Aktuelno iz kulture

"Tasovcu u čast": Beogradska filharmonija postala vlasnik ekskluzivnog instrumenta

Komentari

Autor: Euronews Srbija

27/09/2022

-

11:13

"Tasovcu u čast": Beogradska filharmonija postala vlasnik ekskluzivnog instrumenta
"Tasovcu u čast": Beogradska filharmonija postala vlasnik ekskluzivnog instrumenta - Copyright Marko Đoković/Beogradska filharmonija

veličina teksta

Aa Aa

Obeležavajući godinu dana od smrti Ivana Tasovca, Beogradska filharmonija u njegovu čast 28. septembra organizuje specijalnu promociju klavira poslednje generacije Stenvej Spirio r.

Prema saopštenju Filharmonije, Tasovac je imao želju da ta institucija bude prva u regionu koja je vlasnik tog ekskluzivnog instrumenta.

"Niko kao Ivan Tasovac nije sanjao toliko veliko i smelo, inspirisan idejama koje pomeraju granice. Tako je zahvaljujući njemu, budućnost stigla u Beogradsku filharmoniju, kroz instrument koji predstavlja revolucionarni spoj umetnosti i najsavremenije tehnologije, a koji instituciju još jače etablira na poziciji lidera u inovacijama", stoji u saopštenju.

Brend Steinway & Sons uz najnoviji model klavira Spirio r, uspostavlja kompleksan sistem prenosa izvođenja iz celog sveta u visokoj rezoluciji, kao i istovremeno snimanje interpretacije i reprodukcije na samom instrumentu. Na ovom klaviru, mogu se takođe slušati istorijska izvođenja najvećih pijanista u istančanoj tehničkoj obradi visokog kvaliteta uz stvarno pomeranje dirki.

Marko Đoković/Beogradska filharmonija

 

"Iako ga, nažalost, Ivan Tasovac nije dočekao, SPIRIO r je simbol svega što je on bio – jedinstven, inovativan, avangardan. Iz ljubavi i večne zahvalnosti, kroz ovaj instrument budućnosti, Filharmonija slavi sve što joj je Ivan ostavio u zalog. Zato klavir čiji je Beogradska filharmonija vlasnik, ima ugraviran potpis Ivana Tasovca, koji je fabrika Stenvej specijalno ovim povodom izradila. Prvi tonovi koji će se na promociji čuti će, na do sada neviđeni način, biti posvećeni Tasovcu i tako će se prezentovati impresivne mogućnosti ovog klavira", stoji u saopštenju Filharmonije.

U programu koji sledi, prvi resital na novom instrumentu održaće specijalni gost, zvezda svetskih koncertnih podijuma, Kiril Gerštajn, jedan od najcenjenijih pijanista današnjice koji će, ekskluzivno ovim povodom, u Beogradu nastupiti prvi put.

Nasleđe vrhunskog pijaniste, predstavlja kombinaciju tradicionalnog ruskog, američkog i srednjoevropskog muziciranja i nezasite radoznalosti.

"Gerštajnovo sviranje se odlikuje žestokom tehnikom i proniclјivom inteligencijom, upareno sa energičnim, maštovitim muzičkim prisustvom, što ga čini najbolјim u svojoj profesiji i idealnim izborom za prvi resital na klaviru koji nosi potpis Ivana Tasovca", zaključuje se u saopštenju.

Svečano otvaranje filharmonijske sezone 

Beogradska filharmonija svečano otvara sezonu 22/23, koncertom koji posvećuje Tasovcu, u petak 30. septembra na Kolarcu  s početkom u 20 časova.

Specijalno odabrani repertoar obeležava porudžbina kompozitoru Aleksandru Sedlaru, kao i sprska premijera kompozicije Isidore Žebeljan zajedno sa klarinetistom Žoanom Enrikom Ljunom, pod dirigentskom palicom Pola Danijela.

Celokupna filharmonijska sezona od septembra 2022. do juna 2023. godine, nosi slogan "Na dobrom putu" i posvećena je virtuelnim putovanjima po svetskim metropolama, koje prirodno započinje Beogradom.

Pod sloganom "BGF voli Tasu", Filharmonija ovim koncertom odaje počast voljenom Tasovacu koji je preminuo pre godinu dana.

Muzički omaž Beogradu, svečano otvara najnovija porudžbina Beogradske filharmonije Aleksandru Sedlaru, poznatom kao jednim od najautentičnijih i najsvestranijih muzičara svoje genercije.

Kompozicija "Oda Beogradu - Beograd na odi", biće prilika i za publiku da u njoj participira uz specijalni poziv kompozitora:

"Oda Beogradu, pored toga što predstavlja svojevrsno ljubavno pismo mom rodnom gradu, predstavlja i suprotstavljanje svega onoga što Beograd danas čini onakvim kakav jeste. Beograđani su danas specifični, često podeljeni vezano za razne stvari po raznim pitanjima, ali jedna (možda i jedina) stvar koja im je zajednička i koja ih može ujediniti, jeste ljubav prema Beogradu. Na kraju kompozicije, svi zajedno, sa svim svojim razlikama, ponosni i gordi, pevaju za svoj grad. To je bila moja ideja, nadam se da ćemo je zajedno pretvoriti u stvarnost", poručuje Aleksandar Sedlar.

Zatim sledi srpska premijera Koncerta za klarinet i orkestar "Frula i flamingosi" Isidore Žebeljan, najprominentnije i najizvođenije srpske kompozitorke na svetskoj muzičkoj sceni.

Njeno stvaralaštvo se smatra za jedan od najoriginalnijih izraza u savremenoj muzici prvih decenija 21. veka.

Prema rečima autorke, ova kompozicija "muzičkom naracijom ispreda priču o čarobnoj fruli koja peva o istini, ali njenu pesmu nema ko da čuje, jer na svetu više nema nikoga ko veruje u istinu"

Frulu i flamingose će uz orkestar izvesti klarinetista Žoan Enrik Ljuna, nekadašnji pobednik takmičenja Muzičke omladine u Beogradu,

Drugi deo programa zauzima Simfonija br. 5, Čajkovskog - simfonijsko delo koje se najčešće nalazilo na programima Beogradske filharmonije kroz njenu stogodišnju istoriju.

Ovom prilikom prvi put pod palicom Pola Danijela, šefa-dirigenta Kraljevske filharmonije Galicije, koji je u svojoj karijeri nastupao kao gostujući ili stalni dirigent sa velikim orkestrima i operama širom sveta, poput Engleske nacionalne opere, Kraljevske opere u londonskom Kovent Gardenu, kao i u Metropoliten operi u Njujorku.

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak