Festival "Gastarbajter in Film & Music" 4. decembra u Beogradu
Komentari01/12/2021
-13:20
Goethe-Institut Beograd predstavlja mini-festival "Gastarbajter in FIlm & Music" koji će se održati u subotu 4. decembra (od 17h) na Dorćol Platzu.
Na ovom festivalu biće predstavljen dokumentarni film "Here we move, here we groove" u režiji Sergeja Kresa, a potom će posetioci imati prilike da uživaju u koncertima bendova "ShazaLaKazoo" i "Balkan Beats Soundsystem" sa gostima.
"Here we move, here we groove" (Holandija 2020) je roadtrip između Berlina, Bosne i Beograda. Robert Šoko, tvorac i protagonista legendarnih "Balkan Beats" iz Berlina, već neko vreme sarađuje sa muzičarima koji su pobegli u Nemačku kao i sa drugim muzičarima iz raznih zemalja. U potrazi za novim zvukom, novim bitovima i novom inspiracijom, svesno odoleva klišeima koje mnogi ljudi u Nemačkoj i dalje povezuju sa "muzikom sa Balkana".
U ovom fascinantnom portretu, bosanski filmski reditelj Sergej Kreso prati Roberta Šokoa na putu do njegovih korena i opisuje na koji način različitost muzičkih tradicija pojedinih muzičara utiče na današnje kulturno zajedništvo u Berlinu i drugde.
Projekcija filma 4. decembra je u 17.30, a potom će uslediti razgovor sa rediteljem.
"ShazaLaKazoo", kvartet iz Beograda i Berlina, najavljen je za 20 sati. Ovaj sastav izvodi elektronsku ple-snu muziku, začinjenu melodičnim aromama Balkanskog poluostrva, ritmovima Latinske Amerike i Podsaharske Afrike kao i tekstovima na grčkom, španskom, portugalskom i engleskom jeziku.
Njegovi članovi su: Milan Đurić (elektronski duvački instrument, bitovi, vokal), Uroš Petković (violina), Aimilija Varinaki (vokal i violina), kao i Miloš Nikolić (truba). Nastup će obuhvatati izbor kompozicija sa prethodna četiri albuma za koje su napisani novi aranžmani za ovaj kvartet, kao i pojedinačne songove sa narednog albuma koji je planiran za 2022.
Na binu Dorćol Platza od 21 sat će izaći "BalkanBeats Soundsystem" & Guests. Oni kombinuju klasične istočnoevropske džez zvuke sa modernom produkcijom kako bi dobio zvuk koji se ponekad naziva elektrosving i/ili balkanbeats.
Kao spoj istančane i dobro osmišljene produkcije Uroša Petkovića, veličanstvenog vokala Viktorije Prister i di-džej densflor senzibiliteta Roberta Šokoa, ovaj projekat je iznedrio neodoljivo plesne i globalno zarazne pesme.
Kako najavljuju organizatori, posetioce će od 22 sata zabavljati BalkanBeats Party sa di-džejem Robertom Šokoom. Ovaj naziv mu je devedesetih godina nadenuo legendarni bosanski di-džej Robert Šoko, na čije su berlinske žurke najpre dolazili imigranti sa Balkana, mahom jugonostalgičari; kasnije je Šoko proširio svoj uticaj na Nemce i druge zapadne Evropljane (Dimova 2007).
"Balkan Beats" je danas internacionalni brend koji je Šokoa odveo u mnoge evropske gradove, kao i u Njujork, Tokio i Meksiko Siti. Balkanski di-džejevi su stvorili subkulturu u kojoj se, na čak nekoliko kontinenata, uzajamno upućuju prekogranični pozivi za klupske događaje.
Ovaj događaj je pomoglo Ministarstvo spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke, a prilikom ulaza biće potrebno pokazati zeleni kovid serifikat (vakcinisan/a, preležao/la).
Komentari (0)