Psihološke posledice tragedije u Novom Sadu: "Narušen osećaj elementarne sigurnosti koji nam je jako potreban u društvu"
Komentari02/11/2024
-20:01
Psihijatar prof. dr Nevena Čalovska Hercog u razgovoru za Euronews Srbija govorila je o psihološkom uticaju tragedije u Novom Sadu kada se urušila nadstrešnica Železničke stanice u tom gradu pri čemu je poginulo 14 ljudi, među kojima i deca, a teško povređeno troje.
"Ovakvi događaji preplavljuju naciju, prvo ide potpuna reakcija, pa onda pokušaj da razumemo šta se dogodila, što je naravno praćeno intenzivnom emocionalnom reakcijom. Reagujemo emocionalno na najrazličitije moguće načine zavisno od individualne strukture, načina na koji podnosimo strahove i tugu. Vidimo i da je čitava nacija duboko pogođena ovim događajem", rekla je Čalovska Hercog.
Govoreći o kolektivnom žalovanju, Čalovska Hercog kaže da i ono ima svoje faze koje nisu tako jasno razgraničene.
"One su vrlo analogne onome što je iskustvo pojedinca i svakoga od nas ko se suoči sa gubitkom. Intenzitet, iznenadnost, preplavljenost, sveopštost... Sigurno deluje da su reakcije žaljenja i tuge duge i komplikovanije, a ovde govorimo o procesima", kaže ona i nastavlja:
"Ovo nije događaj da imamo razrešenje - u pitanju su procesi kroz koje se mora proći. Važno je da dobijemo jasne informacije koje će nam pomoći da nekako razumemo šta se dogodilo, kako bi to ličilo na događaj koji bi imao smisla. Mada, znamo da u svakoj ljudskoj tragediji smisla zapravo nema"
Kada su u pitanju porodice i prijatelji poginulih, Čalovska Hercog kaže da se njihov život traumatski promenio i da je nastao jedan diskontinuitet.
"Više ništa nije isto kao što je bilo i veoma je važno uvažiti najrazličitije emotivne reakcije koje će oni imati, poštovati njihovu patnju i nekako biti pored njih i sa njima. To je nešto što može da pomogne, a ništa ne može da zameni njihov gubitak. To je važno uvažiti", dodaje.
Na pitanje da li će se kod ljudi probuditi strah i anksioznost od, na primer, budućeg korišćenja zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, Čalovska Hercog odgovara:
"Svako od nas kada je saznao juče za ovu tragediju, sećaće se kako je saznao, gde je bio i sa kim je to komentarisao. To su kritični događaji u našim životima. Naravno da mesta koja nas na to podsećaju, izazivaju slične reakcije. Posebno je teško što imamo osećaj da je to moglo da se izbegne. Dakle, nije bio zemljotres, nije bila poplava, razume se kao greška, propust i nešto što je moglo biti sprečeno. Nije ni teroristički akt, ali maltene ima ekvivalent takvog preplavljujućeg događaja koji narušava osećaj elementarne sigurnosti koji je nama jako potreban u društvu", zaključuje Čalovska Hercog u razgovoru za Euronews Srbija.
Komentari (0)