Novi slučaj lažnih potvrda o vakcinaciji: Sumnja se da je pet osoba u Kuršumliji koristilo već poznatu šemu
Komentari01/04/2022
-07:04
Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Nišu pokrenulo je predistražni postupak protiv petoro zdravstvenih radnika iz Kuršumlije za koje se sumnja da su izdavali lažne potvrde o vakcinaciji i testiranju na virus korona (antigenski i PCR testiranja).
Kako je za Euronews Srbija rečeno u Višem javnom tužilaštvu u Nišu, osimnjičeni su već saslušani, dali su izjave, a zamenik tužioca vodi postupak prikupljanja dokaza.
"U okviru predistražnog postupka preduzimaju se dokazne radnje vezano za pet lica koja se terete za ta dela. Dvoje se terete za krivično delo zloupotreba službenog položaja, dva lica za krivično delo trgovina uticajem i jedno lice za falsifikovanje isprava", kažu u Višem javnom tužilaštvu.
Navode da je reč o troje zaposlenih iz Doma zdravlja u Kuršumliji i dvoje iz privatnih zdravstvenih ustanova. Sumnja se da je petoro zdravstvenih radnika, među kojima ima i lekara, izdavalo lažne potvrde o vakcinaciji osobama koje nisu vakcinisane i lažne potvrde o antigenskom ili PCR testiranju osobama koje nisu uradile testiranje.
Lažne potvrde o vakcinaciji i testiranju, navodno, nisu samo izdavane osobama iz Kuršumlije već i onima koji su dolazili sa teritorije Kosova i Metohije. Radilo se po razrađenoj šemi da osoba dođe na vakcinalni punkt po svoju vakcinu, da je zdravstveni radnici zavedu kao da je primila cepivo iako nije, a da se doza vakcine uništi.
Uprava DZ: Ne znamo o čemu se radi
U upravi Doma zdravlja Kuršumlija tvrde da nisu obavešteni o predistražnom postupku protiv njihovih zdravstvenih radnika, ali su potvrdili za Euronews Srbija da je bila inspekcija.
"Znam za prijavu protiv jednog doktora, koji ne radi kod nas. I ja sam kontrolisala i sve je sprovedeno elektronski i papirološki, tako da ne znam o čemu se radi", rekla je za Euronews Srbija direktorka Doma zdravlja Kuršumlija dr Uradija Petrović.
Ovo nije prvi put da se pojedini zdravstveni radnici sumnjiče za takve malverzacije. Najpre je početkom februara stigla vest da je uhapšen direktor doma zdravlja u Kovačici i troje zaposlenih u toj zdravstvenoj ustanovi, zbog sumnje da su za 300 evra prodavali potvrde o vakcinaciji osobama koje nisu vakcinisane. Uhapšeno je i pet kupaca.
Nedelju dana kasnije, još jedno hapšenje. Doktorka iz Kaća uhapšena je zbog sumnje da je izdavala kovid potvrde nevakcinisanima i za to dobijala novčanu nadoknadu. Oglasili su se i nadležni iz Doma zdravlja Novi Sad koji kažu da su od građana dobili informaciju o nepravilnostima u radu doktorke. Pokrenuta je interna kontrola u utvrđene zloupotrebe.
U javnosti su mnogo ranije počele spekulacije da je potvrdu o vakcinaciji moguće dobiti i da se ne primi cepivo protiv virusa korona i to po istoj šemi: pronađe se tim koji radi na imunizaciji - lekar i medicinska sestra i oni za novčanu nadoknadu evidentiraju da je osoba primila vakcinu iako nije. Tako su do Digitalnih kovid sertifikata dolazili i oni koji nisu vakcinisani, a koji su bili spremni da plate.
"Od takvih primera se treba ograditi"
U Lekarskoj komori Srbije ranije su za Euronews Srbija rekli da njima nije bilo prijava o zloupotrebi i falsifikovanju potvrda o vakcinaciji. Direktor Lekarske komore Srbije dr Milan Dinić rekao je da je dobro što su počinioci otkriveni i što će odgovarati za svoje postupke.
"Od takvih primera se moramo jasno ograditi, distancirati i sankcionisati. Inače kako drugačije da se zaštititi profesija koja se ovakvim primerima stavlja na stub srama", rekao je on.
U javnosti se vodila polemika zašto se za kovid sertifikate priznaju samo potvrde o PCR ili antigenskom testiranju iz državnih, a ne i privatnih laboratorija.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Mirsad Đerlek je tada za Euronews Srbija rekao da je glavni razlog za to smanjenje šanse za eventualnu zloupotrebu.
Đerlek je podsetio da su u martu prošle godine na vakcinalnom punktu na beogradskom Sajmu, privedene dve osobe zbog falsifikovanja potvrda o vakcinaciji. U pitanju su bili volonteri koji su na Sajmu radili na unosu podataka u sistem, a koristili su taj položaj kako bi podatke o vakcinaciji i revakcinaciji građana upisivali bez njihovog prisustva. Kod jednog volontera su pronađene četiri lažne potvrde o vakcinaciji.
Kod drugog, policija je pronašla dve falsifikovane potvrde. On je priznao da je sebi, svom fizioterapeutu i njegovoj supruzi, napravio lažne potvrde o vakcinaciji i revakcinaciji, jer, kako je obrazložio, "oni ne žele da se vakcinišu, ali žele da putuju".
Komentari (0)