Aktuelno iz kulture

Dve retke studije Leonardove "Tajne večere" uskoro će se naći na aukciji

Komentari

Autor: CNN

29/06/2022

-

15:12

Dve retke studije Leonardove "Tajne večere" uskoro će se naći na aukciji
Dve retke studije Leonardove "Tajne večere" uskoro će se naći na aukciji - Copyright AP/Antonio Calanni

veličina teksta

Aa Aa

Dva crteža u pastelu i kredi nastala tokom priprema za slikanje "Poslednje večere" Leonarda da Vinčija, koji su nekada pripadali holandskom kralju, naći će se na aukciji sledećeg meseca.

Portreti Svetog Jovana Jevanđeliste i Svetog Jakova Zavedejeva, koji sede sa leve strane Isusa Hrista na čuvenoj milanskoj fresci, biće ponuđene na aukciji kuće Sotbi 6. jula.

Crteži koje stručnjaci pripisuju Leonardovim učenicima većeg su formata, nego što je to uobičajeno, a procenjuje se da će dostići blizu 150.000 dolara po komadu.

Prema Kristini Romali, koja se specijalizovala za crteže starih majstora u Sotbiju,  takva vrsta studija izuzetno retka, prenosi CNN.

One su deo kolekcije od 11 sličnih crteža apostola predstavljenih na "Poslednjoj večeri", a koja se nalazila u vlasništvu čuvenog engleskog slikara Tomasa Lorensa, kao i holandskog kralja Vilijama II, pre nego što je razdeljena muzejima i galerijama.

Prethodnog puta kada su ti crteži prodati, dostigli su cene od 96.000 dolara za Svetog Jovana odnosno 57.600 dolara za Svetog Jakova.

"Poslednja večera" naslikana je između 1495. i 1498. godine i važi za jedan od najprepoznatljivijih radova italijanske renesanse.

Slika prikazuje Isusa u trenutku u kom objavljuje da će ga izdati jedan od njegovih 12 učenika, pa je Leonardo tako oslikao izraze na njihovim iznenađenim licima, ostavivši Judu u senci.

Freska se nalazi u Bazilici Svete Marije dela Gracije u Milanu i postepeno propada, uprkos neprestanim nastojanjima konzervatora da je očuvaju.

Leonardo je koristio eksperimentalnu tehniku suvog freskopisa, zbog koje je površina ostala krhka i sklona otpadanju, nedugo nakon što je slika završena.

Crteži koji će se naći na aukciji pripisuju se Leonardovom učeniku Đovaniju Boltrafiju, a slikani su u pastelu, što nije bilo uobičajeno za slikare tog doba.

Boltrafio je i sam imao uspešnu karijeru i stekao pravo bogatstvo slikajući portrete za bogataše svog vremena, pa je uprkos tome što je bio u Leonardovoj senci, ipak ostao upamćen.

Njegovo najpoznatije delo je "Pala Casio" koje prikazuje Devicu Mariju sa Isusom, Svetim Jovanom Krstiteljem i Svetim Sevastijanom.

Preporuka za vas

Leonardov "Spasitelj sveta": Milijardu dolara "teška" afera koja i dalje drma tržište umetnina

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak