalna policija ne voli da bude blizu KFOR-a, zato što postoji uvek rizik od nekog incidenta, a ne žele da im se pripiše bilo šta u prisustvu KFOR-a. KFOR se jučer oglasio sa saopštenjem da je potvrdio navod da je vlada u Prištini tražila da se KBS tamo rasporedi na sever Kosova, da je KFOR to odbio. Već prvo veče, u petak, dakle, je Priština saopštila da jedna od mera koju može preduzeti to da se rasporedi KBS u tim tačkama kako su rekli kritične infrastrukture. A i juče je Aljbin Kurti na konferenciji za novinare konstatovao to da KBS ne može samoinicijativno da ode na sever, nego mu treba odobrenje KFOR-a. Deluje zapravo kao da je jedan od motiva, ciljeva ove akcije bio to da se legitimizuje prisustvo KBS-a na severu", rekao je Gogić.
Govoreći o tome da li će ovakvi i slični incidenti postati učestali kako se budu približavali izbori na KiM, Simonović ističe da nas iskustvo uči da kada god se desi pad rejtinga, onda se Srbi na severu pritisnu i time se vešto prikrije slab životni standard i sve ono sa čim se suočava većinski albanski narod.
"Ali onda kada se pažnja usmeri na sever, kada se sever kriminalizuje do poslednjeg čoveka i kada se prikazuju uspešne akcije policije, onda taj rejting nekako se ili održava ili raste. Tako da, to su političke igre koje su prilično normalne za naše podneblje ovde, ali kao što sam rekao i pre, na kraju dana mi imamo situaciju u kojoj Srbi, naročito sa severa Kosova, ali ne samo sa severa, već i sa juga, polako napuštaju", istakao je on.
Kada je reč o istrazi, Simonovi kaže da misli da ćemo saznati "dve poluistine ili istine".
"Jedna će doći naravno iz Beograda, druga iz Prištine. Lično mislim da pravu istinu i prave motive ovog akta nećemo saznati, bar ne najšira javnost. Tako da nisam siguran da će se izaći sa pravim rezultatima koja istraga daje", rekao je on.
I Gogić kaže da ne može da se ne poveže ovo sa predstojećim parlamentarnim izborima na Kosovu i sa činjenicom da je došlo do jedne stagnacije u rejtingu vladajuće stranke, kojoj uopšte nije odgovarala ni pobeda Donalda Trampa u SAD.
"Zaista je delovalo kao da vladajuća stranka nema neke nove teme, pogotovo što nisu uspeli sa, recimo, onim akcijama da otvore most na Ibru. I kao da je bilo potrebno da nekako podstaknu svoj rejting sada kad ulazimo zapravo u pravi period kampanje. Naravno, to su sve spekulacije da kažemo da je sad zbog toga sve ovo dogodilo. Ali zaista je postojao taj momenat da vi možete da ovo iskoristite da kod svojih birača stvorite ozlojeđenost. I da im kažete ponovo, evo šta vam Srbi rade, zbog Srba ostajete bez struje i vode, glasajte za mene da pošaljem vojsku na sever Kosova, da to vam Srbi više nikad ne urade. Dakle, zaista to može da se shvati kao jedan politički manevar. Naravno, tu sad se pita nešto i opozicija. Opozicija može vrlo lako da okrene tezu", kaže Gogić.
Govoreći o reakcijama međunarodne zajednice, Gogić ističe da su one bile dosta uzdržane i oprezne.
"Oni su svi saglasili i rekli su nekoliko stvari. Prvo, svako je osudio, kao što je i Beograd osudio, kao što su Srbi i Kosovu osudili. Izazvali su svi solidarnost sa pogođenim stanovništvom, koje su naravno i Srbi i Albanci, ali oni su svi takođe pozvani na temeljnu, nepristrasnu istragu, kako se govori u saopštenjima, i niko nije prejudicirao krivicu", rekao je on i dodao da činjenica da KFOR nije prihvatio da se KBS rasporedi na sever, već je sam preuzeo na sebe da tu bude, ipak ukazuje da postoji sumnja na tu verziju događaja sa kojom je Priština izašla.
Komentari (0)