PRESUDA ZA MASOVNO UBISTVO U DUBONI I MALOM ORAŠJU Uroš i Radiša Blažić osuđeni na po 20 godina zatvora
Komentari12/12/2024
-08:32
Viši sud u Smederevu danas je izrekao maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina za Uroša Blažića, koji je optužen da je 4. maja prošle godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet, a ranio 12 osoba. Blažić je osuđen za delo teško ubistvo - 20 godina, nedozvoljena proizvodnja i držanje oružja - 10 godina, otmica - 10 godina, neovlašćeno korišćenje vozila - tri godine. U jedinstvenu kaznu od 20 godina uračunava se i vreme otkako se nalazi iza rešetaka.
U ovom postupku se sudilo i njegovom ocu Radiši Blažiću koji je takođe dobio maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. Reč je o prvostepenim presudama. Radiši Blažiću se sudilo zbog sumnje da je nabavio oružje kojim je njegov sin počinio zločin i koje je pronađeno u porodičnim kućama. Dvanaest godina za nedozvoljenu proizvodnju, držanje i promet oružja i deset godina za teško delo protiv opšte bezbednosti, preinačeno je takođe u jedinstvenu kaznu od 20 godina.
Presudu je jednoglasno donelo sudsko veće. Na početku njenog izricanja sudija Lidija Jovanovski, rekla je da ova kazna jedina moguća koja može da se izrekne orkivljenima.
Takođe, sudija je tokom čitanja presude, nabrojala i koje sve povrede su zadobile žrtve masakra u Malom Orašju i Duboni. Ono što je moglo da se čuje danas je i da su mnogi i dalje na kompleksnim lečenjima, a mnogi od njih imaju i trajne posledice.
Prvostepeni postupak završen je nakon četiri meseca od početka i godinu dana i sedam meseci nakon masovnog ubistva. Kako je jedan od punomoćnika rekao, Blažići imaju sada pravo na žalbu i to u roku od 15 dana nakon izricanja presude.
Brojni članovi porodica su danas tokom iščitanja presude izlazili iz sudnice, jer nisu mogli ponovo da slušaju i proživljavaju sve ono što se dešavalo 4. maja prošle godine. Jedan od punomoćnika oštećenih Nebojša Perović rekao je da su Blažići po zakonu dobili maksimalnu kaznu zatovora, ali navodi da ona nije dovoljna.
"Živimo u vremenu kada zakonska rešenja nanose bol a to je presuda od 20 godina za devet ubijenih i 12 teško ranjenih. Ova presuda mora da bude poruka svima u našoj državi da hitno mora da dođe do promene krivičnog zakonodavstva i da više nemamo privilegovane ubice", rekao je Perović.
O visini kazne govorio je i Saša Panić, otac Milana i Kistrine Panić iz Dubone, koje je ubio Uroš Blažić i koji je rekao da pravda nikada ne može u potpunosti da bude zadovoljna.
"Adekvatna kazna za njih ne postoji, i po 20 godina je za obojicu malo. Tužilac Konatar je izvukao zakonski maksimum, ali zakon nije adekvatan za ovakve slučajeve. Sudija je do detalja opisala šta se sve desilo te noći. On je njih razorio, uništio im je tela. Prava kazna za njih ne postoji. I smrtna kazna za njih je blaga", rekao je Panić okupljenim novinarima ispred zgrade Specijalnog suda u Beogradu.
Blažići stigli u sud pod jakom policijskom pratnjom
Kako je ranije danas izvestio reporer Euronews Srbija, Blažići su u zgradu Specijlanog suda u Beogradu stigli pod jakom policijskom pratnjom malo pre devet sati. U sud su u to vreme stigli i članovi porodice ubijenih i ranjeni, koji suđenje prate iz publike. Oni su ponovo došli u majicama sa slikama svoje dece i porukom: "Živite".
U sud su danas stigli i roditelji Angeline Aćimović koja je ubijena prošle godine u masakru u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", Natalija i Anđelko Aćimović kako bi pružili podršku porodicama.
Podsetimo, glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Smederevu Ivan Konatar je u završnim rečima sudu, 25. novembra, predložio da Blažiće osudi na maksimalne kazne zatvora od po 20 godina.
Konatar je tada rekao i da je ovo suđenje trebalo da pruži odgovore na pitanja zbog čega se tačno dogodio masakar početkom maja prošle godine, ali da se to nije desilo. Naime, kako je naveo, dobijeno je samo formalno priznanje.
"Blažić nije povukao oroz, ali je učinio da njegov sin to uradi. Kazna za njega nije odmazda. Imajući u vidu razmere tragedije, nema sankcije adekvatne ovom zločinu. Ovo je zločin bez premca. Mislili smo da to ne može da se desi u Srbiji. Ovo je bezuman akt jedne osobe koja nije mogla da uradi ništa korinso za ovo društvo. Za svoje neuspehe krivio je druge, ne sebe. Danas mu je pružena šansa da kaže, na pitanje kako je regaovao na Ribnikar, rekao je da se zgrozio, a u Whatapu je rekao samo nek se "roka", rekao je tada Konatar.
Iako je Uroš Blažić optužen za nekoliko krivičnih dela među kojima je i teško ubistvo, on može biti osuđen maksimalno na kaznu zatvora od 20 godina s obzirom na to da u trenutku izvršenja krivičnog dela nije imao navršenu 21 godinu te je po zakonu on mlađi punoletnik.
Na prethodnom ročištu završne reči iznosili su tužilac, punomoćnici oštećenih, advokati odbrane, ali i okrivljeni Blažići. Punomoćnici oštećenih, odnosno članova porodice ubijenih i ranjenih, ukupno 10 advokata se pridružilo rečima tužioca, a pojedini su istakli svoje imovinsko pravne zahteve.
Jedan od njih, punomoćnik oštećenih Nebojša Perović rekao je ranije u sudu da je Uroš Blažić "propustio priliku da bude iskren i da kaže kako se sve desilo. Ako bi nešto ublažilo bol porodicma, to bi bila cela istina kako su im deca stradala".
Branilac optuženog Uroša Blažića, Petar Luković, predložio je sudu da njegovog branjenika osudi po zakonu, dok branilac Radiše Blažića, Duško Puđa, tvrdi da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu.
Uroš Blažić je tokom ovog sudskog postupka, koji je počeo krajem maja, izneo odbranu, međutim on nije želeo da priča o zločinu, niti o motivu, već je pričao o svom ocu ističući da je on nevin i da nije znao za oružje. Njegov otac Radiša Blažić od početka suđenja negira krivicu.
"Svedoci kažu da je moj otac švercer oružja, a niko nije mu ponudio da se izjasni. Ja ne znam svoja prava, nikada nisam izlazio pred sud. Imao je druge vizije u životu. Meni je samo najdublje žao, jer ja sam taj koji je kriv. Pokušavao sam sebe na neki način proširim sliku", rekao je Uroš Blažić ranije na sudu.
Inače na jednom od suđenja, koje je bilo 14. novembra, veštak Tamara Mandić je navela da je DNK trag drugooptuženog Radiše Blažića pronađen na okviru jednog pištolja koji je veštačen.
Tog dana su saslušani i pripadnici Vojske Srbije koji su tog 5. maja 2023. godine prolazili kroz selo Dubona, odnosno u blizini kuće Radiše Blažića.
Svedoci su naveli da su tim putem išli jer su čuli da je zatvoren deo puta kojim su inače prolazili zbog potrage za Blažićem, međutim, istakli su da se nisu zadržavali kod porodične kuće Blažića. Detaljnije u posebnoj vesti.
Takođe, porodice ubijenih i ranjenih su se tokom prethodnih ročišta prisećali svega šta se desilo u noći 4. maja u selima Malo Orašje i Dubona. Svakom od svedoka, odnosno oštećenom, tada je postavljeno isto pitanje, a to je u kakvim su odnosima bili sa Urošem Blažićem, a svako od svedoka je ponovio svoj prethodni iskaz, a to je da Blažića nisu poznavali. O tome šta su govorile porodice čitajte u posebnom tekstu.
Suđenje premešteno iz suda u Smederevu u zgradu Specijalnog suda u Beogradu
Pripremno ročište u ovom slučaju je trebalo da bude održano u zgradi Višeg suda u Smederevu, međutim na samom početku ročišta, u trenutku kada je sudska straža uvela Blažića, članovi porodice ubijenih i ranjeni su nasrnuli na njih, zbog čega je suđenje prekinuto i izmešteno u zgradu Okružnog zatvora.
U toj zgradi je i održano pripremno ročište, ali je zbog male sudnice u koju nisu mogli da stanu svi oštećeni izmešteno u zgradu Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici u Beogradu, gde se objavljuje i presuda.
Urošu Blažiću optužnicom je stavljeno na teret teško ubistvo u sticaju sa krivičnim delima nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, otmica i neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila.
Njegovom ocu Radiši Blažiću stavljeno je na teret izvršenje krivičnih dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i stavljanje u promet oružja i eksplozivnih materija u sticaju sa krivičnim delom teško delo protiv opšte sigurnosti.
Na ročištu krajem avgusta Uroš Blažić je priznao krivicu za masakr koji je počinio 4. maja 2023. godine. Njegov otac Radiša Blažić rekao je tada da nema veze sa oružjem koje je njegov sin koristio i koje je pronađeno posle zločina, te se izjasnio da nije kriv po optužbi za neovlašćeno držanje oružja.
Ćorda: Njihova krivica je nesporna, sada je važno kako će presuda da bude napisana
Komentarišući izricanje presude Blažićima, advokat Stefan Ćorda rekao je za Euronews Srbija da je sada važno da presuda bude dobro napisana kako ne bi pala i postupak bio vraćen na prvostepeni. Kako je dodao, u ovom slučaju se radi o velikom interesovanju javnosti, pa i zbog toga ne bi trebalo da bude ostavljen prostor za bilo kakve nezakonitosti ili nerazjašnjene detalje slučaja.
"Njihova krivica je nesporna. Kajanje koje je izrazio je pokušaj manipualcije, ne verujem da je pravda zadovoljena ali kazna je takva kakav je zakon", rekao je Ćorda.
Kaže da pravda u ovom slučaju ne može da bude zadovoljena u punom smislu, ali jeste u zakonskim okvirma.
"Kazna je takva kakva je, takav je zakon. Ja, inače, smatram da bi zaista trebalo profilisati da za određena najteža krivična dela, koja postoje u zakonu, u nekim drugim stvarima, se pravi ta razlika u osuđivanju lica koja do 21. godine naprave i izvrše krivična dela. Dakle, ja stvarno smatram da bi neka dela trebalo da budu izuzeta od te zabrane da budu osuđena preko 20 godina, kao što su ova teška ubistva", kaže on.
Kaže da ukoliko bi odslužio punu kaznu od 20 godina, Uroš Blažić bi iz zatvora izašao sa četrdesetak, i bio bi u, kako navodi, u punoj životnoj snazi.
"Smatram da je ovde u ovakvim delima kazna, kao što je doživotni zatvor, bi bila primerena. Pa i Legija je tražio skoro da se bude oslobođen nakon dve trećine izdržane kazne. Ne zaboravite da i ovde ta mogućnost postoji. Dakle, dve trećine kazne od 20 godina je mnogo pre njegove 40. godine, gde će on biti jedan čovek u punoj fizičkoj snazi. Ja razumem da su porodice zbog toga ljute, ali i zbog činjenice da nisu dobile tačne odgovore na pitanja zašto se to desilo", rekao je Ćorda.
Komentari (0)