Marković Stojanović o slučaju doma za stare u Barajevu: U Srbiji aktivno svega 20 inspektora
Komentari14/02/2025
-14:43
U akciji policije i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu juče je uhapšeno četvoro zaposlenih u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zbog postojanja osnova sumnje da su u periodu od januara 2014. do decembra 2024. godine iskorišćavanjem službenih ovlašćenja i nevršenjem službene dužnosti omogućili obavljanje delatnosti Domu za stara lica u Barajevu u kojem je u januaru u požaru stradalo osam korisnika te ustanove.
O ovom slučaju za Euronews Srbija govorila je Slađana Marković-Stojanović iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja koja je istakla da u Srbiji nema dovoljno inspektora, a pogotovo u socijalnoj zaštiti.
"Što se tiče inspekcije, sve inspekcije rade u skladu sa zakonom o inspekcijskom nadzoru i svaka inspekcija ima svog načelnika inspekcije. Naravno, što se tiče socijalne zaštite, ona se nalazi inspekcija socijalne zaštite, nalazi se u sklopu sektora za socijalnu zaštitu, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Inspektora nema dovoljno, posebno ih nema dovoljno u socijalnoj zaštiti, odnosno inspekcije socijalne zaštite nema dovoljno. Više puta smo izneli podatak da je aktualno u Srbiji svega 20 inspektora socijalne zaštite, od toga osam koji rade povremene poslove u AP Vojvodina, dva inspektora koja obavljaju poslove inspekcije socijalne zaštite za grad Beograd i ostalih 10 koji se nalaze u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao inspektori socijalne zaštite", navela je ona.
Kada je reč o inspektorima, Marković-Stojanović je istakla da oni obavljaju svoj posao u skladu sa zakonom o državnim službenicima i istakla da njihove plate variraju zavisno od stručnosti i minulog rada. Pored toga, objasnila je da je jedan od uhapšenih vlasnika doma u Barajevu ranije bio vlasnik nelegalnog doma u Lazarevcu, koji je zatvoren 2022. godine.
"Od 20. januara 18 inspekcijskih nadzora"
Slađana Marković-Stojanović je dalje pojasnila da je u ovom slučaju inspekcija socijalne zaštite reagovala na prijavu o nelegalnom domu u Lazarevcu i zatvorila ga, dok su korisnici iseljeni na odgovarajući način, uz saglasnost njihovih srodnika i uz pomoć centara za socijalni rad.
"Od 20. januara imali smo 18 inspekcijskih nadzora i do danas još jedan, a sedam domova je već zatvoreno", dodala je Marković-Stojanović.
Istakla je da je u ovoj situaciji veoma važna koordinacija svih inspekcija, uključujući i inspekcije protiv požara, sanitarne i zdravstvene inspekcije, kako bi se osigurao usklađen rad i utvrdile sve nepravilnosti.
"Ovaj posao mora zajedno da se radi i ovaj posao mora da bude zajednički projekat svih inspekcijskih službi", navela je ona.
Za kraj je, komentarišući nedavno hapšenje troje inspektora i bivše načelnice inspekcijskog nadzora u slučaju "Barajevo", dodala da su oni uhapšeni zbog svog učešća u nezakonitim radnjama u vezi sa domom u Barajevu. Marković-Stojanović je potvrdila da je među uhapšenima i bivša načelnica inspekcije, kao i dvojica aktuelnih inspektora i jedan penzioner.
Iako je ovaj slučaj uzrokovao velike polemike u javnosti, Marković-Stojanović je istakla da će Ministarstvo za rad nastaviti da unapređuje rad inspekcija i poboljša stanje u oblasti socijalne zaštite.
Komentari (0)