Aktuelno

Silovanje maloletnice u Prištini diglo region na noge: Bukte protesti, okupljeni zahtevaju smene i zaštitu žrtava

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/09/2022

-

18:18

Silovanje maloletnice u Prištini diglo region na noge: Bukte protesti, okupljeni zahtevaju smene i zaštitu žrtava
Silovanje maloletnice u Prištini diglo region na noge: Bukte protesti, okupljeni zahtevaju smene i zaštitu žrtava - Copyright Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Dok više hiljada ljudi već danima protestuje ispred zgrade kosovske vlade u Prištini zbog silovanja jedanaestogodišnje devojčice u ovom gradu "neblagovremene reakcije institucija u slučajevima nasilja nad ženama i decom", na Kosovu i Metohiji zabeležen je novi sučaj seksulanog nasilja u opštini Istok.

Protesti su buknuli nakon jezivog zločina kada je pet muškaraca zlostavljalo maloletnu devojčicu, iz Prištine proširili su se i u Tiranu i Skoplje. Organizatori protesta traže legalizaciju upotrebe i distribucije biber spreja za samoodbranu, razrešenje policijskih službenika nadležnih za ovaj slučaj, formiranje specijalizovane policijske jedinice za seksualno nasilje, sigurnost, pravdu i rehabilitaciju za žrtve seksualnog nasilja, kao i uvođenje predmeta seksualnog nasilja u školama.

Sa transparentima u rukama okupljeni traže i ostavke sudija, tužilaca i pripadnika policije, umešanih u ovaj slučaj.Prema saopštenjima policije, jedanaestogodišnja devojčica zlostavljana je 27. avgusta u prištinskom parku od strane petorice muškaraca, od kojih su trojica maloletni, a koji su privedeni i određena im je mera pritvora u trajanju od 30 dana. Kosovska policija je takođe saopštila da je ova devojčica već jednom prijavila zlostavljanje 21. juna, kada je napadnuta od strane šestorice muškaraca, koji čak nisu ni u pritvoru.

"Ovo je problem celog društva"

Građani Prištine sa kojima je reporterka Euronews Srbija razgovarala užasnuti su zbog silovanja jedanaestogodišnjeg deteta.

"Veoma je tužno da se incident dogodio i to je alarm za društvo, da više govore o vrednostima i kako tretirati jedni druge. Ovo je problem albanskog društva kako da edukuju svoju decu, šta je u redu, a šta nije", kaže jedan stanovnik Prištine.

Euronews

 

"I ja sam majka i moje dete ima 11 godina. Ovo nije normalno. Ne mogu da verujem šta se dešava. To su divljaci, nisu ljudi", dodala je druga sugrađanka.

„Bez obzira koje je neko vere ili nacije, ja osuđujem, jer, dete je dete“, rekao je za Euronews Srbija još jedan građanin Prištine.

Klinička psihološkinja Brikena Hoti, izjavila je za medije na albanskom da je užasnuta, što je zlostavljana devojčica, posle samo 16 dana od užasnog događaja, saslušavana u policiji bez prisustva psihologa.

"Seksualni napad može dovesti do brojnih problema koji mogu trajati ceo život, kao što su anksiozni poremećaji, depresija, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), poremećaji u ishrani i spavanju, pokušaji samoubistva", rekla je ona i dodala da i pored velikog broja nezaposlenih psihologa, "oni još uvek nisu deo relevantnih institucija gde je njihova služba neophodna, kao što su škole, regionalne bolnice, centri za mentalno zdravlje, mnoge klinike, zatvori, policijske stanice".

"Satanizovanje žrtve"

Hoti je takođe istakla da je u ovakvim slučajevima najvažnija podrška porodice, ali da zbog patrijarharnog vaspitanja i stereotipa, postoji bojazan da na Kosovu žrtva često bude "satanizovana i proglašena krivom“.

Da psihološkinja Hoti ima pravo, govore brojni komentari na društvenim mrežama, u kojima se zlostavljana devojčica optužuje da je izazivala silovatelje. Zbog svih informacija poslednjih dana, čitav Balkan se podigao na noge, a protesti se u Prištini održavaju svakodnevno.

"Mi dobro znamo da je ovo nasilje učinjeno uz posredovanje države. Ipak, konačno poručujemo da ovo nasilje više nećemo tolerisati. Ova država i ova vlast moraju da odgovaraju i da nam konačno pokažu gde se pozicioniraju. To se može učiniti odmah, tako što ćemo započeti implementaciju svih naših zahteva kao polaznu osnovu za promenu pravca države ka tretmanu bezbednosti žena i devojčica", rekla je na protestu Fjola Mucaj iz NVO Udruženje za feminističku misao i akciju.

Protesti i u Albaniji i Severnoj Makedoniji

Protesti su se proširili i na zemlje regiona, gde su isti zahtevi zatraženi i u glavnim gradovima Albanije i Severne Makedonije.

Samo deset dana posle silovanja jedanaestogodišnje devojčice u Prištini, Kosovska policija je u svom izveštaju objavila da su u Gnjilanu uhapšena dvojica odraslih muškaraca za silovanje maloletne ženske osobe. Na osnovu prijave, kako se navodi u policijskom izveštaju, silovanje se dogodilo u martu i aprilu ove godine.

Vlada Kosova traži hitno usvajanje Zakona o proveri rada sudija i tužilaca. Kosovski premijer Aljbin Kurti i ministarka pravde u kosovskoj vladi Aljbuljena Hadžiu izjavili su na vanrednoj konferenciji za novinare održanoj u nedelju da očekuju još ostavki, među njima i onu glavnog tužioca.

"Preko 140 tužilaca je dozvolilo zastarevanje predmeta za slučajeve silovanja, pa ne čudi što građani Kosova traže ostavke u tužilaštvu i pravosuđu. Više od polovine sudija na Kosovu je izreklo uslovne kazne, novčane kazne ili su dozvolili da predmeti zastare u slučajevima seksualnog nasilja", izjavio je Aljbin Kurti na konferenciji za medije.

Ministarka pravde navodi da Tužilaštvo nije reagovalo na vreme.

"Zbog toga je izuzetno važno da glavni tužilac Osnovnog tužilaštva u Prištini podnese ostavku. Mi, takođe u okviru MUP-a identifikujemo odgovorna lica koja mogu biti na ovaj ili onaj način u vezi sa ovim slučajem, kako bismo i protiv njih preduzeli mere", naglasila je Hadžiu.

Premijer i ministarka pravde najavili su da će Nacrt zakona o proveri (veting) rada sudija i tužilaca uputiti na usvajanje Skupštini Kosova. Povodom kritika Aljbina Kurtija prema kosovskom pravosuđu, oglasili su se Tužilački savet Kosova i glavni tužilac navodeći da su premijerove tvrdnje neproverene i nepromišljene.

"Prema podacima o krivičnim delima za slučajeve seksualnog nasilja od 2017. do prve polovine 2022. godine, procesuirana su četiri slučaja koji se odnose na seksualno nasilje. Naglašavamo da su informacije koje je izneo premijer netačne, nemaju nikakve veze sa realnošću i potpuno su nepravedne prema tužilačkom sistemu. Tužilački savet Kosova i državni tužilac obaveštavaju premijera i Vladu da zvanična statistika nije sačinjena sa predrasudama, već je verifikovana, analizirana na profesionalan način i odobrena na sastancima otvorenim za javnost od strane Tužilačkog saveta Kosova", navedeno je u saopštenju Tužilačkog saveta Kosova.

Do sada su u vezi sa ovim slučajem ostavke podneli direktor policije Samedin Mehmeti i bivši direktor Uprave za postupanje sa zatvorenicima i maloletnicima, Alji Gaši.

Jula ove godine u izveštaju Misije Evropske unije na Kosovu (EULEX) naslovljenom "Oocena postupanja pravosudnog sistema u slučajevima silovanja na Kosovu“, navodi se da je u poslednje tri godine povećan broj prijavljenih silovanja na Kosovu i do 87 odsto. Ukupno je prijavljeno 228 slučajeva, a kako je navedeno u izveštaju, jedan od najvećih problema je što se na procesuiranje takvih slučajeva čeka dve godine i više.

Komentari (0)

Srbija