Aktuelno iz kulture

Momčilo Petrović o krimi romanu "Da je duži bio dan": Mi smo u školi učili iz istorije učili verziju pobednika

Komentari

Autor: Euronews Srbija

12/02/2025

-

20:15

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Pisac i novinar Momčilo Petrović, čuven po delima iz oblasti publicistike, kao što su "Zanimljiva istorija Srba u 147 priča" i "Srce crnog goluba: Istina o magijskim obredima u Srbiji", nedavno je predstavio svoj prvi roman - "Da je duži bio dan".

U delu koje je objavila kuća "Laguna", kapetan komunističke obaveštajno-policijske službe Odeljenje za zaštitu naroda - Ozna, Jovan Bursać u Beogradu juri ubicu mladih partizanki.

Istraga upućuje na poznatog predratnog silovatelja i davitelja Stoleta Trifunovića, ali moguće je da se pojavio još jedan manijak, koji se uspešno krije u vrhovima nove, partizanske vlasti.

Ovaj krimi roman prikaz je jedne epohe o kojoj se retko govorilo iz ovakvog ugla.

Tanjug/Miloš Milivojević

 

"Zaista se malo zna o tim prvim posleratnim godinama, pogotovo ove nove generacije, a i mi smo u školi učili samo verziju pobednika. Moj roman obuhvata period od 19. oktobra 1944. do Božića 1949. godine i malo se zna da je u tim danima postojala kriminalna aktivnost, da su i dalje postojale ubice, obijači kasa, lopovi, džeparoši", kaže Petrović za Euronews Srbija.

Pored toga, on u svom delu opisuje manje poznate događaje koje je tadašnja nova vlast gurala pod tepih. 

"Dosta vremena sam uložio tražeći građu za ovaj roman. Branko Lazarević je bio predratni pisac i diplomata, koji se nije slagao sa novim vlastima i vodio je obiman dnevnik, o tim godinama. Tu sam našao dosta građe. Naravno, pisali su o tome i Tempo i Đilas, mnogi drugi", kaže pisac.

U romanu se tako pojavljuju mnoge istorijske ličnosti, pa i sam Tito.

"Ako imate za glavnog junaka kapetana Ozne, onda naravno morate da imate i Krcuna, njegovog nadređenog. Onda imate Đilasa, imate Rankovića koji je takođe vodio Službu bezbednosti. Svi oni se u jednom trenutku nađu na jednom mestu", objašnjava Petrović.

Tanjug/Miloš Milivojević

 

On se opredelio da glavnom junaku dodeli i glavnog pomoćnika, na tragu klasičnog žanrovskog obrasca.

"Za pomoćnika uzima predratnog policajca, ali koji nije vodio političke istrage, nego je i pre rata tragao za ubicama. Mog junaka potraga za zločincem vodi u vrhove nove vlasti, u kojoj je takođe bilo i korumpiranih, i lopova, karijerista i ruskih špijuna", kaže Petrović. 

Kritika je vrlo naklonjena Petrovićevom prvom romanu, koji je prva imala priliku da pročita njegova ćerka.

"Mene je zanimalo da li taj roman funkcioniše kao zanimljivo štivo. Nisam imao nameru nikoga da edukujem ni da menjam istorijske istine. Ali meni je bilo stalo da se ne ogrešim o istorijsku istinu, da nešto ne pogrešim i zaista sam se dosta trudio", kaže naš sagovornik.

Najlaskaviji komentar o romanu "Da je duži bio dan", dobio je od istoričara Predraga Markovića na predstavljanju romana: "Ako želite da saznate nešto o ovom vremenu, onda čitajte ovu knjigu".

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura