Politika

Gujon: Jasno je da je protiv Srbije pokušan hibridni rat i da Beograd nema nikakve veze sa incidentom

Komentari

Autor: Tanjug

02/12/2024

-

10:43

Gujon: Jasno je da je protiv Srbije pokušan hibridni rat i da Beograd nema nikakve veze sa incidentom
Tanjug video - Copyright Tanjug video

veličina teksta

Aa Aa

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon izjavio je danas da je jasno da je protiv Srbije pokušan hibridni rat i da Beograd nema nikakve veze sa incidentom na kanalu Ibar-Lepenac, kao i da je tim povodom Kancelarija odmah reagovala i uputila saopštenje svetskim medijima.

Gujon je rekao da je Kancelarija poslala saopštenje na francuskom, italijanskom i engleskom jeziku svetskim medijima koji su objavili lažnu vest Aljbina Kurtija da je Srbija izazvala incident na kanalu Ibar-Lepenac.

''Trudili smo se da svi mediji, koji su objavili nešto negativno o Srbiji, objave reakciju predsednika države Aleksandra Vučića i ministra spoljnih poslova Marka Đurića, što su i učinili. Time smo na neki način sanirali štetu'', rekao je Gujon za TV Prva.

On je naglasio da je očigledno da Priština pokušava da okupira sever KiM sa kosovskim bezbednosnim snagama što je, kako je ukazao, protivno međunarodnom javnom pravu i Rezoluciji 1244 po kojoj samo KFOR može da bude vojna sila na prostoru AP KiM, kao i da je cilj da se Srpska lista proglasi terorističkom organizacijom.

''Takođe, radi se o izbornom inženjeringu Kurtija koji pokušava da mobilizuje izborno telo pred izbore koji se održavaju na KiM u februaru sledeće godine'', rekao je Gujon i dodao da je zbog agresivne politike Aljbina Kurtija u prethodne dve godine 14 odsto Srba sa severa pokrajine napustilo svoje domove.

Ukazao je da je i francuski list ''Figaro'' objavio da je kršenje međunarodnog javnog prava počelo na AP Kosovo i Metohija tako što je bez odoborenja Saveta bezbednosti UN bombardovan Beograd, da su bombardovani civili, kao i da su 2008. godine pokušali da otcepe deo Srbije stvaranjem takozvanog Kosova.

"Ispravljamo sliku o Srbiji, koja je moderna i uspešna zemlja"

Na pitanje kakav je danas odnos francuskih i svetskih medija prema dešavanjima na AP KiM, Gujon je rekao da su pre 20 godina svi mediji bili ''na liniji'' da su Srbi loši, a Albanci dobri momci, ali da danas postoji razlika.

''Nije još idealno, ali idemo u dobrom pravcu, radimo kako bismo promenili taj odnos i predstavili realnu sliku i istinitu priču o dešavanjima u Srbiji i zato je osnovana naša kancelarija'', rekao je Gujon.

Dodao je i da se ceo svet menja, da se zapad menja i da je prošlo vreme kada su svi verovali u ono što objavi CNN.

"To nam omogućava da ispravimo krivu sliku o Srbiji koju su stvorili i da promovišemo Srbiju kao  modernu i najuspešniju zemlju u regionu koja se ne odriče svoje kuture i koja može da razgovara sa svima, sa Vašingtonom, Moskvom, Pekingom", rekao je Gujon i dodao da je ta pozicija jedinstvena u Evropi i svetu.

Govoreći o izložbi o srpskim manastirima na KiM priređenoj u Unesco povodom 20 godina od upisa manastira Visoki Dečani na Uneskovu listu svetske baštine, kao i upisa manastira Pećka patrijaršija i Gračanica i crkve Bogorodica Ljeviška na listu svetske baštine u opasnosti on je rekao da je činjenica da je Unesko prepoznao ta kulturna dobra srpskog naroda i da ih treba čuvati, jer su bili pogromi 2004. godine kada su spaljivani srpski manastiri i crkve.

"Ono što je Notr Dam u Parizu, to je Bogorodica Ljeviška Srbima u Prizrenu'', rekao je Gujon.

Dodao je da u Evropi nema mesta na kojem je kulturna baština ugroženije nego na AP KiM i da na zapadu nisu svesni toga zbog čega su, istakao je, takve izložbe potrebne.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija