Zajednički radovi umetnika i naučnika "Svetovi veštačke inteligencije": Uzbudljiv program na više beogradskih lokacija
Komentari23/09/2021
-21:41
Manifestacija "art+science” (umetnost+nauka), pod sloganom "Svetovi veštačke inteligencije" otvorena je večeras u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu.
Na još nekoliko gradskih lokacija, kao što su Galerija Instituta Servantes i Centar za promociju nauke (CPN) Mikrogalerija, do 23. oktobra, šestu godinu zaredom, biće predstavljeni umetnički radovi inspirisani naučnim temama i aktuelnim fokusnim tačkama današnjice, ostvareni pod mentorstvom naučnika.
Seletor programa Dobrivoje Lale Erić iz Centra za promociju nauke kaže za Tanjug da publiku očekuje niz uzbudljivih radova
"Od 2015. godine osmišljavamo programe koji će omogućiti umetnicima i naučnicima da zajedno rade. Važno nam je da oni kreiraju nova dela savremene strukture i jezika. Ta dela objedinjavaju u sebi vrednosti i mogućnosti nauke i umetnosti. Veštačka inteligencija nije pitanje budućnosti već nešto što nas uveliko okružuje" kazao je Erić.
On je napomenuo da publiku očekuje 12 radova, među kojima izdvaja delo Žistin Emar, koja kreira iskustvo u kome ljudsko biće i robot pokušavaju da koegzistiraju.
"Taj rad ima posebnu poetiku i nastao je u saradnji Žistin Emar sa svojim kolegama i naučnicima iz Japana na nekoliko univerziteta. Umetnica svedenom i minimalističkom estetikom uspeva da sučeli mogućnosti komunikacije između ljudi i robota. Reč je o vrlo estetizovanoj plesnoj minijaturi" kazao je Erić.
Ideja programa Svetovi veštačke inteligencije u okviru projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije - AI Lab, podržanog kroz EU program Kreativna Evropa, jeste suštinsko, kritičko i kreativno sagledavanje veštačke inteligencije, koja svojom pojavom i primenom stvara i pobuđuje i uzbuđenje i strepnju, u zavisnosti od perspektive, znanja i razumevanja posmatrača.
Široki pristup ovom fenomenu moguć je zahvaljujući učešću velikog broja domaćih i međunarodnih umetnika i naučnih istraživača koji deluju na širokom polju ukrštanja nauke i umetnosti, sa fokusom na veštačkoj inteligenciji.
Više dela je posvećeno kritičnim i moralnim apsektima savremenih društvenih problema, pa se tako rad ''Anatomija Fatberga'' grupe autora bavi zagađenjem Dunava, osvešćujući naš kompleksan odnos sa otpadom i njegovim posledicama po okolinu.
Sa druge strane, rad ''Skeens'' španske umetnice Elise Kveste predstavlja pokušaj da izađemo na kraj sa ogromnom količinom podataka koje algoritmi veštačke inteligencije generišu kao naš digitalni identitet.
Komentari (0)