Zvezda opet "pala" u ABA ligi: Split posle 12 godina bolji od crveno-belih

06/10/2024

-

19:13

Zvezda opet "pala" u ABA ligi: Split posle 12 godina bolji od crveno-belih - Copyright MN Press

Crvena zvezda je pobedom započela novu sezonu u Evroligi, ali je potrošnja na utakmici u Parizu očigleno bila ogromna, što se jasno videlo u nedelju popodne u Splitu, gde je regionalni šampion gostovao u 3. kolu ABA lige.

Split – Crvena zvezda 85:78 (18:16, 19:23, 23:22, 25:17)!

Dalmatinski tim je tako uspeo da savlada crveno-bele posle 12 godina i devet uzastopnih poraza od Zvezde. Poslednji put je Split bio bolji od ekipe sa Malog Kalemegdana 29. septembra 2012. godine. Hrvatski tim je potpuno zasluženo stigao do slavlja, pre svega velikim zalaganjem u odbrani i preciznim šutem sa distance, posebno u završnici.

Šenon Šorter je postigao 17 poena za "žute", David Škara 16, a po 14 su postigli Krešimir Ljubičić i Antonio Jordano.  U Ekipi Crvene zvezde Nemanja Nedović je nastavio tamo gde je stao u Parizu i sa 16 poena ponovo bio prbvi strelac ekipe, dok su Ognjen Dobrić i Jago postigli po 14.

Zvezda je dobro otvorila utakmica i povela 5:0, ali je vrlo brzo usledila serija trostrukog prvaka Evrope od 11:2, čime je domaćin prešao u vođstvo, koje je uspeo da sačuva do kraja prve deonice 18:16. Izjednačena borba vodila se u maloj dvorani na Gripama i u nastavku duela, ali je Zvezda, ipak, na odmor otišla sa dva poena u plusu 39:37.

Oba tima nastavila su u istom ritmu i u drugom poluvremenu, u kojem su Beograđani čuvali minimalnu prednost, koliko su tačno (61:60) imali uoči poslednjih deset minuta.

Nijedna ekipa nije uspevala da se odlepi i tako prelomi interesantan duel. Delovalo je da će to učiniti Jago Dos Santos, kada je vezao pet poena, ali je Split imao spreman odgovor i preko talentovanog Borisa Tišme, preciznim šutem za tri poena, vratio prednost na stranu svoje ekipe 74:71, na 2,40 minuta do kraja.

Kada je Antonio Jordano, posle sjajne odbrane, pogodio novu trojku za plus šest, a potom opet odbranio koš, bilo je jasno da će Zvezda teško do trijumfa i da je mnogo bliža drugom porazu u ABA ligi posle samo tri utakmice. U penal završnici drhtala je ruka gostima, dok kod domaćina to nije bio slučaj.

SPLIT: Šorter 17, Jordano 14, Katić, Tišma 5, Klepo, Kučić 2, Vuko 5, Perkušić, Škara 16, Kapusta 12, Ljubičić 14.

CRVENA ZVEZDA: Miler-Mekintajer, Kenan 9, Teodosić 3, Davidovac 6, Mitrović 2, Kalinić, Dobrić 14, Bolomboj 4, Daum 9, Plavšić 1, Nedović 16, Jago 14.